sobota 30. července 2016

Utajovaný projev

Název: Utajovaný projev
Autor: Tom Rob Smith
Počet stran: 352
Nakladatelství: Knižní klub

Můj názor:
Tři roky po tom, co si vzal Lev s Raisou do péče Jelenu s Zojou, začne někdo zastrašovat a vraždit lidi, kteří pracovali pro MGB.Posílá jim štos letáků s projevem Chruščova, kde přiznává, že Lenin vraždil nevinné lidi a že celý systém je špatný.A nejen to, ale také fotky lidí, které udali a z nichž mnozí zemřeli, nebo skončili v pracovních táborech.Někteří bývalí příslušníci MGB to nezvládnou a zabijí se, někteří radši vyvraždí celou svou rodinu, protože sebevraždou by rodinný příslušníci klesli hodně hluboko a neměli by žádnou budoucnost.
Balíčky s fotkami se také dostávají k Lvovi, který musí k tomu všemu ještě řešit Zoju.Jelena si na novou rodinu zvykla a měla ji ráda, Zoja ale považovala Lva za vraha.Jejich rodiče sice nezabil, ale byl u toho a nezabránil tomu.A k tomu všemu pracoval pro MGB, což znamená, že hodně lidí poslal na smrt.Sice tři roky už tam nepracoval, ale to Zoju nezajímalo.Nesnášela ho.
Jak se Lev vypořádá se Zojou, která ho k smrti nenávidí?Kdo další umře za své bývalé zločiny?Co projev způsobí s celou zemí?
Kniha začíná prvním případem Lva.Byl pod krycím jménem v kostele, kde měl sledovat kněze.Tohle vás navnadí na skvělý příběh.Dítě číslo 44 bylo sice lepší, ale jen o fous.Je tam hodně akce a zvratů, takže se máte na co těšit.Hodně se tam řeší Zoja, která se zapletla i do příběhu s vraždami.Mnohokrát jsem byla překvapená, dokonce mě dokázal autor i rozbrečet.
Je to hodně čtivé, první půlka je sice trošku těžší, protože se tam toho děje moc, ale druhá půlka to už je jízda.
Knihu můžu vřele doporučit těm, co si Dítě číslo 44 zamilovali, je to skvělé pokračovaní, u kterého se rozhodně nebudete nudit.

Recenze: Sovětský svaz, rok 1956. Stalin je po smrti a neveřejný, utajovaný projev jeho nástupce Chruščova odhaluje pravdu o spáchaných zločinech. Krutý režim se otřásá v základech. Někdejší příslušník Státní bezpečnosti Lev Děmidov a jeho manželka Raisa – hrdinové románu Dítě číslo 44 – řeší problémy s adoptovanými dcerami Zojou a Jelenou. Rodinu navíc ohrožuje na životě kdosi, kdo během někdejší Děmidovovy kariéry nespravedlivě trpěl a teď kráčí vstříc nesmiřitelné pomstě... Děj nového drsného a napínavého příběhu z pera Toma Roba Smithe vrcholí tentokrát na ulicích Budapešti ve dnech povstání proti komunistické vládě a sovětské okupaci.

2 komentáře:

  1. Ještě pořád mě čeká Dítě číslo 44. Jsem na knížku hodně zvědavá.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. na Dítě číslo 44 se nekoukej ve filmu, protože film je naprosto o něčem jiném než samotná knížka

      Vymazat