čtvrtek 31. srpna 2017

Dívčí válka

Název: Dívčí válka
Autor: Oldřiška Ciprová
Počet stran: 168
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Z Vlasty měl každý respekt. Všichni věděli, jak se k ní i matce choval její otec. Jednoho dne, byl tak vytočený, že matka schovala Vlastu v komoře, aby se jí nic nestalo, ale to ničemu nepomohlo. Po tom co manželce uštědřil několik ran, chystal se Vlastu. Jenže to netušil, že v jeho malé dceři se skrývá tolik odvahy. I když viděl, že má v ruce nůž, nevěřil, že by ho mohla použít, což mu bylo osudné.
Vypadalo to, že budou mít konečně od tyrana klid, jenže netušili, že Vlasty bratr, který teď dostal do rukou správu Blížejova, bude stejný jako otec. Když se to dostalo ke kněžně Libuši, rozhodla se je na čas vzít na Vyšehrad. Pro Vlastu to bylo jako sen. Užívala si to, jenže to nemohlo trvat věčně. Když se vrátili na Blížejov, byl bratr naštvaný. Každý teď věděl, jak se chová, nemohl ke dvoru, nemohl nic. Proto se rozhodl pomstít. Bohužel Vlasty matka nepřežila, takže najednou na vše byla sama a po tom co umřel její bratr na lovu, byla sama i na správu majetku. Vedla si dobře, ale její poručník kníže Přemysl s ní měl jiné plány. Co zemřela Libuše, už neměli ženy zastání a vše se pomalu vracelo do starých kolejí, jako to bylo za Krokovi vlády.
Muži ale netuší, že jejich utlačované manželky, v sobě uchovávají sílu a vztek, který se musí jednoho dne probudit.
Dívčí válka je takový útlý historický román. Pro mě to bylo čtení na jeden večer, ale za to jsem knihu zhltla s nadšením. Od autorky jsem už četla Gutu Habsburskou a po přečtení jsem se rozhodla přečíst všechny její knihy a Dívčí válka mě v tom ještě víc utvrdila.
Kniha se totiž čte tak lehce, že příběh krásně ubíhá a protože je psán nenáročně, lze se snadno přenést do dané doby a prožívat lásku, neštěstí, nespravedlnost doby i nějakou tu bitvu.
Vše to také dělají krátké kapitoly. Takových knih bych mohla přečíst tisíce a nikdy nebudu mít dost. Jakmile je prostě historický román takto dobře sepsán, tak mě čtení neskutečně baví.
Příběh se začne odehrávat v roce 692, takže si asi dokážete zhruba představit tamní život. Muži si myslí, že ženy musí poslouchat na slovo, berou je jako majetek, proto si s nimi dělají co chtějí. Jenže díky Libuši se začali časy měnit, protože naslouchala ženám a snažila se jim pomáhat. Potom co zemřela, se ženy snažili samy mužům vzepřít. Vlasta jako hlavní hrdinka se mi líbila. Byla to silná nebojácná žena, ale i takové se můžou v něčem mýlit.
Protože mě kniha zaujala, tak mi to nedalo, a poohlédla jsem se po faktech. Ty jsou sice trošku jiná, ale zase je kniha napsána tak, aby zaujala každého čtenáře a na každém je pak, jestli si to vyhledá dál.
Za mě je Oldřiška Ciprová skvělá autorka, která se se svými knihami dokáže dostat čtenáři pod kůži. Už podruhé co jsem vzala její knihu do ruky, jsem ji přečetla na jeden zátah, protože ji nešlo odložit a už po druhé mě to donutilo se mrknout dále trošku do historie a něco si dál přečíst. Takže knihu rozhodně doporučuji.

Anotace:

Po smrti kněžny Libuše, která prosazovala rovnoprávnost mezi muži a ženami, se vše změní. V zemi vládne kníže Přemysl a u toho ženy nemají zastání. Vlasta, snoubenka ctihodného Ctirada, se marně snaží vést s knížetem rozumnou řeč. Když ji i její milý veřejně zostudí, plna hněvu a lítosti vyhlásí se svými věrnými válku mužům. Povede boj i její srdce?

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress a pokud vás kniha zaujala, mrkněte zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat