úterý 8. listopadu 2016

Vážka v jantaru

Název: Vážka v jantaru
Autor: Diana Gabaldon
Počet stran: 960
Nakladatelství: Omega

Můj názor:

Neobyčejný historický román, který vám dá mnohem víc než čekáte.
Pokud si myslíte, že jste toho v prvním díle zažily už dost, tak jste na omylu, protože ve Vážce je toho mnohem mnohem víc.
Kniha nezačíná moc šťastně. Možná vás to trošku rozhodí, ale kniha začíná v roce 1968 v Inverness.
Clare přijíždí se svou dcerou Briannou, aby našla informace o některých lidech z minulosti. V hledání jí pomáhá Roger Wakefield, nevlastní syn reverenda, který si ho vzal do péče a staral se o něj jako o vlastního.
Hledání Clare je obestřeno mnoha tajemstvími, které se Brianně nebudou moct líbit. Clare je ale jasné, že jí jednou bude muset říct pravdu.
Díky hledání se Clare dovídá skutečnost, která jí šokuje. Tolik let žila s Frankem a netušila jednu dost zásadní věc.
Poté se náhle děj vrátí do roku 1744, do Francie.
Clare zná skutečnosti, které by mohli Skotsku hodně ublížit. Proto se s Jamiem rozhodnou zkusit změnit dějiny. možná je to náhoda, možná štěstí, ale Jamie dostává na starost obchod a dům svého příbuzného Jareda.
Díky němu se dostávají do hodně vysokých kruhů, kde se dá už něco dělat. Jenže netrvá to dlouho a Clare díky jedné nehodě a náhodě na ně přivolává hněv hraběte St. Germaina, který je znám tím, že má něco společného s čarodějnictvím.
Jamie je plně zaměstnán obchodem a plánováním, jak ušetřit Skotsko před hladomorem a potupou, Zato Clare i když je těhotná, se v domácnosti nudí. Proto si nalézá práci v nemocnici mezi chudýma lidma. Tím že opouští domov, vystavuje se nebezpečí a tím že pracuje mezi těžce nemocnýma také.
Je to správné? Skončí věčné nebezpečí, které jim hrozí? Dokáží změnit dějiny a zachrání Skotsko?
Vážka v jantaru je lepší, smutnější a akčnější než první díl.
Celkový příběh se prohlubuje a to nejen na politické scéně. Clare s Jamiem je nerozlučná dvojka, a udělaly by pro sebe vše. Doslova.
Nebezpečí, které jim hrozí je stálé a přichází ze všech možných stran. Děje se tam toho tolik, že odtrhnout se od knihy je skoro nemožné.
Já už knihu jednou četla, takže se mi četla naprosto skvěle. Clare a Jamieho je těžké si nezamilovat. Zase jsem to s nimi vše prožívala, jako kdyby se to dělo mě.
Autorka dokáže čtenáře dokonale seznámit s dobou, prostředím i city. Proto jsem si knihy šíleně zamilovala, a hodlám je číst celý život stále dokola, dokud se neučtu k smrti. Jejich život a dobrodružství prostě nikdy neomrzí. Setkáte se tam s chudobou, bohatstvím, nejedním králem, šlechtou, intrikami, nespravedlností dané doby. Je tam tolik témat, že si tak každý najde své.
Když si myslíte, že jde vše jak po másle, tak nastane najednou zvrat a těch tam je požehnaně. Taky má kniha téměř tisíc stran, které jsou prošpikované politikou, láskou, nebezpečím a akce. A celkové zpracování knihy je opravdu úžasné, ani nedokážu spočítat,kolikrát jsem měla knihu v ruce a jen si jí prohlížela.
A jak má autorka ráda, kniha zase končí tak, že máte chuť hned otevřít pokračování.

Anotace: Strhující příběh navazuje na první díl s názvem „Cizinka“. Tentokrát nás ale přivede do Francie, kam Claire a Jamie uprchli před brutálním pronásledováním velitele anglické posádky ve Skotsku. Stanou se svědky plánování dalšího postupu ve snaze Stuartovců získat zpátky skotský trůn…

Za knihu moc děkuji nakladatelství Omega a knihu si můžete zakoupit zde a zde.5 komentářů:

 1. Souhlasím, že je to velmi napínavé čtení. Přečetla jsem všechny díly přeložené do češtiny. A už jedu druhé kolo :-))) vždy v mezičase, než si dojdu do knihovny pro nové čtení. Kdo se do románů Outlander začte, je jednou provždy lapen...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ano, nevěřim že existuje člověk, kterému by se nelíbila :-)

   Vymazat
 2. Poslední dobou čtu hodně o téhle sérii, ale sama jsem ji nikdy nečetla, tak možná někdy :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Na túto sériu sa chystáám strašne dlho!!! Videla som seriál a úplne som sa do toho zamilovala! Som rada, že sa ti páčila. Maj sa krásne! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Viděla jsem první řadu seriálu a neskutečně mě to chytlo, a tak jsem si pořídila i knihy, na které se chystám :)

  OdpovědětVymazat