sobota 28. října 2017

Zimní muži

Název: Zimní muži
Autor: Jesper Bugge Kold
Počet stran: 376
Nakladatelství: Jota

Můj názor:

Karl a Gerhard jsou bratři žijící v Hamburku. Mají k sobě blízko, i když jsou dosti rozdílní.
Gerhard je učitel a svými názory se netají, i když už si musí dávat pozor, protože kdyby ho slyšeli špatné uši, mohl by skončit ve vězení, nebo dokonce v nějakém táboře. Hitler se dostal k moci a nikdo už nesmí mít svůj názor. Z lidí se pomalu stávají ovce.
Gerhard žije ve svém bytě sám, protože o to nejcennější přišel. Proto někdy tráví čas tím, že se jde projít do přístavu. Přisedl si na lavičku ke staříkovi, o kterém následně zjistil, že se jmenuje Weinhardt. Když se dali do řeči, zprvu se bál, aby to nebyl nějaký udavač, ale pak se rozpovídali a Gerhard poté zjistil, že našel přítele, se kterým si může o všem popovídat.
Zato Karl byl jiného ražení. Zdědil po otci oděvní továrnu a dostal zakázku na vojenské uniformy. Válkou už jednou prošel, proto to bral jako plus, na kterém vydělá, i když s některými věcmi nesouhlasil. Měl ženu, čtyři děti a protože byl sám sportovec, tak vedl nejstaršího syna k obrazu svému, aniž by si uvědomil, že August chce od života něco jiného. Hilda si zase domu přivedla domu Heinze, mladíčka od Hitlerjugend, do kterého se zamilovala a sdílí s ním jeho názory. Karl z Heinze není nadšený, ale zakazovat jí nic nechce.
Jednoho dne si přijdou pro Gerharda z gestapa. Někdo ho nahlásil a buď půjde do vězení, nebo se k nim přidá. Už slyšel o tom, jak se s vězni zachází, proto si radši vybral práci pro ně. Jenže jelikož nikoho nenahlásil, ani po tom, co na něj Gestapo přichystalo léčku, hrozilo mu zastřelení, pokud se nepřihlásí k SS. Gerhard se dostal do pasti a netušil, že jeho bratr také. Existuje nějaké vykoupení?

Zimní muži je román odehrávající se za druhé světové války. Hlavní postavy jsou bratři Karl a Gerhard. Jsou to slušní muži, jenže oba nakonec musejí dělat věci, které se jim příčí. Obou to velice změní život a ani jednomu k dobrému. ale aspoň se snaží, ať to neštěstí není takové, jak si to muži na vyšších místech představují.
Čtenář se nejednou zamyslí, jestli by to nešlo jinak, nebo jestli jsou některé činy odpustitelné. Jenže pokud má někdo rodinu a chce jí zachránit život, musí se zamyslet, co je důležitější. V knize najdete plno rozhodnutí, zamyšlení se nad tím, co je správné a co ne a hlavně to co bohužel k druhé světové patřilo, smrti.
Věřím tomu, že takový lidé byly. Nemohl být každý jen špatný. Při čtení zjistíte, jak lehce se můžou z lidí stát ovce, které slepí věří vůdci, ale naleznete tam i tu dobrou stránku, protože všichni takový nebyly.
Každá kapitola začíná datumem a místem, kde se daná část odehrává. A není to jen Hamburk za období války. Je tam dost skoků i do první války, kterou si bratři zažili, takže poznáte jejich minulost. Ale nejen to. Část děje se totiž odehrává i čtyřicet let po válce, takže poznáte i konec bratrů.
V kapitolách se také střídá život Gerharda, Karla a dokonce i Augusta, kterého se válka citelně dotkne. a že to byla nelítostná událost.
Z prvu jsem se v ději ztrácela, ale po pár kapitolách sem se začetla natolik, že nešlo přestat. Najde se tam dost krutých věcí, které bohužel k té době patřili, takže to místami není lehké čtení, ale takové to opravdu bylo a ještě horší.
Kniha je psaná jako román se smyšlenými postavami a do skutečného světa a do období, které se každému vrylo do paměti. Je to výborné nahlédnutí do doby, která zanechala na lidech následky, ale hlavně je v knize možno vidět, že vše nemusí zprvu vypadat tak, jak se zdá. Že i pod uniformou SS se mohlo skrývat dobré srdce.
Já jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do ruky i když to asi nebude čtení pro každého, protože hrůzy války se někdy nečtou dobře. Ale zase je to psáno románově, takže to není náročné na čtení. Hlavně u této knihy je naprosto nepředvídatelný konec. Dokud ji nepřečtete celou, nezjistíte jak to skončí. Dokonce na poslední stránce zjistíte, proč název Zimní muži. A po dlouhé době jsem v knize udělala něco, co jsem dlouho neudělala. Byla tam totiž zmínka o zpěvačce z té dané doby a i název písně, kterou Karl rád poslouchal. Označila jsem si stránku a píseň vyhledala. Je to zpěvačka Zarah Leander a píseň Bei mir bist du schön. To jen tak pro zajímavost.
Takže za sebe určitě knihu doporučuji, pokud vás zajímá souboj dobrého srdce s nelítostnou válkou.

Anotace:

Můžete zůstat slušným člověkem, i když vstoupíte do řad SS? Chtěli jen přežít, ale osud jim rozdal jiné karty. Dva bratři, Karl a Gerhard, žijí poklidným životem v rodném městě Hamburku. Karl se po smrti otce ujímá vedení rodinné textilní továrny. Žije ve šťastném manželství se ženou a čtyřmi dětmi. Gerhard je profesorem matematiky na univerzitě. Po smrti manželky a dcery se plně ponořil do práce a psaní knih. K moci se ovšem dostává Adolf Hitler a oběma bratrům se začíná otřásat země pod nohama. Proti své vůli se oba stávají součástí nacistické mašinerie a jsou nuceni podílet se na věcech, se kterými sice nesouhlasí, ale zároveň se proti nim nedokáží postavit. Karl se dostává na francouzskou i ruskou frontu a Gerhard organizuje židovské transporty do koncentračních táborů. Oba jsou zatlačeni až do krajnosti, což je hluboce poznamená. Vyprávění osciluje mezi rodinným životem v Hamburku a událostmi na frontě i v Německu za války. Napínavý příběh ukazuje, jak rychle se normální, civilizovaný život může proměnit v absurdní zmrzačenou skutečnost během války i jak těžké je hledání vlastního já po jejím skončení. Zimní muži jsou román o hrůzách války. Příběh o hranicích mezi dobrem a zlem, o životě a smrti i o morálních dilematech a svědomí.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Jota a pokud vás zaujala, naleznete ji zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat