středa 14. září 2016

Velká iluze

Název: Velká iluze
Autor: Mika Waltari
Počet stran: 168
Nakladatelství: Omega

Můj názor:
Neobyčejný příběh o lásce a přátelství se odehrává ve dvacátých letech dvacátého století v Helsinkách.
Redaktor Hart se vydává na schůzku s pár lidmi, kde se setkává se spisovatelem Hellasem a dívkou Caritas, která jim všem zamotá životy.
Z malého výletu pro pár lahví alkoholu, se stává láska, jenže to Hart ještě netuší, že není jediný kdo po Caritas touží.Popravdě o Caritas a Hellasovi skoro nic neví.
Hellas je cynický a okouzlující člověk, který si dokáže každého získat, ale nikoho si pořádně nepouští k tělu.
Člověk by řekl, že když s Hartem soupeří o jednu ženu, budou se nenávidět a v hloubi duši tomu tak i bylo, přesto se z nich stali velcí přátelé.
Caritas je zase nestálá dívka, která nevydrží na jednom místě, proto také jednoho dne odcestuje.Nechává své muže, se svýma myšlenkami v Helsinkách.
Je to velmi silný příběh s velkými myšlenkami o lásce a přátelství.Kniha se čte hodně lehce, ale je tam hodně míst, kdy se zastavíte a budete nad danými větami přemýšlet.Tím to nemyslím špatně, právě naopak, je to kniha s hlubším významem.Každý si po přečtení z toho něco vezme.A co jsem si vzala já?Že láska a přátelství dokážou být tak silný, že jedno nedokáže zničit druhé a naopak.Ten kdo to pozná, pak musí být opravdu šťastný člověk.
Trošku mi to připomíná Velkého Gatsbyho, ne příběhem, ale tím stylem a prostředím a to jsem ho nečetla, jen viděla film.
Není to nějaká tuctová romantika, ale ani žádná nudná kniha a na to že je tak tenká, se v ní skrývá strašně moc.Takže pokud vás ta doba a příběh zaujal, rozhodně doporučuji.

Anotace: Redaktor Hart potká v Helsinkách známého a oba spolu odejdou k paní Spindelové. Zde se seznámí se zahořklým spisovatelem Hellasem a krásnou Caritas, do níž se Hart na první pohled zamiluje. Jenže milostný trojúhelník vždy znamená problémy…
Mika Waltari napsal tuto knihu v devatenácti letech během několikatýdenního pobytu v Paříži. Literární odborníci jeho románovou prvotinu o životě umělců a mladých lidí v Helsinkách srovnávají s díly takových velikánů jako Francis Scott Fitzgerald a Ernest Hemingway. Na motivy knihy byl v roce 1985 natočen film, který režírovala Tuija-Maija Niskanenová.

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Omega a knihu můžete zakoupit zde.

1 komentář:

  1. Pěkná recenze :)
    Na tuhle knihu jsem hodně zvědavá. Už jen proto, že Waltari patří mezi mé nej autory a nemůžu se dočkat, až si ji pořídím :)

    OdpovědětVymazat