pondělí 6. listopadu 2017

DNA

Název: DNA
Autor: Yrsa Sigurdardottir
Počet stran: 407
Nakladatelství: Metafora

Můj názor:

Na Islandu se stane velmi brutální vražda. Lidé na takové věci nejsou zvyklí, protože většinou když se něco stane, tak se pachatel sám usvědčí. Jenže o takovémto způsobu vraždy ještě policista Huldar nikdy neslyšel. Nejhorší na tom je, že vrah nezanechal ani jedinou stopu.
Ve svém domě, ve vlastní posteli byla nalezena mrtvá matka tří dětí. Sousedé našli její dva syny vystrašené před domem, jenže jedno dítě chybí. Zrovna když policejní fotograf fotí místo činu, všimne si, že pod postelí, na které leží mrtvá žena, je schovaná její dcera Margrét. Z holčičky se stal jediný svědek, jenže ta je v šoku a nechce o události mluvit. Proto ji převezou do dětského domu, kde si s ní má poradit psycholožka Freya. Jenže případ je mnohem složitější a hlubší, než se zprvu zdá.
Mezi tím radioamatér Karl na své stanici narazí na zvláštní vysílání, ve kterém někdo hlásí jen čísla. Jenže Karl jednu sérii čísel pozná hned. Jde o jeho rodné číslo. Vůbec to nechápe, musí si z něj dělat někdo srandu. Jenže kdo? Tento koníček už nikoho nebaví, jen hrstku důchodců. A kdo je Elísa, kterou našel díky dalšímu rodnému číslu, které na záhadné stanici vyznělo? Karl se rozhodne pátrat na vlastní pěst, jenže netuší, že se vydává na hodně nebezpečnou cestu.
Mezitím se Huldar se svým týmem snaží zjistit, kdo je vrah. Čas se krátí a vrah znovu udeří. Jediné co na místě nechává jsou vzkazy plné čísel, které se nedaří rozluštit. Margrét mlčí, je těžké z ní něco dostat, protože je to zvláštní dívka. Když z ní něco málo dostanou, neví, jestli je to skutečné, protože podle otce má bujnou fantasii.
Dokáží zahnat Margrétin strach a dostat z ní informace? Kdo je další na řadě? Dokáže Huldar chytit vraha, který se svou brutálností zapíše do dějin Islandu?

Yrsa se vrací s novou sérií, kterou si musí získat každého. Mě osobně dostala knihou Pamatuji si vás všechny, kterou si mě získala, ale netušila jsem, že kniha DNA naprosto předčí má očekávání. Věděla jsem, že tato kniha bude skvělá, ale netušila jsem, že po přečtení této bichle budu litovat, že tam není mnohem víc stran na víc. Po naprosto nepředvídatelném konci jsem jen ležela a neměla slov. Naštěstí nakladatelství vydá i další díly, na které se doslova třesu nedočkavostí.
Autorčin styl je naprosto pohlcující. V knize nenajdete žádné hluché místo, budete jen hltat, hltat a chtít čím dál víc. Děj se odehrává v autorčině rodišti na Islandu, proto se více dozvíte o zemi a jejích pravidlech.
Kapitoly jsou krátké, ale střídají se v nich pohledy různých postav. Takže nejen že poznáte stránku vyšetřování, ale zažijete děj z pohledu obětí, což jsem prožívala nejvíce. Jejich strach, beznaděj, bolest a způsob smrti. Vrah používal lepící pásku, ale u každé oběti to okořenil něčím, čímž způsobil pomalou a bolestivou smrt, takže to bylo opravdu mrazivé čtení. Více o smrti obětí neprozradím, protože vás nechci připravit o zážitek.
Hned na začátku zjistíte, že celý případ je mnohem hlubší a má temnou minulost. Jenže pochybuji, že se vám podaří uhádnout kdo je kdo a kdo vraždí. Na začátku se totiž seznámíte s třemi malými sourozenci, kteří se stanou sirotky. A státní úředníci rozhodují o tom, jestli je rozdělit nebo ne. To malé nahlédnutí do minulosti vám napoví, ale nic víc.
Hlavní postavy jsou Huldar a Freya. Huldar díky případu postoupil v práci o stupínek víš, jenže on to nechápal. Byl k sobě upřímný a věděl, že jsou lepší policisté, kteří by mohly mít případ na starost. Freya zase je dětská psycholožka, která pracuje v dětském domě a momentálně žije v bytě svého zavřeného bratra. Dostane na starost výslech malé Margrét a když přijde policista, který to má na starost, zjistí, že ho zná. Jenže jako někoho úplně jiného, kdo se po jedné noci vypařil. Díky tomu mezi nimi po celou dobu pocítíte napětí, ale to je taková vedlejší malá linka děje.
DNA je naprosto napínavé a vzrušující čtení, které se další a další stránkou stupňuje. Je tam dost zvratů, ale ten na konci, to rozuzlení na ně nemá. Autorka opravdu umí poplést čtenáři hlavu, Takže o překvapení kdo je vrah nepřijdete.
Za mě je Yrsa TOP, takže pojmenování královna islandské krimi si určitě zaslouží. Jen za mě je královna všeho krimi. Četla jsem plno skvělých knih, mám v nich své oblíbence, ale Yrsa všechny překonává.
Takže určitě doporučuji, protože zažijete nepřekonatelný zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Anotace:

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích.
Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista 
pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Metafora a pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

1 komentář:

  1. Moc pěkná recenze. Od autorky jsem zatím nic nečetla, její knihy jsou ale velmi dobře hodnocené a nevypadají vůbec špatně. :)) Svou neznalost budu muset napravit. :))

    OdpovědětVymazat