pondělí 15. ledna 2018

Benátský proces

Název: Benátský proces
Autor: Roberta Richová
Počet stran: 320
Nakladatelství: Knižní klub

Můj názor:

Příběh začíná roku 1579 v Konstantinopoli. Hanna s Izákem tam našli nový život. V Konstantinopoli jsou židé svobodní a mohou provozovat svojí hedvábnou dílnu. Hanna s Izákem nemají ještě své dítě. Vychovávají Mattea, kterého Hanna zachránila v Benátkách a Jessiku, které se ujmuli po smrti její matky. Přesto se jim konečně zadaří a Hanna je těhotná.
Jednoho dne jde Hanna s Matteem na trh. Na chviličku ho pustí a náhle je Matteo pryč. Hanna zpanikaří. hledá ho po celém trhu, ale od začátku je jí jasné, že se jim podařilo po těch letech dostat Mattea do svých spárů. Už jednou se to Cesce a Foscarimu málem povedlo, jenže tentokrát je to tady. Hanna je zdrcená a bezmocná. Ví že Matteo je tam kde má správně být, jenže ona ho zachránila, vychovala a co když se mu něco stane? Těhotenství všechno ztěžuje a Izák ji nikam nepustí.
Na pomoc Hanně v domácnosti přijde sestra Assunta, která má za úkol dostat Hannu na nohy.
To se jednoho dne povede. Uběhla dlouhá doba po tom, co Matteo zmizel a Assunta se chce vydat lodí zpět do kláštera. Jenže to by nesměl přijít Hanně dopis od Cescy ve kterém ji vyzývá, ať přijede do Benátek potvrdit, že Matteo je poslední dědic rodu, ze kterého pochází. Hanně za to nic nehrozí a bude se moct vidět s Matteem.
I když Hanna tuší zradu, má v plánu ho tajně aspoň na chviličku vidět, aby věděla že je v pořádku a když to bude nutné, vzít si ho zpět. K tomu využije Assuntu aby uprchla z Konstantinopole.
Židovka převlečená za jeptišku. Kdyby to někdo zjistil, čekala by ji v tom nejlepším případě cela. Ale Hanna udělá pro Mattea vše, co je nutné.
Podaří se jí získat zpět svého syna?

Benátský proces je třetí a závěrečný díl série Porodní báby z Benátek. Za mě byl Benátský proces asi nejlepší, protože se stalo něco, na co Hanna dlouho čekala a to to, že byla těhotná. A přesto jí to nezabránilo vyhýbat se nebezpečí.
Dvěma předchozími díly se pro mě tato autorka stala jistotou, že najdu skvělé čtení, které si mě od začátku chytí a už nepustí. Třetím dílem knize vůbec neklesla čtivost, právě naopak. Autorka zase překvapila. I když si čtenář musí říkat, že ho už nic nepřekvapí po předchozích dílech, opak je pravdou.
Kniha je tolik okořeněná zvraty, napětím, nebezpečím o tolik víc než minule, že jsem knihu doslova zhltla. Hanna si tentokrát užije opravdu krušné chvíle a to ještě k tomu těhotná. Nejednou mi tím napětím při čtení málem praskl žaludek jak jsem knihu prožívala. A díky tomu jsem nemohla ve čtení přestat. Prostě jsem musela vědět jak to dopadne.
Z Mattea se stala figurka v rukou mocných lidí, kteří prahly jen po jeho dědictví. A k tomu byla ve hře Cesca, která to dělala vše pro to, aby z toho vytěžila něco pro sebe. Byla chudá a vždy toužila po bohatství. A to tentokrát měla na dosah ruky díky tomu, že Mattea unesla a starala se o něj.
Jenže Cesca byla sama figurkou v rukách Foscariho, který byl schopen udělat pro dědictví naprosto vše.
Kapitoly nejsou krátké a ani dlouhé a co kapitola, to jiný pohled. Střídá se tam několik postav po kapitolách, takže se více ponoříte do děje. I v tomto díle si autorka zachovala svůj styl. Konec každé kapitoly skončil tak, že vás to nutilo číst dál. U téhle knihy to nejde jen tak říct, že ještě kapitolu a jdete spát, tady se musíte připravit na to, že knihu nejde dát jinak než na jeden zátah.
Já ji bohužel musela jednou odložit, jelikož jsem musela ráno vstávat, ale za to jsem o ní přemýšlela celý den, než jsem se k ní zase dostala.
Myslím si, že tuto sérii si musí zamilovat každá. Téma porodních bab zaujme každou ženu. Hlavně já když vidím nějakou takovou knihu, hned si jí pořídím. A tato série čtenáři splní vše dokonce i to, co by v knize nečekal. Je to skvělý historický román o ženě, která vykonává staré řemeslo, jenže v dobách, kdy židé nebyly zrovna v lásce, což jí dostane do nejedné nebezpečné situace. Jenže Hanna je silná žena a snaží se bojovat, takže je v knize plno nebezpečných situací, které jí můžou stát život.
K tomu všemu je na konci knihy pár receptů, a to konkrétně na Tzippořin noční krém a Hannino mýdlo na ruce. Obojí je použito v knize a autorka se sama přiznává, že při psaní knihy se z ní stala osoba závislá na výrobě krémů a mýdel. Dokonce i autorům to psaní něco dává a to mi přijde pěkné.
Knihu tedy rozhodně doporučuji a i celou sérii, pokud se chcete ponořit do děje, který vás jen tak nepustí.

Anotace:

Pět let po událostech předchozího dílu se musí Hanna vrátit zpět do Benátek, z kterých kdysi s nasazením života uprchla. Její milovaný adoptivní syn Matteo byl totiž unesen. Ve hře je totiž stále dědictví rodiny di Padovani. V honosných palácích stejně jako v zbídačeném židovském ghettu však na Hannu nečekají pouze noví nepřátelé, ale především osudové následky jejích dávných činů…

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze, knihu i její předchozí díly si rozhodně chci přečíst, protože vypadají vážně skvěle. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkná recenze :) Tuhle sérii u plánuji docela dlouho rozečíst, tak jsem ráda, že se ti všechny díly líbili a stojí za to :)

  OdpovědětVymazat
 3. hello,
  i'm a new follower of your amazing blog, can you follow mine on my blog? :)
  https://amoriemeraviglie.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 4. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Výměna kdekoli - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat