úterý 28. března 2017

Fantastická zvířata a kde je najít

Název: Fantastická zvířata a kde je najít
Autor: Joanne Kathleen Rowlingová
Počet stran: 384
Nakladatelství: Albatros

Můj názor:

Do New Yorku roku 1926 připlouvá loď s pasažérem, který by mohl být jako ostatní lidé, přesto je to člověk, které skrývá přede všemi velké tajemství.
A jedno takové je kufr, který se sám otevírá.
Mlok Scamander připlul do Ameriky s jedním úkolem, přesto se zaplétá do věcí, které hýbou kouzelnickým světem. Když prochází kolem banky, upoutá ho menší shromáždění, které vyvolala žena, jež patří mezi druhé Salemisty.
Vede ho Mary Lou Holkostová a ta věří, že existují čarodějnice a chce je zničit a tím ochránit lidstvo.
Během poslouchání jejího proslovu mu z kufru uteče hrabák, který má rád vše co se třpytí a jde si za tím. Mlok rychle vyráží za ním, než toto neobvyklé stvoření vzbudí pozdvižení ve světě mudlů. A bohužel pro něho, banka je plná třpytivých věcí.
Díky tomu se setkává s mudlou Jacobem, který si šel do banky požádat o půjčku. Omylem si vymění kufry a Jacob teď vlastní kufr plný kouzelných zvířat.
To vše sleduje Tina Goldsteinová, která je vyšetřovatelkou KOKUSy, což je něco jako ministerstvo kouzel. Jelikož Mlok porušil hned několik pravidel, odvádí ho do KOKUSy, kvůli vyšetřování.
Tam mají ale jiné starosti, protože New York sužuje nějaká mocná síla, která během vteřiny dokáže zničit celou ulici. Nikdo neví co to je a poté díky tomu přichází o život člověk. Vše to stěžuje situace se Salemisty, takže mají co dělat.
Díky Jacobovi unikají z Kufru nějaká zvířata, takže Mlok je musí pochytat a do toho se zaplétá do pátrání po tom, co ničí New York a ohrožuje kouzelnický svět.
Fantastická zvířata musí vlastnit každý, kdo miluje Harry Pottera, o tom žádná. Ale rozhodně ho doporučuji i lidem, kteří Harryho nečetli, nebo ho moc nemusí.
Je to samostatný příběh, který se odehrává mnoho let před událostmi v Bradavicích a ještě k tomu v New Yorku.
Kniha je psaná formou scénáře, takže někomu může chvilku trvat, než se pořádně začte, já jsem byla ale nejdřív v kině, takže mi děj ubíhal strašně rychle. Není to psané jen z pohledu Mloka, jež je hlavním hrdinou, ale jsou tam i scény jen se Salemisty, Jacobem a KOKUSou.
Děj se mi neskutečně líbil. O Harrym bylo už psáno dost, takže je skvělé, že ten svět nebyl zavržen a autorka ho dál rozvinula.
Jsou tam situace, které vás napnou, ale i takové, které opravdu pobaví. Nejde si nezamilovat hrabáka, který jde za vším co se třpytí. Je tím naprosto posedlý a ty situace s ním byly tak dokonale vykreslené, jako ostatně vše v knize, že jsem se musela mnohokrát od srdce zasmát.
Mlok je bratr jednoho velmi známého čaroděje, jenže on sám je znám jen tím, že pořád dělá problémy. Je to velký zastánce ochrany kouzelnických zvířat a dokonce o tom píše knihu. Mají ho za podivína, což trošičku taky je, ale zvířata a hlavně ty co zachránil opravdu miluje.
Jacob je sice mudla, ale je to postava, která také zpestřuje příběh, protože je to trošičku takový trouba. Šel si do banky pro půjčku na pekárnu, kterou si chce otevřít a najednou končí jako máma okamie a je zapleten do všeho, čeho jen jde.
V knize je pár menších zvratů, ale je tam taky jeden obrovský, který opravdu překvapí. Víc o tom psát nechci, protože to bych vás překvapila o překvapení, ale já koukala s otevřenou pusou.
Celkově je příběh svižný a myslím si, že knihu si musí zamilovat každý. Líbí se mi také zpracování knihy, protože je vidět, že je dbáno na detailech.
Nedalo mi to a po přečtení jsem musela zase shlédnout film, který snad nikdy nepřestane bavit. Takže jestli váháte, protože vás například Harry moc nezaujal, nebo se bojíte scénáře, tak to nedělejte. Přicházíte o kvalitní, čtivý a zábavný příběh.

Anotace:

Příběh Fantastická zvířata a kde je najít začíná v roce 1926, kdy se Mlok Scamander – kterého hraje držitel Oscara Eddie Redmayne – vrací z cesty po světě, během níž našel a zdokumentoval pestrou škálu kouzelných tvorů. Nakrátko se zastaví v New Yorku a zase by z něj bez nehody odjel… nebýt nečara Jacoba, ztraceného magického kufříku a útěku několika Mlokových fantastických stvoření, která by mohla způsobit světu nečarů i čarodějů pořádné problémy.

Za knihu moc děkuji eshopu Dobré knihy a knihu naleznete zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat