sobota 10. března 2018

Nadechni se

Název: Nadechni se
Autor: L. S. Hawker
Počet stran: 320
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Petty za osmnáct let nepoznala nic jiného, než svůj dům a boudu na smeťáku, kde vybírala peníze. Její otec jí schovával před světem, protože tvrdil, že jí hrozí nebezpečí. Petty neznala lásku rodičů, nemá přátele. Neví, jak se s lidmi bavit, v životě nebyla v obchodě, absolutně nic nezná, jen její krimi seriál, který pravidelně sleduje v televizi. Víc jí otec nedovolí.
Od malička Petty prochází speciálním výcvikem, který jí má pomoct, kdyby se něco stalo. Je to šílený drill, na který si Petty už zvykla. Nedokáže si představit život beze zbraně a bez toho, aniž by ji otec na noc zamkl v pokoji.
Jednoho dne Petty nalezne otce mrtvého v jeho posteli. Otec jí oznámil, že pokud by se někdy něco stalo, má zavolat Randymu Kingovi. Je to nejlepší přítel jejího otce a jediný, komu prý může věřit. Jenže Petty se nezamlouvá. Sice je to vážený člověk, stejně starý jako její otec, ale ten jeho knír, kovbojský klobouk a pohled, kterými jí častuje se jí nelíbí.
Po tom co zemřel její otec, se konečně cítí volná. Mohla by se naučit konečně žít, jako ostatní lidé a dělat si co chce. Jenže jde to, že nezná nic než své zabijácké psy, zbraně a samotu. Vždyť nezná ani lidské dotyky.
Po pohřbu se má Petty dostavit k právníkovy, kvůli závěti. Myslela si, že to bude jen formalita kvůli domu. Ale to co se tam událo nečekala. Její otec se rozhodl ji věznit i po smrti a to tím nejhorším způsobem. Petty se rozhodne utéct, jenže kam jít, když žádnou rodinu a přátele nemá. Hlavně když se v tomhle světě ani nevyzná? Petty se v hlavě zrodí nebezpečný plán, jenže k tomu musí využít nějakou nevinnou duši. Randy King jí ale nenechá jen tak uprchnout. Bude ji pronásledovat a snažit se, aby závěť byla naplněná.
Při útěku se Petty začne pomalu dozvídat, že měl otec tajemství, která se týkala jí, její minulosti a pravdy, která by mohla Petty změnit život.
Proč byla Petty tolik let vězněná a schovávaná? Na co jí otec cvičil? Dokáže někdo jako ona žít normálně mezi lidmi?

Nadechni se, je velmi napínavý thriller o mladé dívce, která byla celý život vězněná. Představte si, že by jste za celý život nepoznali lidský dotyk, obchody, kamarády, rodinu, restaurace, prostě to co nás obklopuje každý den. Znali by jste jen zbraně, výcvik, neprůstřelná okna a zamčený pokoj. Ta představa je neskutečná a autorka to vystihla moc dobře. Napsat knihu o takové dívce muselo být těžké. Vystihnout, jak by se chovala v různých situacích, jaké mohla mít myšlenky a jak na ní mohly pohlížet ostatní, muselo autorce dát práci. A ještě větší práci muselo dát matení čtenáře. To se autorce opravdu povedlo. Až do konce jsem si při čtení říkala, jestli je Petty oběť, nebo jestli byla nebezpečná mašina, která by měla být pod zámkem.
V knize je hodně zvratů, takže si opravdu nebudete jistí co je Petty zač, dokud se nedostanete do velkého odhalení. Já jsem ani nečekala, že by mě kniha tolik vtáhla a bavila. Pro mě je to zase nové téma, které se v knihách moc neobjevuje. Aspoň pro mě to byla první taková kniha.
Čtenáře také zaujme závěť, kterou zanechal její otec. Je to něco nepředstavitelného a já vám to nechci prozradit, aby jste nepřišli o překvapení. Ale jednoduše řečeno, buď si Petty vybere další vězení, nebo skončí bez koruny, sama na ulici a právník ještě prý otevře obálku, která ji zničí a nikdo neví co v ní je. Má měsíc na rozhodnutí a ona nehodlá jen sedět a čekat.
To je další věc, která jen graduje napětí. Petty se rozhodne využít co se naučila, unese mladíka s autem, protože sama neumí řídit a chce utéct a zjistit víc o své minulosti. Chytá se stébla, aby nemusela dodržet závěť. Bohužel pro ní, existují lidé, kteří by dodržením závěti získali nemalé peníze, takže bude pronásledovaná.
Já jsem z knihy opravdu nadšená. To ani nejde popsat. Děj je psán z dvou pohledů. Petty, díky čemuž jí nahlédnete do hlavy a Dekkera, kluka kterého unesla a díky kterému také poznáme, jaký je pohled na dívku jako je Petty.
A jelikož je z Dekkera další hlavní postava, můžu vám ho předvést trošku blíže. Je stejně starý jako Petty, hrával v kapele a ze školy ho vyhodily. Konečně dostal šanci se vrátit hrát a tím by si vydělal na školu, kam by mohl zase nastoupit. Jenže plány mu kazí dívka, ze které dělaly všichni ve městě strašáka a která ho unesla. Více se dozvíte v knize.
Jako každá jiná kniha v Alpressu, se strašně lehce čte. Je nenáročná, ale moc napínavá, překvapivá a prostě thriller jak má být.
Obálka se mi líbí, protože krásně zapadá do toho, co je v ději. Za sebe knihu tedy rozhodně doporučuji. Mě si kniha až moc lehce získala. Stačilo mi opravdu pár stránek. Pak jsem byla vtažena tak, že za tři noci jsem měla přečteno. Takže pokud máte rádi napětí, akci a obrovské tajemství, jděte do ní.

Anotace:

Osmnáct let věznil svou dceru Petty paranoidní otec. Prošla takřka vojenským výcvikem, umí nepřítele 
odzbrojit i zabít. Když otec zemře, je Petty poprvé v životě volná, ale zároveň se cítí ztracenÁ. Otcova 
poslední vůle však odhalí mnohem děsivější budoucnost, než byla minulost v zajetí 
– Petty musí uprchnout do světa, 
který ji nahání hrůzu.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

3 komentáře:

 1. Pěkná recenze, kniha vypadá hodně napínavě a dramaticky a člověk na ni musí mít správnou náladu. :)

  OdpovědětVymazat
 2. To vypadá zajímavě. Pořád si říkám, že bych si měla dát od thrillerů pauzu, ale nějak mi to nevychází. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Výměna kdekoli - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat