úterý 14. března 2017

Kráva nebeská

Název: Kráva nebeská
Autor: David Duchovny
Počet stran: 184
Nakladatelství: Knižní klub

Můj názor:

Žila si jednou takhle jedna kráva na pastvě a nebyla to obyčejná kráva. Nebo vlastně byla, jen svět neví, že můžou být krávy i vzdělané. Ta naše se jmenovala Elsie a byla už nějaký čas bez mámy. Tu si totiž jednoho dne vzali lidé a už se nevrátila.
Naštěstí měla kamarádku Mallory, se kterou vedla často rozhovory o životě. Jenže poslední dobou Mallory spíš mluvila o býcích, kteří byly ve vedlejší ohradě.
Jednoho dne se rozhodly, že večer si otevřou a půjdou omrknout býky a možná i zůstanou na pokec.
Když se plížily kolem domu, Elsie neodolala a mrkla oknem dovnitř, aby zjistila, co lidé dělají. Všichni seděli u televize a jen zírali. Mallory nevydržela a šla napřed.
Elsie koukala, ale najednou jí něco vyrazilo dech. V televizi běžel pořad z místa, ve kterém byla namačkána kráva na krávě a všechny je tam vraždily. Došlo jí, že její máma nešla na lepší místo, ale zřejmě jí zabily lidé. Už chtěla odejít, ale pořad začal po reklamě pokračovat a to byla pro Elsie poslední kapka.
Lidi jedli krávy, nejenom krávy, ale všechna zvířata.
Vrátila se s Mallory do ohrady a nevěděla, jestli jí má tu krutou pravdu vůbec říct. Obzvlášť, když Mallory byla šťastná ze seznámení s jedním býkem.
Jedno Elsie ale věděla určitě. Nechce skončit na talíři, chce poznat svět.
Takže v hlavě jedné krávy se zrodil nápad, jak cestovat do země, kde krávy uctívají.
Povede se to Elsie? Bude nakonec šťastná?
Krávu nebeskou napsal herec David Duchovny, kterého dobře známe z filmů a seriálů. Jako například Evoluce, Kalifornie a nejznámější jsou Akta X.
Vymyslel knihu, která pobaví, ale dokonce i dá člověku nějaké ponaučení.
Celý příběh je vyprávěn z pohledu Elsie a je tam jak klasický text, tak místy je to psané formou scénáře.
Kniha začíná seznámením s Elsie a jejím světem, pokračuje prozřením a následuje šílené cestování. Je to vtipná kniha, ve které vás rozesmějí už první věty.
Nečekejte nějaké náročné čtení, je to jednoduše psané i když někdy se člověk musí zamyslet, jestli je něco takového opravdu možné. Samozřejmě není, ale pobaví to a nedoporučuji do toho míchat fakta a kazit si tím příběh.
Na konci knihy pak Elsie vysvětluje, že si to místy přibarvila, je to prostě kráva.
Místama je to napínavé, protože když cestuje zvíře převlečené za člověka, musí to být někomu nápadné. Přesto se jí celkem daří. Je to ozvláštněné tím, že necestuje sama. Spolu s ní jde prase, které se považuje za žida a chce do země, kde prasata nejedí a přímo je nenávidí, takže má jistotu, že ho nikdo nesní. A ještě tam je krůta, která chce do Turecka, protože když mají krůtu v názvu, tak tam musí být přece milovány.
Během čtení se můžete dokonce kochat ilustracemi, které vám doplní vaši představivost.
Knihu jsem téměř zhltla a bavila jsem se u ní. Nápad je to výborný a rozhodně se zalíbí každému. Myslím si, že díky těm ponaučením by si mohly i děti něco vzít z příběhu. A jak říká Elsie, " Vy, já, zvířata u vašich nohou, zvířata na vašich talířích, osoba vedle vás- Všichni jsme stejní. Všichni jsme posvátné krávy. Búúú."


Anotace:

Elsie Bovaryová si žije celkem spokojený život. Je to šťastná kráva, tráví dny na pastvě a odpočinkem. Jednou v noci ale zničehonic zatouží po svobodě a společně se svojí nejlepší kamarádkou Mallory se rozhodne utéct z kravína. Chvilku je to fajn. Mallory flirtuje s býky, zatímco Elsie prozkoumává okolí farmářova domu. Když ale přes okno sleduje v televizi pořad o masokombinátech, dostane strach, a její dosavadní, spokojený život je rázem naruby. Zbývá jen jediné: odejít do lepšího, bezpečnějšího světa. A tak se vydají do Indie, kde jsou krávy přece posvátné!

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Euromedia a knihu naleznete zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat