neděle 31. prosince 2017

Oheň a voda

Název: Oheň a voda
Autor: Simona Ahrnstedtová
Počet stran: 415
Nakladatelství: Metafora

Můj názor:

Alexander De La Grip pochází ze zámožné a známé rodiny. Jenže byl vždy černá ovce díky tomu, jak se choval. Snažil se dělat pravý opak toho, co po něm otec chtěl a každou chvíli byl na hlavní stránce bulváru kvůli jeho úletům.
Isobel Sorensenová byla naopak ta, která se snažila dělat vše správně, aby se zavděčila matce, pro kterou nebyla nikdy dobrá. Je lékařka bez hranic a dobrovolnice firmy, kterou založil její dědeček na pomoc dětí a nemocných lidí v ohrožených zemích. Firma Medpax funguje jen díky zámožným dárcům, jenže při schůzi Isobel zjišťuje, že jdou pomalu ke dnu, protože jejich hlavní dárce už neposílá peníze. Není to nikdo jiný, než Alexander De La Grip. Isobel vždy pohrdala namyšlenou smetánkou, které by stačilo málo k tomu, aby pomohla dětem který trpí hlady. A pokud chce Isobel dál pokračovat v pomoci druhým, nezbyde ji nic jiného, než Alexandra vyhledat a poprosit ho, aby dál posílal peníze nadaci.
Isobel ví, jaký je Alexander záletník a že každou noc pije a dokonce většinu času tráví mimo zemi. Ale má štěstí, protože Natalie De La Grip pořádá křtiny pro svou dceru a tam Alexander nesmí chybět.
Isobel Alexandra vyhledá v jeho kanceláři a domluví si s ním schůzku. Vysvětluje mu, jak peníze jsou důležité pro pomoc nemocným, jenže Alexander vypadá, že ji vůbec neposlouchá. Alex jí přislíbí, že se podívá na to, proč peníze přestali chodit, protože vůbec netuší, co se stalo.
Jednoho dne se Alexander objeví v Isobelině soukromé ordinaci s nabídkou, která by mohla její firmě pomoct. Když s ním Isobel půjde na večeři, pošle do nadace velkou sumu peněz, která by jim pomohla se odrazit ode dna.
Isobel netuší, jestli ji bere jako jednu z těch, co navštívili jeho postel. Dokonce jím velice pohrdá. Ale chvilku přetvářky zvládne, aby pomohla těm, kteří to opravdu potřebují.
Peter De La Grip trýzní sám sebe za to, co před lety udělal. Všichni ho nenávidí a on sám sebe také ne. Proto se všem straní, aby náhodou zase někomu neublížil. Žena ho opustila, a radši bude napořád sám, než aby odsoudil nějakou ženu pro život v ostudě, za kterou si může sám.
Gina pracuje jako služka pro rodinu De La Grip už několik let. Nepracuje ale jen pro ně. Snaží se vydělat kde to jde, aby pomohla svému otci a bratrovi a ještě si zaplatila lékařskou školu, na kterou dochází. Když byly s bratrem malý, otec s nimi utekl ze Somálska, kde je nic dobrého nečekalo. Nikdy si těch bohatých lidí nevšímala, protože to byl jiný svět a nedělalo by to dobrotu. Hlavně muži na ní mají někdy oplzlé narážky, proto se snaží být neviditelná. Jedna věc ale nejde přehlédnout. Peter De La Grip je v její blízkosti až nějak moc často.
Bere Alexander Isobel jako další trofej? Co vše Isobel udělá pro nadaci, kterou žije? Co Peter chce od Giny?

Oheň a voda je volné pokračování knihy Nepřátelé a milenci. V prvním díle jsme se seznámili s Natalií De La Grip a mužem, který se hnal za pomstou a chtěl rodinu De La Grip poslat na dno. Vše kvůli činu, který provedl její bratr Peter v mládí. V druhém díle se seznamujeme s dalším Nataliiným bratrem, tentokrát Alexandrem. Je to známý playboy, vždy skvěle upravený, vždy opilý a pokaždé s jinou ženou. Díky tomu, co se odehrálo u nich v rodině, se jim vyhýbá a tráví čas mimo zemi. Hlavně svého bratra Petera nenávidí proto co udělal a že ještě vyvázl a žije si dál jako nic.
Autorka má opravdu velkou představivost. Po přečtení prvního dílu, který mě nadchl, jsem si říkala, že už to snad nemůže překonat. Ale opak se stal pravdou.
Nejen že při čtení sledujeme, děj ze dvou pohledů a to Alexandra a Isobel, ale nahlédneme do života a do duše Petera a jejich rodinné služky Giny. Takže sledujeme život čtyř lidí a díky tomu je kniha úplně nabitá pořádným dějem, při kterém se čtenář nudit nebude.
U prvního dílu jsem na začátku měla problém se začíst. Pak se to ale tak rozjelo, že nešlo přestat. A  u tohoto jsem se začetla hned a byl ještě mnohem lepší než první díl. A to díky tomu, že autorka dala do knihy čtyři hlavní postavy a všichni jsou pravý opak toho druhého. Proto také ten název Oheň a voda.
I v tomto díle se vznáší rodinné tajemství, které potrápilo hlavní postavy v prvním díle a toto tajemství narušuje hodně vztahů, takže to knize přidává na čtivosti. A i kdyby jste to možná nečekali, tak díky Isobelinu zaměstnání v ději naleznete akci a nebezpečné situace, čímž je čtení ještě napínavější.
A ještě něčím je kniha okořeněná. Je v ní plno lechtivých scének, které možná trumfnou i padesát odstínů šedi, protože Isobel má zálibu v něčem, co vám neprozradím, abych vás nepřipravila o překvapení.
Do knihy jsem se ponořila okamžitě. Je zajímavé číst o životě smetánky, obyčejné lékařky, která chce zachránit svět a služky, která nikdy nedělala jinou práci, ale snaží se si vydělat na studium, jelikož chce jednou dělat to, co jí baví a naplňuje. Během čtení jsem se nenudila ani chviličku, protože se tam pořád něco dělo a celkový děj je tak rozličný a čtivý, že nešlo knihu jen tak odložit.
Co se týče konce, tak díky Epilogu zjistíme, že ještě není konec. Trošku jsem hledala a zjistila, že autorka napsala další díl, proto doufám, že nás nakladatelství nenechá dlouho čekat.
Ačkoliv takovéto typy knih moc nečtu, tak si mě autorka získala a rozhodně se těším na pokračování a na to, jestli autorka tento díl dokáže překonat, protože pro mě je z těch dvou dílů co zatím vyšli nejlepší.

Anotace:

Komu otevřete svou třináctou komnatu?

ALEXANDER DE LA GRIP je známý z bulvárního tisku a blogů zaměřených na společenské drby jako bohatý playboy, dekadentně rozhazující peníze po celém světě. Většinu svých dnů tráví zotavováním se z předcházejících nocí. Na kontě má dlouhý seznam svedených krásek a zdá se, že ho ve skutečnosti nezajímá nic a nikdo.
ISOBEL SORENSENOVÁ pracuje jako dobrovolná lékařka pro organizaci Lékaři bez hranic v utečeneckých táborech, válečných zónách i na místech nejhorších katastrof. Právě se chystá odjet do dětské nemocnice v Čadu, kterou provozuje nadace založená jejím dědečkem.
Je zcela oddaná humanitárnímu poslání, a tak ji znechutí, když Alexander, jako jeden z hlavních sponzorů, zadržuje finanční prostředky potřebné pro další chod nadace. Má to být snad odplata za to, že je jedinou ženou, která ho kdy poslala k čertu? Navzdory tomu, že oba představují zcela odlišné, neslučitelné světy, přeskočí mezi Alexandrem a Isabel velmi záhy jiskra přitažlivosti. Když jeden druhého dotlačí až na samý kraj myslitelné hranice, ukáže se, že pravda je mnohem složitější a zdání většinou klame.
BOLEST, LÁSKA, DŮVĚRA, ZRADA. Co zvítězí, když se z bezpečnosti stane prázdné slovo bez významu?
Svižný román plný skandálních odhalení, jiskřivé erotiky a napínavého děje, který čtenáře zavede do Švédska, New Yorku i afrického Čadu. Po romanci Nepřátelé a milenci je druhým dílem úspěšné trilogie.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Metafora. Pokud vás kniha zaujala naleznete ji zde.

1 komentář:

  1. Pěkná recenze, kniha vypadá dobře a má zajímavou obálku... :))

    OdpovědětVymazat