pondělí 9. října 2017

Královna Žofie a Václav IV.- Láska na vratkém trůnu

Název: Královna Žofie a Václav IV.- Láska na vratkém trůnu
Autor: Jaroslava Černá
Počet stran: 229
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Mladý král Václav IV.  je vdovec. Vedou se o něm řeči, protože je dlouho sám a užívá si svobodného života. Výhodný sňatek by jeho království pomohl, ale on nikam nepospíchá. Hlavně je stále bez dědice. Dokud ale nepozná dvanáctiletou Žofii, neteř bavorského vévody Fridricha.
Vévoda si ji sebou vzal do Prahy i když věděl, že Václava žádná žena nezaujala na tolik, aby se oženil. Jenže jakmile Václav Žofii spatřil, jeho srdce zahořelo láskou a vzbudila v něm tu dobrou, něžnou stránku.
Václav byl známý tím, že jeho nálady byly nevyzpytatelné. Byl hodně vznětlivý, všechno nechával na svých rádcích a rád si užíval koupele a hody s krásnými ženami i hochy. Proto byl mnoha lidmi nenáviděn, protože se o své království nestaral a nechával to na jiných lidech. Pořádně nevěděl co se v království děje a ještě nechal svého rádce v něm rozmíchat oheň nenávisti k biskupovi Janovi z Jenštejna, který jediný mohl korunovat královnu.
Dlouhá léta trvalo, než byla Žofie korunována a nejen to, nedařilo se jim zplodit dědice. Jenže to nebyl jediný problém. Nespokojení páni Čech i Moravy chystali svrhnout krále, protože nebyly spokojení s jeho vládou, což Václava nutilo být čím dál víc výbušnější a díky tomu Žofie konečně poznala i jeho druhou stránku, která mohla znamenat nebezpečí i pro ní.
Podaří se svrhnout právoplatného krále? Změní se Václav kvůli své lásce? Změní Žofie své city, když pozná pravého Václava?
Královna Žofie a Václav IV. je historický román z pera Jaroslavy Černé. Je to moje prvotina od autorky a musím uznat, že mě zaujala, protože je to nenáročné čtení a přesto poutavé. autorka se snažila držet pokud možno co nejvíce faktů a sepsala to tak, že pokud se čtenář začte, nejde knihu jen tak odložit. Já sama jsem ji přečetla během dne a pokud jsou všechny její knihy takové, tak rozhodně mám co shánět.
Kapitoly jsou krátké a ještě se v nich střídá děj Žofie a Václava, takže si pak můžete o nich dvou udělat pořádný obrázek. Hlavně o Václavovi, protože každý ho má za tyrana a nerváka, ale nikdo pořádně nevidí, proč je takový.
Žofie jako hlavní hrdinka, královna se mi strašně líbila. Přesto že byla mladičká, tak byla moudrá a bylo už na začátku vidět, že bude oblíbená u dvora. Byla na tolik oblíbená, že se jí všichni snažili chránit před královým hněvem. Hlavně její hofmistr Jíra, který byl do ní naprosto zamilovaný. Přesto se držel dál, protože viděl, že Žofie má v srdci jen jednoho muže. Tím ale že ji miloval, si mohla být Žofie jistá, že Jíra jí bude vždycky věrný a bude jí ve všem pomáhat.
Jelikož historické romány miluji, tak mám ráda v nich pár znaků, aby se mi kniha opravdu líbila. Pro mě musí být historický román propracovaný. Musí vystihnout danou dobu, nesmí nudit, uspávat a čtenář by se neměl ztrácet v množství lidí, kteří se v knize objevují. A pokud se dokážu do děje ponořit hned ze začátku knihy na tolik, že už ji nechci položit, tak to je obrovské plus.
Jaroslava Černá vše naprosto splnila, takže jsem se do jejího nenáročného stylu psaní a přesto poutavého zamilovala. A jak už jsem psala, pokud jsou všechny její knihy takové, rozhodně je vyhledám. Takže za sebe knihu rozhodně doporučuji a pokud historické romány moc nečtete, tak si myslím, že díky autorčině stylu, si k nim cestu najdete.

Anotace:

Mladý Václav IV. se nemůže dočkat sňatku s půvabnou Žofií. Avšak královna brzy po svatbě pozná manželovu krutou tvář, jeho záchvaty vzteku a nenávisti. Nediví se, že král má tolik nepřátel a že mu často jde jak o trůn, tak i o život. Snaží se najít si po Václavově boku své místo a vyrovnat se s jeho výbušnou povahou. Útěchu hledá nejen u svého zpovědníka…

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress a pokud vás zaujala, naleznete ji zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat