středa 13. září 2017

(M)učednice

Název: (M)učednice
Autor: Ali Land
Počet stran: 336
Nakladatelství: Leda

Můj názor:

Milly nemá život jako ostatní normální dívky. Bydlí se svou matkou, osobou, která by jí měla chránit a vychovávat. Jenže její matka je zrůda. Pracuje jako ošetřovatelka a nikoho by nenapadlo, že by mohla páchat zlo.
Měli v domě pokoj, kterému se říkalo hřiště. Milly si v něm mohla taky někdy hrát, ale určen nebyl pro ní. Její matka podlým způsobem brala děti svobodným matkám v nouzi. Zavírala je do pokoje, kde je mučila a nakonec zabila. Téměř vždy jen samé chlapce, protože dívky nesnášela. Smířila se s tím že má dceru, doufala aspoň, že to Milly jednou po ní převezme.
Její láska byla zvrhlá. Milly se to nelíbilo a nejednou za to dostala trest a nejen to. Milly zažila to, co by matka své dceři nikdy dělat neměla.
Jednoho dne toho bylo na Milly už dost a svojí matku udala. Myslela, že tím před ní utekla, jenže v myšlenkách byla stále s ní. V samotné Milly se to pořád pralo, protože nejednou slyšela, jak je své matce podobná. Ale snažila se, protože chtěla mít normální život a normální matku.
Milly se dostala do péče k psychologovi Mikovi, jeho ženě Saskie a jejich dceři Phoebe. Mike byl proslulí tím, že si bral na čas do péče děti, než pokračovali do nových rodin. A u Milly pociťoval tu potřebu hlavně proto, že jako psycholog by jí mohl pomoct. Jenže nečekal, že se to jeho dceři nebude líbit a bude proti Milly na tajno bojovat. A nejen to, že Milly zatouží v jejich rodině zůstat navždy.
Milly čeká ještě jeden velký úkol, a to zasednout u soudu proti své matce.
Jak dopadne soud? Najde Milly konečně svojí rodinu? Je opravdu tolik podobná své matce? Jaké tajemství Milly skrývá?
Co jsem řekla po přečtení? Wow, opravdu velké wow. A proč? Kniha vám pomůže nahlédnout do mysli dcery vražednice, do zneužívané dívky, ve které spolu bojují dvě osobnosti.
(M)učednice je psychothriller jak vyšitý. Čekejte opravdu pořádnou jízdu a nečekaný konec. I když popravdě, jsem v takový konec doufala. Naprosto perfektní zakončení, to se nijak jinak nedá nazvat.
Celá kniha je napsána z pohledu Milly. Celou dobu až na rozhovory s lidmi, to vypráví ona. Dost často se ve své mysli dohaduje se svojí matkou a snaží se zjistit, co je vlastně zač. Čeká jí velký úkol u soudu, kterého se na jednu stranu bojí, na tu druhou se těší, až uvidí matku. V nové rodině nikdo neví co je zač, až na náhradní rodiče a ředitelku ve škole. Přesto se všem zdá na ní něco zvláštního a proto se s ní nikdo ve škole nebaví. Phoebe jí to tam také neusnadňuje. Takže čekejte hodně problémů ve škole a dokonce i doma. Samozřejmě nenávist dvou holek nikdy nedopadne dobře.
Je to strašně napínavé číst a čekat jak dopadne válka dvou holek, jaká tajemství Milly skrývá, co se odkryje u soudu a hlavně čekat na zjištění, jaká Milly doopravdy je.
Kapitoly jsou krátké a kniha je psána tak, že se čte naprosto sama. A jelikož jsem se hned na začátku začetla kvůli zjištění, co je Millyina matka zač, tak jsem knihu naprosto zhltla. Není to náročné čtení a nejsou tam žádná hluchá místa. Je to takové malé, postupné poodkrývání skutečností do samého konce, ve kterém bude to velké dokonalé zakončení.
Vždy po několika kapitolách je jedna stránka, kde je v několika málo větách nahlédnuto do doby, kdy Milly žila s matkou. A ne vždy je to příjemné nahlédnutí.
Na několika místech v knize, je to opravdu silné čtení, takže možná někteří čtenáři budou mít problém se přes to přenést. Přesto je to skvělá kniha a takových je málo. Jestli od autorky ještě něco vyjde, rozhodně po ní skočím všemi deseti, protože nahlédnutí do něčí mysli a k tomu takový šílený příběh, to je prostě zážitek. Hlavně když si člověk uvědomí, že se něco takového, mohlo klidně už i někde stát.
Takže na závěr bych chtěla knihu doporučit, protože je to mrazivé čtení, které jen tak nepustíte z ruky.

Anotace:

Její matka už ve svém domě spáchala několik vražd a nejenom to – v záchvatech pomatení mučí svoji dceru, aby se hrůz účastnila. Matka předtím taková nebyla a měla svoje děti ráda, a Annie matku ji přese všechno ještě pořád miluje, ale jediný způsob, jak může strašlivým událostem udělat konec, je udat ji na policii. Annie pak dostává v životě druhou šanci. Má novou identitu, jmenuje se teď Milly, a žije v nové, zámožné pěstounské rodině, díky které dokonce začne chodit do prestižní soukromé školy. Jenomže pokračující vyšetřování jí dalšími a dalšími výslechy připomíná tragickou minulost. Milly má být hlavním svědkem obžaloby v soudním procesu s její matkou, který se neúprosně blíží. Otřesená Milly se trápí pochybami – převažují u ní zděděné předpoklady, nebo ji víc ovlivňuje to, co dobrého i hrozného dosud zažila? Dokonce i v novém domově Milly potkávají nesnesitelné chvíle, když ji šikanují její vrstevnice. Napětí se už nedá unést, svědomí v ní bojuje se smrtelným vábením a ona se musí definitivně rozhodnout. Dokáže zapřít matčinu krev a uniknout běsům? Vzepře se našeptávání démonů a zaplatí za to, anebo se stane učednicí své matky?


Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, mrkněte zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat