pátek 20. ledna 2017

Bostoňanka

Název: Bostoňanka
Autor: Anita Diamant
Počet stran: 296
Nakladatelství: Leda

Můj názor:

Píše se rok 1985 a Addie Baumová na své oslavě pětaosmdesátých narozenin vypráví svůj životní příběh své vnučce Avě.
Addie se vrací ve vzpomínkách do roku 1915, kdy ji bylo patnáct let. Addie se narodila v Bostonu, její rodiče a setry ale už ne, protože jsou židovští přistěhovalci.
Tatínek Addie je hodný, je rád za život v novým světě, i když není takový táta, jak dcery potřebují, protože díky plavbě přišel o syna. Zato Mame, ta Ameriku nesnáší, viní jí za smrt syna a nejen Ameriku, ale i svého muže. Všechno to pak odskáčou její dcery.
Nejstarší se jmenuje Betty. Naučila se rychle anglicky, našla si vlastní byt i pořádnou práci, přes což se mame nepřenesla a jméno svojí dcery přestala vyslovovat, jako by Betty neexistovala. Prostřední Celia byla křehká, tichá, věděla jak na rodiče a k ní se mame chovala nejlíp. Uměla to dobře s jehlou a už byla dost velká, takže pracovala v továrně, aby pomohla rodičům. Zato patnáctileté Addie to nešlo vůbec, ta byla šikovná ve škole, za což by byly jiní rodiče rádi, jenže mame v ní viděla nafoukanou holku, které nevoněla práce.
Addie tráví nejraději čas ve čtenářském klubu a díky němu se jí změní život. Její učitelka ji vyzve, jestli se nechce naučit báseň nazpaměť a přednést ji na schůzi, která bude o jednom významném autorovi.
Je nadšená a jelikož se rychle učí umí to za pár dní naprosto dokonale. Do přednesu se tak vžije, že zaujala všechny přítomné.
Jedna báseň a Addie vstoupil do života Sobotní klub, který ji bude doprovázet celý život.
Bostoňanka je životopisný román o smyšlené dívce, zakládající se na skutečných událostech. Autorka tímto dílem popisuje tamní život přistěhovalců a to opravdu realisticky. Příběh je psán jen z pohledu Addie a ta celou knihu vypráví, jaký měla život, co zažila a to pěkně postupně i s různýma událostmi, které se v těch dobách stali.
Při čtení zažijete mnoho neštěstí, které její rodinu doprovází. Setkáte se tam s názory na volební právo žen, dětskou práci, což sestry Addie zažijí na vlastní kůži. Objeví se tam válka, která je mnohými nenáviděná, protože bere nevinné životy. Zažijete s Addie první i poslední lásku. Prostě pořádný příběh, odehrávající se v mnoha desetiletích, díky kterému nahlédnete do života chudé židovky.
Od autorky jsem četla už Červený stan a na ten příběh nic nemá, přesto se mi Bostoňanka líbila. Nejen, že kniha je na jiné téma, je psaná i jiným stylem. Přesto je to stále čtivé a musela jsem číst čím dál víc abych věděla, co vše může jedna dívka za život zažít. A že se se ženami tenkrát život nemazlil.
Když teď s odstupem nad tím tak přemýšlím, dají se v knize najít i životní moudra. Například že když se chce tak to jde, věrný přítel je víc než tisíc příbuzných, víra v sebe je hodně důležitá k žití, ale to je z mého pohledu, každý si tam najde to své.
Bostoňanka je životní příběh, takže nečekejte napětí, akci, ale lidské osudy, které vás nenechají chladnými.
Od autorky mám doma tři knihy, z toho zatím dvě přečtené, ale už mám jasno v tom, že patří mezi mé oblíbence a doufám, že u nás vyjde více jejích knih.

Anotace:

Addie Baumová, narozená na prahu dvacátého století jako nejmladší dcera v přistěhovalecké rodině východoevropských Židů, se musí v Bostonu potýkat s mnoha překážkami. Do cesty se jí stavějí přísná výchova zahořklé matky a pravidla starosvětské domácnosti daná odporem rodičů vůči okolní bezuzdné kultuře, chudoba rodiny i nevraživost většinové společnosti. A kolik neštěstí vidí dívka kolem: duševně nemocnou sestru, lynčování, zneužívané sirotky, epidemii chřipky po první světové válce i depresi z frontových zážitků, která nepřeje lásce… Navzdory tomu všemu dokončí střední školu a sní o tom, že bude dál studovat a pomáhat druhým.
Jak se ze stydlivé holky obklopené bezpočtem předsudků stane samostatná žena? Životní rekapitulace podnikavé bojovnice svědčí o tom, že to chce uchovat si elán, neztratit humor, nenechat se odradit a porvat se s nepřízní osudu. A taky hodně zvídavosti, přátel a moudrosti uložené v knihách. A především si znovu a znovu uvědomovat, že život – přestože občas stojí za psí štěk – je dar a veliký zázrak.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda a naleznete ji zde a do konce měsíce má nakladatelství 30% slevu na vše. :-)

2 komentáře:

  1. Kniha sice nepatří k mému nejoblíbenějšímu žánru, ale Tvoje recenze mě docela nalákala, dám autorce šanci :)

    OdpovědětVymazat
  2. Já jsem od autorky zatím ještě nic nečetla, ale na knížku jsi mě také nalákala :)

    OdpovědětVymazat