sobota 9. září 2017

Zázrak

Název: Zázrak
Autor: Emma Donoghue
Počet stran: 304
Nakladatelství: Knižní klub

Můj názor:

Zdravotní sestra paní Wrightová dostala dost neobvyklý úkol. Bylo jí oznámeno, že si jí žádají až v Irsku kvůli neobvyklému případu. Šlo o péčí někoho nemocného a bylo to jen na dva týdny. Už jen to, že to bylo na tak krátkou chvíli, se zdálo Lib zvláštní, ale asi to byl někdo na smrtelném loži.
Když dorazila do Athlone zjistila, že to je nějaké bohem zapomenuté místo a na lidech byla ještě znát doba hladomoru. Lib se setkala s místním doktorem, který ji oznámil, že rada, která byla sestavena, si jí a ještě jednu jeptišku vybrala jako dozor nad mladou dívkou, kterou považují za zázrak.
Ode dne svých jedenáctin malá Anna nepozřela ani sousto jídla a už pár měsíců takto žije. Proto potřebovali dozor, který jí bude dva týdny pozorovat, aby se té záhadě přišlo na kloub. Buď Anna má nějaký tajný zdroj jídla, nebo je to opravdu zázračné dítě a tím pádem by mohla být proslavena jako svatá. Lib si byla jistá, že ještě ten den pojede domů, protože není možné žít tak dlouho bez jídla, proto měla dívku za lhářku.
Jenže netušila, že v chudé vesnické dívce se skrývá silná a chytrá osobnost a jelikož tamtamy fungují rychle, sjížděli se za ní lidé z celého světa, jen aby jí poznali.
Lib před sebou nemá zrovna lehký úkol, jak se jí ze začátku zdálo. Na své poměry dívka vypadá celkem normálně, jenže to se začne měnit a dívka pomalu chřadne. Proč se Anna rozhodla nejíst? A jak celou dobu dokáže tak přežívat?
Hned na začátku bych měla asi uvést takovou zajímavost a to, že kniha se zakládá na skutečných událostech. A nejen to, dříve opravdu žily dívky, které se rozhodli žít v půstu, jenže některé zemřeli, některé to po dozoru vzdali ale pár z nich žilo dál s tím, že nepozřeli ani sousto.
Co se týče námětu knihy, tak ten mě rozhodně zaujal, protože postící se mladá dívka v chudé rodině a silně věřící, to už je samo lákadlo. Ale celkové pátrání po tom jak to dělá a minulost Lib, která se během četby postupně otevírá se mi také líbilo. Během čtení se bude odkrývat další tajemství, které se bude týkat samotné Anny, takže počítejte s tím, že důvod půstu, budete vědět až na konci. Nakonec v celé knize půjde o jedno, a to o záchranu Annina života.
Emma Donoghue je známá svojí knihou Pokoj. Jenže Zázrak je naprosto něco jiného. Jiná doba, jiné prostředí, dokonce jiný styl psaní.
Celá kniha je psána z pohledu zdravotní sestry Lib, která se postupně dostává do života Anne. Celá kniha je sepsána tak, že se čte naprosto sama. Není to žádné náročné čtení. Jakmile se začtete, tak vás kniha nepustí, protože budete muset prostě vědět, jak to dopadne. Kapitoly jsou delší, ale ještě rozdělené. Věřte mi, že vám to bude jedno, protože si kolikrát budete přát, aby ta kapitola ještě neskončila.
Někomu se kniha možná bude místy číst hůř, protože přeci jen číst popis mladé umírající dívky, která umírá opravdu pomalou smrtí, není lehké. Jenže taková byla realita.
Takže na závěr bych chtěla napsat, že je to lehký psychologický román, který vás vtáhne a nepustí, protože Anna je vzácná dívka, která každého zaujme, proto knihu určitě doporučuji.    

Anotace:

 Vynikající psychologický román od držitelky řady cen a autorky mezinárodní bestselleru Pokoj. Zdravotní sestra Lib Wrightová, profesionálka vycvičená samotnou Florence Nightingalovou, přijíždí v polovině 19. století na irský venkov, kde žije údajně zázračná jedenáctiletá dívka Anna. Už po čtyři měsíce nesnědla jediné sousto, a přitom se těší dobrému zdraví. Lib je pověřena lékařským výborem, aby odhalila domnělý podvod, zdá se však, že dívka nic nepředstírá. Je to skutečně zázrak? Anebo za tím stojí fanaticky zbožná rodina? Lib se s Annou velmi sblíží, a proto ji vyděsí, když se její stav začne náhle rapidně zhoršovat…   

Za knihu moc děkuji nakladatelství Euromedia a pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.
                                                                                                 

2 komentáře:

  1. Moc pěkná recenze, o knize jsem slyšela a musím říct, že mě vážně zaujala. :))

    OdpovědětVymazat
  2. Nad knihou jsem přemýšlela, ale zatím se ještě na pomyslném žebříčku neposunula kupředu.

    OdpovědětVymazat