neděle 8. ledna 2017

Démoni apokalypsy

Název: Démoni apokalypsy
Autor: Michael Weber
Počet stran: 552
Nakladatelství: Moba

Můj názor:

Jan Flachs alias Johann Coppy píše své paměti.
Třicetiletá válka byla krutá, ale lidé ještě víc. Dokonce sám Jan dělal věci, na které by nejradši zapomněl. Dělal to každý, ale Jan zjistil, že to je slabá výmluva. Vykrádat domy, znásilňovat, vraždit každého i novorozence, vyvražďovat celé vesnice i města. To vše Jan zažil a účastnil se.
Jan se narodil v Olomouci, jenže rodinná tragédie ho odtamtud vyhnala, jinak by mohl skončit mrtvý. Díky tomu se z něj stal voják a šplhal v hodnostech stále víc nahoru. Patřil do Švédské armády, která se teď, roku 1642 snažila Olomouc dobýt. Jan oblékl tedy roucho františkánského kněze a jako zvěd se do Olomouce dostal. Bylo jich víc, na některé se i přišlo a byly zavražděni, Jan ale vytrval.
Švédům se to povedlo a Janovi a dvěma jeho přátelům se podařilo ukořistit poklad, který kněží střežily. Kdyby se to někdo dozvěděl, čekala by je oprátka. A jako by to nebylo málo, vše svěřil do rukou těm dvěma, takže nevěděl, kde se jeho část nachází. Jana tedy čeká těžké a nebezpečné pátrání.
K tomu všemu se zamiloval do krásné Elišky, která sice má manžela, jenže ten jí dává jako milenku veliteli armády, se kterým si není radno zahrávat. I tak si Jan s Eliškou k sobě najdou cestu. Bohužel ne na dlouho, protože se blíží další neštěstí.
Démoni apokalypsy jsou historický román, který zaujme vyprávěním Jana, ale taky se tam opravdu hodně dovíte o třicetileté válce téměř od začátku do konce.
Autor nešetří zvěrstvy, které se v té době odehrávali, takže místy je to opravdu drsné. Hlavně scéna, ve které Jan tvrdě kope do novorozence. Z toho se mi udělalo opravdu zle. Jenže dělo se to, takže by to tam mělo být.
Kniha je psaná formou deníku. Jan sice začíná děj Olomoucí, kterou se snaží dobýt, ale často se v ději vrací do dětství a vzpomíná, proč a jak se dostal tam, kde je. Vždycky žasnu nad tím, čeho byly lidé schopní, aby dosáhly majetku. Je to hodně realistické čtení.
Na můj vkus je tam moc jmen a moc informací, takže mi dělalo problém se začíst. I když jakmile se v ději objevila Eliška, četlo se mi to skvěle a líbilo se mi to nejvíc. Na takovou knihu musí být nálada a já to bohužel nevychytala.
To ale neznamená, že se mi nelíbila. Řadím ji mezi náročnější knihy, ale přesto zajímavé a díky několika scénám, ve kterých byla Eliška, nebo jiné Janovi ženy, by se mohla kniha zalíbit i ženám.
Rozhodně je to kvalitní čtení a pokud se chcete něco dovědět o třicetileté válce, knihu doporučuji.

Anotace:

Nelítostná doba na konci třicetileté války na Moravě a v Čechách. Čas divokých náboženských a mocenských sporů mezi katolíky a protestanty. Švédská vojska pod velením slavného generalissima Torstensona dobývají bohatou Olomouc a připravují se k útoku na Brno a císařskou Vídeň. S nimi se do svého rodiště vrací tajemný kaprál Coppy. Vzdělaný a vychytralý protestantský válečník se zamiluje do krásné paní Elišky z nepřátelského katolického tábora. Do cesty se mu však staví nejen její víra, ale i původ. Zatím země těžce strádá, hoří města, lidé umírají, trpí hladem, šíří se mor...
Kniha zkušeného autora historických románů vykresluje plastický obraz pohnuté etapy českých dějin a ukazuje, že i uprostřed válečného běsnění lze nalézt stopy lidskosti a laskavosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat