pátek 16. března 2018

Faraonův soud

Název: Faraonův soud
Autor: Karel Cubeca
Počet stran: 312
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Layla žila s rodinou v provincii, kterou spravoval Manéthon, jež byl šlechtic a moc uznávaný člověk. Když byla Lyala malá, vzala ji sebou matka pracovat do domu Manéthona, kde si ji pán  domu všiml pro její krásu. Díky tomu Layla pracovala mezi lidmi. Manéthon ji poskytl nové šaty, aby prezentovala jeho dům. Čím více byla Layla starší, tím více si všímala pohledů mužů.
Krádež byla v Egyptě přísně trestána, přesto Layla sem tam pod sukní propašovala nějaké zbytky pro sebe a bratry.
Jednoho dne to přehnala s pitím, zakopla a Manéthon viděl, co má schované pod sukní. Layla věděla, že ji čeká trest, ale nikdy netušila, že by Manéthon provedl něco tak strašného. Od té chvíle se mu musela každý týden podvolit a to i potom, co si našla manžela.
Se svým mužem byla spokojená a její syn ji naplnil neskutečným štěstím. I když netušila, jestli je to syn jejího muže, či Manéthona. Jednoho dne přišel její manžel domu s tím, že dostal úkol, který nemůže odmítnout, protože by je stihl trest. Layla z toho byla zničená a poslechla manžela v tom, že pokud se něco stane, má s malým ihned uprchnout.
Což se jednoho dne naplnilo. Její muž zemřel, a všichni, které znala začali také umírat. Už zbyla jen ona se synem, na útěku a pronásledovaná, protože věděla něco, co by mohlo zničit dva velmi vlivné lidi.
Layla se se synem dostala až do Théb, hlavního města Egypta. Změnila sobě i malému jméno a přemýšlela, co dělat bez prostředků a na místě, kde nikoho nezná. Zrovna se procházela po tržišti, když se stalo velké neštěstí. V tu chvíli se po tržišti procházel Nebamon, faraonův lékař a nemohl přeslechnout šílený nářek matky. Rozhodl se jí pomoct, i když bylo patrné, že se nedá nic dělat. Nebamon v tu chvíli netušil, že se mu do rukou dostala žena, jež bude jednoho dne známá v celých Thébách a zkomplikuje mu život.
Podaří se Layle uniknout? Zavládne spravedlnost?

Faraonův soud vás zavede do starého Egypta za osudem mladé matky, která byla jen v nesprávný čas na špatném místě. Autor tu dobu a prostředí vykreslil naprosto dokonale. Mám moc ráda starý Egypt a pokud je to sepsáno co nejreálněji, tak bych mohla přečíst tisíce takových knih a nikdy nebudu mít dost. Takže za to patří autorovi pochvala, že si dal takovou práci s pozadím, ve které se děj odehrává.
Hned na začátku knihy je čtenář seznámen s hlavními postavami, aby se lépe orientoval v ději. Naštěstí, je jich jen pár, takže to není nutné, ale jelikož jsou to skutečné postavy z historie, tak to nejeden čtenář ocení.
Ještě než začne samotný příběh, tak nás v předmluvě autor seznámí s Egyptem v letech, ve kterých se děj odehrává. Zjistíte kdo vládl a jaká byla situace. Prostě čtenáře navnadí a je to i pro lepší představu. Poté začíná samotný příběh, který začíná na Thébském tržišti. To, jak se tam Layla dostala a co ji k útěku vedlo se postupně budete dovídat během čtení.
Ten samotný začátek mi trošku vyrazil dech jako matce, protože představa, že se něco stane malému kojenci je příšerná. Ale to byla jedna z věcí, které mě nutili číst dál, protože jsem musela vědět, jak to dopadne. Další věc co mě popoháněla ve čtení byla, že jsem se chtěla dozvědět, jaké špatné věci se staly Layle a jejímu muži, že ji to dohnalo k takovým činům. A poslední, mě zajímalo, jestli vůbec existovala spravedlnost a jak se to celé vyvine. A stejně mě nejvíce zaujala ta doba a samotný Egypt.
Layla je hlavní postavou příběhu. Pochází z chudé rodiny, ale nikdy se neměli natolik špatně, že by něčeho litovala a toužila po něčem víc. Se svým životem byla spokojená, dokud ji do cesty nevstoupil Manéthon. Od té doby byla každý týden ponižována a musela poslouchat na slovo, takže už nemohla žít ten spokojený život, jako doposud.
Příběh je o malém, hloupém rozhodnutí, které vyjde na světlo a zničí to život nejednomu člověku. Pak přijde útěk, schovávání, strach a následně soud. Takže se opravdu při čtení nebudete nudit.
Kniha není jen psaná z pohledu Laily, ale i dalších, kteří se do jejího neštěstí omylem zapletou. V knize nenaleznete žádné kapitoly, ale děj je  rozdělený na úseky, ve kterých se střídají postavy.
Faraonův soud je druhá kniha od autora, co jsem četla a na jeho stylu psaní se nic nezměnilo. Pořád je to lehké čtení, poutavé, místy jsem se i pobavila, to bylo hlavně u soudu a hlavně je vidět, že ji nenapsal jen tak, ale snažil se dodržovat vše, co do té doby patřilo.
Za sebe tedy knihu doporučuji, pokud máte rádi starý Egypt, smutné osudy a činy, které jsou páchány na obyčejných lidech, napětí a prostě celkově příběh, který vás vtáhne a už nepustí. S touto knihou se ponoříte do světa Layly, ani nebudete tušit jak. Takže kniha rozhodně stojí za přečtení.

Anotace:

Správce egyptské provincie Manéthon zneužívá mladou služku Laylu, jejího muže přinutí k vyloupení starého hrobu a pak se svědků zbaví. Jediná Layla přežije a s novorozeným synem se jí podaří uniknout do Théb, kde se jí ujme královská manželka Teje. Jenže Manéthon uprchlici najde a obviní, že je zlodějka a lhářka.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress

Žádné komentáře:

Okomentovat