středa 20. září 2017

Doctor Who: Dávný čas

Název: Doctor Who: Dávný čas
Autor: Trevor Baxendale
Počet stran: 271
Nakladatelství: Jota

Můj názor:

Významný boháč Balfour si nechal postavit výjimečnou loď na zakázku, jménem Alexandrie. Balfour chtěl zažít dobrodružství, takže povolal věděcký tým, který měl prozkoumat zapomenutou červí díru, ve které by mohly nalézt něco o Phaeronech, což byl v dávných dobách národ, kterému patřil celý vesmír.
Phaeroni se přepravovali červími děrami, ale jednoho dne skoro všechny zničili. Nikdo neví proč, a kam zmizeli, ale poslední červí díra jim měla dát odpověď. Posádku Alexandrie hodně překvapilo, že Balfour před odletem nepřišel sám. Měl sebou hosty, které nikdo neznal, ale podle Balfoura, byly pro ně velmi důležití. A nebyl to nikdo jiný než Doktor s Clarou. Další překvapení bylo, že se v nákladním prostoru objevila modrá budka, aniž by ji někdo viděl nakládat.
Mezi posádkou nesměla chybět profesorka Ventová, která se věnovala Phaeronům. Byla tam jako vedoucí týmu a moc se jí náhlý příchod neznámého Doktora nelíbil. Dále tam byl archeolog Marco Sprit, jehož matka před lety proletěla s týmem onou červí dírou a už o nich nikdo nikdy neslyšel, proto se k týmu přidal, jelikož doufal, že jí nalezne. Doktora ale hodně nemile překvapilo, že na lodi našel astronavigátorku Jem. Je to klon, který je napojen přímo na loď a cítí vesmír, proto se v něm dokáže vyznat a kde co nalézt i když jsou na naprostém okraji v naprosté tmě.
Doktor ví, že je to nebezpečná výprava, jenže sám je velmi zvědav, co se v červí díře schovává. To co tam naleznou,, zaskočí i samotného Doktora. Ce se uvnitř skrývá? Bude cesty zpět?
Tohle budu psát v každé recenzi, ale prostě Doctor Who je pro mě TOP. Kniha je tak dobře sepsána, že se čtenář absolutně ponoří do děje a ten kdo miluje seriál jako já, to prožije na plný pecky. Celá kniha je napsána tak lehce, že se čte naprosto sama a představit si okolí a situace, jde naprosto bez problémů. Samozřejmě nesmí chybět Doktorovi zvláštní vtipy a narážky mezi ním a jeho pomocnicí. Bez toho si pravého Doktora ani nedokážu představit.
Děj je svižný, což znamená, že jsem tam jde hned a bez okolků do akce. Samozřejmě takové dobrodružství si vyžaduje oběti, takže tam budou umírat lidé. A pak se stane něco,, co rozbrečí nejednoho fanouška Doktora. Já jsem po určitém zjištění nevěřila vlastním očím. Vždycky jsem si myslela, že se něco takového nemůže nikdy stát. Ale to už je na vás, aby jste to objevily.
Takže čekejte nečekané překvapení, akci a dost napětí.
Na knihách o Doktorovi hodně obdivuji to, že každý díl píše jiný autor a přesto se každý dokáže tak trefit do Doktorovi povahy a kouzla. Každý autor to dokáže podchytit natolik, jako by ho znali celý život, takže předpokládám, že musí jí o fanoušky.
Dávný čas je velmi nenáročná scifi, ale pro fanoušky nezbytnost. Dokonce si dokážu živě představit, že kdo neviděl nikdy seriál, tak po přečtení se určitě mrkne.
Na závěr bych těla říct, že pokud Doktora neznáte, určitě není špatné začít knihou a pokud jste fandové, nesmí vám doma chybět.

Anotace:

Dávný čas je novým příběhem odehrávajícím se ve vesmíru kultovního britského sci-fi seriálu Doctor Who s Dvanáctým Doktorem (Peter Capaldi) a Clarou Oswaldovou (Jenna Colemanová) v hlavních rolích. Kniha je posledním dílem trilogie Kroniky Půvabu, do níž spadají již vydané díly Královská krev a Generace velkého třesku. „Doufám, že jste připraveni se bát!“ Phaeroni zmizeli již před miliony let. Cestovali napříč hvězdami po stezkách z času a prostoru a zanechali po sobě jen pár stop. Ale co se Phaeronům vlastně přihodilo? Někteří věří, že je vyhladila nějaká nezastavitelná síla… jiní tvrdí, že se vyhladili sami. Ale co když je ve skutečnosti zastihl mnohem strašlivější osud? V daleké budoucnosti objeví lidstvo poslední phaeronskou stezku — a Doktor s Clarou se vydávají odhalit, kam tato stezka vede. Každý z výzkumného týmu ví přesně, po čem pátrat — ale pouze Doktor ví přesně, co naleznou. Protože kromě Doktora nikdo nezná pravé tajemství Phaeronů: obludné tajemství, tak mocné a strašlivé, že muselo být pohřbeno v nejhlubším hrobu ve vesmíru.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Jota, je to nádherný přírůstek do mé sbírky. A pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat