sobota 8. dubna 2017

Marlene

Název: Marlene
Autor: C. W. Gortner
Počet stran: 398
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Marlene Dietrichová, všichni známe její jméno, ale kdo ve skutečnosti byla a jaký měla život?
Kniha začíná v roce 1914, kdy bylo Marlene dvanáct let a poprvé se zamilovala. Jenže to nebyla klasická láska. Zamilovala se do své učitelky francouzštiny, díky které konečně otevřela oči a našla si kamarádku.
Marlene se nesnažila vyčnívat, i když díky její dokonalé francouzštině to moc nešlo. Jednou to bylo nakonec venku a ostatní spolužáci si z ní dělali srandu, až na jednu otylejší dívku, která se stala nakonec její kamarádkou.
Mutti, máma Marlene po ní chtěla, aby se učila pořádně hrát na housle, aby z ní něco bylo a bylo jí jedno, že Marlene to tolik nebaví a není to její sen. Sama Marlene pořádně nevěděla, co chce v životě dělat. Jednoho dne jí ale babička řekla, že je krásná, má dokonalé nohy a že to jednou někam dotáhne. Ale s jejím pohledem, bude mít jen trápení, protože se nad ním pozastaví každý muž.
Marlene byla slušná dívka, přesto ji na hudební škole považovali za holku, která dá každému. Když se to jednou dozvěděla, rozhodla se to na truc zkusit, co její pohled udělá s jejím učitelem hudby. Byla to zkušenost, která nastartovala její život.
Postupem času potkala mnoho žen i mužů, slavných i obyčejných a dopracovala to až k herectví. Jenže jí to stálo obrovskou cenu. Do toho bojovala o slávu se svou sokyní Gretou Garbo, kterou se snažila mnoho let aspoň zahlédnout. Povede se jí to někdy? A co všechno musel člověk v těch časech udělat, aby se dostal na výsluní?
Marlene je životopisný román, který vypráví o světoznámé herečce, kterou si zamiloval dokonce i Hitler. Byla to žena s velkým Ž. Nerozhazovala peníze za malichernosti, ani si je neschovávala na zlý časy. Žila ze dne na den a snažila se pomáhat lidem, co to nejvíce šlo.
Za války dokonce cestovala do válečné zóny, aby podpořila vojáky aspoň svým zpěvem a ti ji milovali.
Marlenina matka byla proti tomu, jaký vedla život. Byla to Němka, se starými návyky. Byly to Němci z uznávané rodiny, jenže jak Německo rozkvétalo, na staré známé rodiny se začalo zapomínat. Marlene se rozhodla jet natáčet film do Ameriky, kde si ji diváci zamilovali. A když vypukla druhá světová válka, měla tolik známých, že jí pomohly přesunout rodinu. Jediná Mutti se sestrou zůstali, protože Liesel si vzala majitele kina, který měl smlouvu s Hitlerovým pobočníkem. Což ji poté po osvobození dovedlo do problémů.
Marlene žila pestrý život. Zamilovávala se jak do žen, tak do mužů. Potkala různé známé herce, spisovatele a režiséry, kteří byly jejími přáteli do konce života.
Kniha se zakládá na pravdivých údajích a je napsána tak lehce a čtivě, že vás pohltí, hlavně ten příběh, který je pestrý. Marlene vedla takový život, se kterým by se málokterý jiný herec či herečka nemohly měřit.
Já osobně jsem znala jen její jméno. V životě by mě nenapadlo, že tehdy žila tak odvážná žena, která si zažila vyhrožování od Hitlera, objížděla místa, kde se bojovalo, jen aby zvedla vojákům náladu. Všechny své peníze dávala do uprchlíků, svými výroky provokovala válečné Německo, stala se herečkou naprosto od nuly. Jen jí to stálo rodinu, a to by málokdo byl schopný podstoupit.
Kniha je rozdělena do dějství a každé má několik kapitol. Její příběh končí v roce 1940, ale zemřela v roce 1992, což si budu vždy pamatovat, protože jsem se v tom roce narodila. Kapitoly jsou krátké, takže děj hodně rychle utíká.
Autor se rozhodl sepsat její nejzajímavější část života, což bylo její dětství a zakončil to velkým wow, na které sama čekala mnoho let. Jinak její herecká kariéra pokračovala ještě mnoho let poté.
Na knize je vidět, že se autor snažil sehnat co nejvíce fakt a ještě to sepsal tak, aby to čtenáře bavilo. Já jsem se nemohla od knihy odlepit a jsem ráda, že o jejím úžasném, místy smutném životě vím skoro vše. Byla to velká osobnost a knihu rozhodně doporučuji. Málo které životopisné knihy, jsou tak čtivé, aby čtenáře nenudily. A Marlene vás chytne za srdce.

Anotace:

Krásná, talentovaná a neobyčejně přitažlivá Marie Magdalene Dietrich působí vznešeně a nedosažitelně, přesto výčet jejích milenců a milenek je skutečně impozantní. Možná tak chce zapomenout na to, že ji miliony krajanů k smrti nenávidí. Pod slupkou zářící mondény se však skrývá nevyrovnaná žena, která – jak se zdá – přes veškerou slávu stále hledá štěstí...


Za tuto nádhernou knihu moc děkuji nakladatelství Alpress a najít ji můžete zde.


                                                            

1 komentář:

  1. Moc pěkná recenze, mám ráda životopisné romány a tenhle vypadá hodně zajímavě.

    OdpovědětVymazat