neděle 22. října 2017

Jantarové dědictví

Název: Jantarové dědictví
Autor: Heidi Rehnová
Počet stran: 504
Nakladatelství: Knižní klub

Můj názor:

Magdalena je už nějaký rok vdovou a žije se svou dcerou Carlottou v Konigsbergu, kde převzala kantor ze svého dědictví. Díky smrti svého manžela se zeřekla, že už ranhojičské řemeslo nebude vykonávat, jenže čím chce být její dcera neovlivní.
Carlotta s ranhojičstvím žije od narození a jelikož je hodně po své matce, jde jí to od ruky. Jenže u toho nechce zůstat. Zamilovala se do Keplerova syna, který je učený lékař. Sňatek s ním by byl výhodný pro oba. Christopher sice byl na univerzitách, ale nemá pro léčení lidí cit, zato ten Carlotta má a s Christopherem by se mohla naučit více o lidském těle. Řemeslo by mohly konat spolu a k tomu všemu se ještě milují. Ale má to jeden háček. Starý Kepler se nesnáší s Magdalenou. Kepler nemůže ani cítit ranhojiče a Magdalena lékaře, kteří jen pouštějí žilou. Takže se Carlotta s Christpherem zatím sházejí potají.
Nad Konigsbergem se stahují mračna. Už pět let let se táhl spor s kurfiřtem Fridrichem Vilémem, který teď táhl na Konigsberg. Zrovna se to oznamovalo na náměstí, když Carlottu napadl skvělý nápad. Než ji Magdalena stihla zadržet, bylo pozdě. Ženy by se neměli míchat do záležitostí mužů a obzvlášť ony ne, protože se to vždy obrátilo proti nim. Carlottu napadlo předstírat, že je ve městě mor. Poté by se samotný Vilém bál táhnout na město, kde by ho mohla čekat smrt. Lidé se na to nejdřív netvářili, ale po lepším vysvětlení to přijali a vše narafičili.
Pomohlo to, jenže na jak dlouho? A nevymstí se to Carlottě i Magdaleně?
Jantarové dědictví je třetí a závěrečný díl ze série Vojenská felčarka. I když se zdálo, že už Magdalenu a její dceru nemůže potkat nic zlého, tak opak je pravdou. Nejen že jim k neštěstí přispěje vojsko táhnoucí na město, ale i žena, která se díky Magdaleně stane vdovou. I když se Magdalena rozhodla už své řemeslo nevykonávat, nechala se přemluvit svým sousedem, který nakonec zemřel. Jenže vdova už měla déle problém s Magdalenou. Protože než se Magdalena přihlásila o dědictví, měli zájem o její dům právě oni sousedé. Pro Magdalenu to vypadá hodně zle.
Podle mého názoru, je třetí díl slabší než předchozí dva. Ano, potká je neštěstí z kterého se musí dostat, ale není to takové, jako sem zažila v prvním a druhém díle. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem mohla prožít další příběh s Magdalenou, tentokrát spíše s její dcerou.  V Jantarovém dědictví byla hlavní postava totiž Carlotta, ale Magdalena tam byla také.
Co se týče konce, tak ten se mi opravdu líbil. Sice jsem ho očekávala, až na jeden detail, ale byl takový, že zakončil vše, i některé otázky z předchozích dílů.
Čtivost je stejná jako v ostatních dílech, což znamená, že je to nenáročné čtení, přesto poutavé. Jen hold to napětí není jako bývalo.
Obálka je krásná jako všechny. Jen nechápu, že když se udělala krásná obálka, tak na vnitřku se šetřilo. Stránky jsou strašně tenoučké, takže od letmého pohledu by čtenář neodhadl, že má kniha pět set stránek. Ale to už je detail, který se dá ignorovat.
Za sebe tedy knihu doporučuji, protože se celý příběh zakončí a i když to bylo slabší, než předchozí díly, tak jsem si čtení užila.

Anotace:

Podzim 1662 Ve víru königsberského povstání se dcera bývalé ranhojičky Magdaleny, Carlotta, znovu setká se svou první láskou Mathiasem. Jako důstojník kurfiřtské armády patří k obléhatelům města. Jejich vztah tedy nestojí pod šťastnou hvězdou. Když se politická situace v Königsbergu vyostří, upadnou Carlotta a její matka do podezření, že prozradily obléhatelům důležitá tajemství. Nezbývá jim proto nic jiného než utéct z města…

Za knihu moc děkuji eshopu Dobré knihy a pokud vás kniha kniha zaujala, naleznete ji zde.

1 komentář:

  1. Moc pěkná recenze. :) Historické romány čtu moc ráda a tyhle nevypadají vůbec špatně. Určitě se po nich podívám. Obálky jsou vážně krásné... :)

    OdpovědětVymazat