neděle 8. ledna 2017

Včelí královna

Název: Včelí královna
Autor: Laura Ruby
Počet stran: 285
Nakladatelství: Fragment

Můj názor:

Sean a Finn O'Sullivanovy jsou opuštění bratři, kteří žijí v Kostispárách. Jejich matka jednoho dne odjela s novým přítelem a už se nevrátila. Sean měl sice sny, ale ty museli stranou, aby se postaral o mladšího bráchu.
Když bylo Finnovi patnáct, našel ve stodole pomlácenou cizí dívku. Sean jezdil se sanitkou, takže se o ni dokázal postarat, ale i tak to bylo zvláštní. Kde se tam objevila osmnáctiletá polka Roza?
Měli ve stodole malý byt, ve kterém ji nechali na pár dní, než se vzpamatuje, nakonec u nich zůstala na stálo.
Roza byla neskutečně krásná dívka a i když jí to mnohé dívky záviděli, nebylo co. Každý totiž viděl jen její krásu, ale neviděli jí. Byla to chytrá pracovitá dívka, takže když si všímala učení a práce, mysleli si, že lidem nestojí za pohled. Měli jí za povrchní a někteří kluci jí brali jako ozdobu.
Když jí jednoho dne nabídly výměnný pobyt do Ameriky, babička jí řekla, že by měla poznat svět, takže to udělala.
Roza se jednoho dne na pouti ztratí a jediný kdo to vidí, je Finn. Toho mají ale celý život za podivína, takže mu nikdo nevěří, obzvlášť, když nedokáže popsat únosce přesto, že ho viděl na vlastní oči.
Sean se utápí ve smutku, protože si myslí, že Roza utekla a on ji miloval. Finnovi to nedá spát a snaží se zjistit, co se stalo. Roza, ta prožívá něco, co je naprosto neskutečné, proto si myslí, že je určitě v komatu, nebo něco takového. Kde vůbec je? Naleznou ji?
Musím uznat, že jsem čekala něco jiného a po celém čtení jsem byla dost na rozpacích a nevěděla jsem, co si myslet. I přes nenaplněná očekávání, se mi kniha líbila. Byla to taková napínavější oddechovka.
Čekala jsem nějakou pořádnou fantasy o včelách, za to mohl ale název a obálka. Fantastično tam lehce je, včely taky, přesto jen lehce.
Hlavní hrdina je Finn a Roza. Finn si vyčítá, co se stalo a že mu nikdo nevěří, takže když narazí na bratry Ruďase, tak se od nich nechá zmlátit. Je mu jedno, že ho mají za podivína, jen mu vadí, že mu nikdo nevěří a to ani jeho bratr. K tomu všemu si sám připadá jak blázen, protože slyší mluvit kukuřici.
Děj se tam dost střídá. Nejdřív čtete o Finovi, jeho hledání Rozy, o divných věcech, který se mu dějí a o tom, jak našel svou první lásku.
Dále vypráví Roza o svém vezení, které sice nejdřív vypadá normálně, ale potom se mění v něco nemožného. Nejdřív je vězněna v domě na předměstí, poté se probudí na hradě a je z ní královna. Její věznitel chce docílit jen jednoho, aby ho Roza milovala. To Roza doplňuje o vzpomínání na to, jak žila a jak se dostala k bratrům.
Vše se spojuje na konci, který začne dávat konečně smysl. Takže pokud budete ze čtení knihy rozházený, nevzdávejte to.
Je to čtivé a čte se to opravdu lehce, jen to není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Ano, líbí se mi myšlenka mluvící kukuřice a spár v zemi, kterými se dá dostat do jiných dimenzí, ale nebylo to prostě nic úžasného. Je to škoda, protože nápad je to dobrý. Kdyby to bylo více propracované a víc fantasy, byla by to pecka.
Nakonec jedna malá zajímavost. Kostispáry totiž vážně existují.
Přesto všechno jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a možná si ji někdy zase přečtu.

Anotace:

Jedna, dvě, strašák jde. Přijde si i pro tebe..
Láska a ztráta, magie a záhady, vina a odpuštění. Neobyčejný příběh o tom, že tvář, kterou ukazujeme světu, se vždy liší od toho, kým skutečně jsme.
Všichni vědí, že Kostispáry jsou podivné místo. Jsou totiž plné spár - takových, které vás zachytí i těch, jimiž se můžete propadnout a zmizet navěky. Takže když zmizí mladá a krásná Roza, nikoho to moc nepřekvapí. Není první ani poslední, kdo od bratrů O'Sullivanových utekl.
Finn O'Sullivan ale ví, že to bylo jinak. Roza byla unesena nebezpečným mužem, jehož tvář si nedokáže vybavit. Ale lidé i policie mu už dávno přestali věřit. A jeho brácha Sean? Ten nemá daleko k tomu, aby na plnou pusu řekl to, co si beztak všichni myslí.
Že je to všechno Finnova chyba.

1 komentář:

  1. Obalka je suprova a me si nalakala prave proto,ze to není tolik fantasy :D

    OdpovědětVymazat