neděle 2. října 2016

Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody

Název: Já, Mattoni - Legenda o prodavači vody
Autor: Petr Zikmund
Počet stran: 453
Nakladatelství: Edice Česká televize


Můj názor:

Mattoni, velký legendární muž, o kterém nikdo moc neví, což se po přečtení knihy ale změní.
Heinrich Mattoni se narodil jako syn pekaře a Karlovarského radního Mattoniho.Jejich rodina pocházela z Itálie a proto to jméno.Heinrich zemřel jako důležitý a uznávaný muž, jak se ale z oplatkáře stal největší podnikatel u nás?
Chytrá hlava a vypočítavost, Heinrich se s tím narodil, proto byl také nejlepší v prodeji oplatek, věděl, že jednou ho ale čeká něco mnohem většího.Nebyl to zlý člověk, ale aby se dostal nahoru, musel udělat pár věcí, které nejsou správné a on si to moc dobře uvědomoval.Byl z toho kolikrát špatný, ale nedokázal se smířit s málem.
Měl ještě jednu vlastnost, byl moc pohledný a to mu pomáhalo ke slávě.Někdy ho to dostalo dokonce do nezávihodné situace.
Byla tu ale jedna věc, která mu ztěžovala život a to kolikrát dost hnusně.Jeho žena Mína.Házela mu klacky pod nohy a dělala ze života peklo.Popravdě se dívím, že ji nezabil, protože využívat vlastní děti k pomstě a zničení svého muže, je to nehorší, co může matka udělat.
Kniha se odehrává ve dvou dějových liniích, v roce 1910, kdy je Mattoni už starý člověk a v minulosti.Mína udělá totiž něco, co ho donutí psát své paměti, takže postupně se dovídáme, jak se z oplatkáře stal nejslavnější prodavač vody.Mezi jeho cestou za slávou, ale ještě poznáme, co je Mína schopná udělat, aby zabránila Mattonimu napsat pravdu, která by mohla zkompromitovat rodinu.
Čtení této knihy vám hodně přiblíží život toho velikána, na kterého můžeme být všichni pyšný.Nedrží se na 100% pravdy, ale která taková kniha ano.Byl to pro mě neuvěřitelný zážitek, a moc jsem si knihu i Mattoniho zamilovala.Ta častá nespravedlnost vůči němu, nebo to že i přes to vše, už mnohokrát Míne odpustil.Jeho život byl hodně pestrý, takže jsem se nemohla odtrhnout.Místama jsem se při čtení usmívala, místama pobrečela ale párkrát i zarděla, přeci jen ženy po něm hodně šli.
Pro tuto knihu musím najít nějaké čestné místo v knihovničce a už teď vím, že ji budu číst ještě mnohokrát.No a samozřejmě, musím zhlédnout ještě seriál.


Anotace: Kniha k připravovanému historickému seriálu České televize o Heinrichu Mattonim, zakladateli světově proslulé stáčírny minerálních vod.
Heinrich Mattoni dokázal ve své době nepředstavitelné – díky až pošetilé touze po úspěchu, vášnivé dravosti a geniálnímu, byť spíše intuitivnímu obchodnímu duchu to dotáhl z malého chudého úředníka na velkopodnikatele, jehož jméno dodnes vyslovuje přinejmenším polovina Evropy. 
Kniha ovšem není popisem podnikání v druhé polovině 19. století. Není ani biografií raného kapitalisty a charismatického bouřliváka v jedné osobě, i když obsahuje reálné prvky ze života skutečných postav. Je to sága o dramatických rodinných zvratech v dramatické době soumraku rakousko-uherské říše a nástupu nového řádu. Je to legenda o vnitřní síle a až bezbřehé odvaze, ale také o náhodě a štěstí, a zejména o vztazích, v nichž často platí, že od lásky může být jen krůček k nenávisti. 
Heinrich Mattoni se v životě střetl s mnoha podvodníky, překážkami a konkurenty. Jeho největším životním protivníkem a zároveň partnerem mu však byla manželka Mína, na svou dobu velmi hrdá a progresivní žena. Stačil jeden impulzivní a neuvážený čin, aby se manželství proměnilo v celoživotní boj – o úctu, uznání a paradoxně i o rodinné štěstí. Dilema vztahu, v němž dva nedokážou žít spolu a zároveň jeden bez druhého, je aktuální dnes, stejně jako před 150 lety.1 komentář: