pátek 6. ledna 2017

Přírůstky 4

Dnes mi přišel jen jeden balíček. Čekám jich víc, jenže je v KK inventura, takže si hold musím počkat.
Tentokrát jsem nakupovala na Megaknihách, kde jsem nejdřív objednala jen jednu knihu, plus mi nabídly  dvd za zvýhodněnou cenu. Jenže pak mě Medvěďářka zlákala knihou co četla a já si jí do objednávky přidala. :-D
Mám slabou, ovlivnitelnou mysl, jinak už si to vysvětlit nedokážu. :-D
Tak se na to mrkneme.

Matčiny hříchy jsem neskutečně moc chtěla, protože jsou o tématu, který mě opravdu hodně zajímá. Irsko je nádherná země, mají nádherné zvyky a přesto jsem teprve nedávno zjistila , že ještě pár let zpět tam fungovali domy pro padlé ženy a sirotčince, které provozovala církev. Na tom by nic nebylo, kdyby se tam neděli zvěrstva, která si člověk ani nedokáže představit. Rozhodně doporučuji se podívat na film Padlé ženy, který je podle skutečné události.
DVD jsem si vybrala Mluv, což nedávno vyšlo i jako kniha. Takže pro jednou se nejdřív mrknu, než přečtu.
A Kde vládnou stíny, to je kniha, na kterou jsem se nechala nalákat. Když ta anotace vypadá tak dobře...

Matčiny hříchy
Anotace: Srdcervoucí pravdivý příběh snahy jedné ženy o únik z její minulosti a ceně, kterou za to zaplatila její rodina. Kniha pojednává o pobytech autorky v irských sirotčincích vedených katolickou církví v druhé polovině minulého století, o týrání, ponižování a sexuálním zneužívání, které tam tehdy bývaly běžné, o autorčině marné snaze o potrestání viníků a o psychických následcích, jimiž po zbytek života trpěla. Jména v této knize byla změněna, včetně sirotčince sv. Grácie, protože Irene Kelly přijala odškodné a bylo jí zakázáno zveřejnit jména lidí, kteří ji týrali, i místo instituce, v které k tomu docházelo. Kdyby podle irského zákona z roku 2002 tuto dohodu nedodržela, mohla by skončit ve vězení.

Mluv
Anotace: Melinda Sordino je mladá dívka chodící do deváté třídy. Nyní začal nový školní rok. Je samozřejmé, že nikdo se na školu netěší, ale ona obzvláště. Všichni její přátelé se k ní totiž po té osudné noci otočili zády a dívají se na ni skrze prsty. Dokonce i její nejlepší kamarádky, s nimiž se přátelila už mnoho let. Melinda je otřesená zážitkem a snaží se na to zapomenout a žít dál, jenže nic nejde tak lehce. Vzpomíná na ten osudový den, ve kterém se to všechno stalo, a vzpomínky vyplouvají na povrch. Ve škole se s ní nikdo nebaví, Melinda se zhorší v učení. Nejstrašnější na tom však je to, že její rodiče nic netuší a myslí si, že je vše v naprostém pořádku. Chudák dívka marně hledá někde oporu.

Kde vládnou stíny:
Anotace: Tajemný detektivní příběh, v němž kořeny současné vraždy sahají do minulosti tak dávné, že ji známe jenom z mýtů a legend, se odehrává v kolébce vikinské mytologie - na Islandu. Třicátník Magnus je špičkovým americkým policistou, který se dostane do patové situace: jde po něm nebezpečný zločinecký gang a několikrát vyvázne životem jen o vlásek. Když se jeho nadřízenému dostane na stůl kopie žádosti islandské policie o pomoc zkušeného amerického policisty, rozhodne se zabít dvě mouchy jednou ranou. Vyhoví ostrovanům tím, že jim pošle muže se znalostí islandštiny a zároveň zachrání svého podřízeného. Na chatě u jezera se najde mrtvola univerzitního profesora. Zpočátku se zdá, že profesora-sukničkáře nejspíš odpravila jedna z žárlivých milenek nebo sama manželka, ale vyšetřování případu se brzy začíná zamotávat. V univerzitních kruzích se proslýchá, že zavražděný objevil jistý dávno ztracený rukopis se ságou, jež vypráví o prstenu s podivuhodnou mocí. Sága by mohla být natolik cenná, že by se pro ni mohlo i vraždit. Ale zdá se, že skutečnost je ještě mnohem tajuplnější. V rukopisu se zřejmě skrývala informace, která stála profesora život. Pro Magnuse se vyšetřování brzy stává posedlostí, zvláště když se ukáže, že by současná kauza mohla mít souvislost s vraždou jeho otce před dvaceti lety, která nebyla nikdy uspokojivě objasněna. A tak se v nehostinné islandské přírodě, mezi uzavřenými a nedůvěřivými ostrovany, pouští do honičky s přeludem, jehož stín kdysi dopadl i na pracovní stůl J. R. R. Tolkiena. Autorovi knihy se podařilo propojením detektivní zápletky a starých mýtů vytvořit mysteriózní příběh, který se čte doslova jedním dechem. Náměty ze severských ság, vikinské a starogermánské mytologie, Wagnerových oper a Tolkienova Pána prstenů se setkávají v moderním příběhu o tajemství, ovládajícím dodnes život odlehlého ostrova.

Znáte? Za názory budu ráda. :-)

3 komentáře:

 1. Ty stiny me docela zaujaly,abych rekla pravdu, dej pak vedet :)
  Katy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já stíny přečetla nedávno a Evu na ně nalákala :-D Tady máš mou recenzi na ně http://medvedioaza.blogspot.cz/2017/01/kde-vladnou-stiny-michael-ridpath.html

   Vymazat
 2. Pěkné novinky, přeji ať se hezky čtou a těším se na nové recenze :)

  OdpovědětVymazat