středa 21. března 2018

Oni nevědí, co činí

Název: Oni nevědí, co činí
Autor: Jussi Valtonen
Počet stran: 488
Nakladatelství: Leda

Můj názor:

Alina potkala Joea na konferenci v Itálii. Každý měl v sálu svojí prezentaci, jenže Alina byla nepřipravená, protože věděla, že práce kterou tam zastupuje za nic nestojí. Jednoho člověka přesto upoutala. Byl jím americký mladý muž jménem Joe.
Alina pochází z Finska, ze země, kde se k cizincům nestaví moc dobře. Přesto se Alina zamilovala do Američana a on se s ní odstěhoval do její rodné země.
Joe chtěl zkusit něco nového. Slyšel, že ve Finsku jsou uznávané věděcké ústavy, proto doufal, že se tam prosadí.
Jenže po chvíli žití ho udeřila tvrdá realita. Finové žijí naprosto jiný způsob života. Pohodlnější, bez žádného honění, aby dosáhli cíle. A hlavně, nemají mezi sebou rádi cizince. Joe odmítl ve své rodné zemi ty nejlepší nabídky, jen aby zjistil, že Finské ústavy jsou jedna velká komedie.
Joe s Alinou měli syna Samuela, ale po porodu už vztah nebyl jako dřív. Alina si přišla k ničemu, neoceněná a Joe nebyl spokojený s životem ve Finsku. A protože Alina nechtěla opustit otce, odjel Joe do Ameriky sám a založil si novou rodinu.
Život šel dál, doba se měnila rychlostí světla a najednou byl Samuel dospělý muž a Joeovi dcery byly mladé dospívající dívky.
Joe s manželkou zjišťují, že jejich dcera Rebecca chodila ve škole na nějaká reklamní setkání, kde ji dávali výrobky různých firem na vyzkoušení. V podstatě šlo o reklamu. Jenže se to vyhrocovalo čím dál víc a spadali do toho i léky, které mají dětem pomáhat více zapadnout mezi ostatní děti a být oblíbený. Další věcí, na kterou měl Joe dokonce zásluhu díky své práci a aniž by to tušil, byl iAm. Prostředek pro komunikaci, bez displeje a řízený myšlenkami. Přístroj vydával lehké elektro impulsy do mozku a uživateteli se před očima objevilo vše co potřeboval.
Joeovi se to moc nezamlouvá, protože to může mít následky a dokonce to sbírá různé informace o uživateli. A k tomu všemu, aby toho neměl málo, někdo začne útočit na jeho výzkum. Nejdřív to vypadá jen na ochránce zvířat, ale poté se útoky stupňují a ohrožují život jeho rodiny.
Mezi tím se Samuel ve Finsku snaží porozumět svému životu. Joe nikdy nebyl otec jak má být a Alina mu to někdy také neusnadňovala. Život se mu pomalu hroutil a snažil se v něm najít smysl.
Dokáže Joe porazit útoky na jeho rodinu? Jde ospravedlnit pokusy na zvířatech? Najdou Joe a Samuel k sobě cestu?

Oni nevědí, co činí je kniha o blízké budoucnosti. Jenže už jí nejsme moc vzdálení a z části jí žijeme. Kniha vypráví o problémech dnešního světa a to opravdu detailně i reálně, až je to místy děsivé.
Rozhodně je to náročné čtení. I když má kniha necelých pět set stran, tak to není kniha na pár nocí, ale mě zabrala něco přes týden.
Kniha sama o sobě je naprosto skvělá, ale jsou v ní odborné termíny, které některým čtenářům nemusí být moc známé. A o všech problémech, který se tam vyskytují se píše dosti detailně. Pro mě kniha nebyla napínavá, ale líbilo se mi číst o věcech, o kterých se lidi normálně nebaví. Po pravdě, nikdo je ani neřeší. Je to prostě kniha o životě a zavede nás do sfér, kterým se my lidé vyhýbáme.
Příběh se odehrává na dvou kontinentech a střídají se tam postavi Joea, Samuela a Aliny. Zprvu nás autor seznámí s Joema a Alinou a představí nám, jak se poznali a jak žili. Což je důležité pro další vývoj děje.
Jediná věc, co mi na knize vadila, byly anglické výrazi v Joeově části děje. Ne že bych nevěděla co znamenají, ale přišlo mi to trošku zbytečné a nepochopila jsem, proč tam jsou. Možná pro ukázku, odkud Joe pochází, kdo ví. Myslím si, že kdyby tam nebyly, ničemu by to neublížilo.
Děj není náročný jen tím, jak se v ní píše detailně, ale je plný tolika informacemi, že vstřebat to vše, dá zabrat. Je tam tolik smyslpuných myšlenek, že se to ani nedá popsat. Například ty reklamní schůzky na školách, kde si vybírají nejlepší a nejoblíbenější studenty, aby jim dávali různé věci, které budou používat a chlubit se jima nenápadně na sítích. Jen kvůli reklamě. Nebo léky, které mají vliv na mozek a mají za úkol pomoct dítěti se začlenit. Vzniklo to jako lék na autismus, ale může to používat každý, kdo nemá přátele a neumí se pohybovat mezi lidma. Může mít nežádoucí účinky, přesto z něj chtějí udělat volně prodejný lék.
Nebo ten mobil, co není mobil? Rozhodně je to hračička, po které by zatoužil každý. Ale jaký vliv to bude mít na jedince, když to bude používat pořád? Hlavně je správné, aby takový přístroj o nás sbíral všechna data? Například, které stránky kolikrát navštívíme, co nosíme, kam chodíme atd.
A je správné používat zvířata k pokusům? V laboratořích díky tomu umírá hodně zvířat, jenže za jakou cenu? Nebýt zvířat, nejsme s léky, tam kde sme teď a to nejen s léky. Mnoho přístrojů a vymožeností vznikly právě kvůli tomu. Na druhou stranu, není možné najít jiný způsob, aby nemuseli zbytečně umírat?
Autor se zabývá mnohými otázkami, jež některé budou zodpovězeny a některé dají prostor čtenáři se nad nimi zamyslet.
A v těch všech problémech najdeme neúplnou rodinu, jejíž každý člen je silná a náročná osobnost.
Alina si přijde zašitá ve výzkumu vědce, který i přesto, že jeho jméno má věhlas, píše každý rok to samé a už se za roky nikam neposunul. Poté se z ní stane nespokojená matka, které najednou nevadí, že je sama. Najednou ty obyčejné úkoly ji nedělají problém, protože ví, že na to nikoho nemá. Ale dříve jí to vadilo, když měla muže. Když byla ještě s Joem, přišla si jako troska, která ho jen obtěžuje a dost často si představovala, že jí Joe podvádí se svou asistentkou. Ty představi byly kolikrát tak živé, že jí to narušovalo manželství.
Joe mohl v Americe prorazit. Dostal nabídky do těch nejlepších vědeckých center, přesto neodolal něčemu exotičtějšímu a Alině. Doufal, že za nabité vědomosti v cizině, si bude moct doma pak vybírat práci, kterou bude chtít. Jenže kámen úrazu nastal ve chvíli, kdy mu došlo, že Finsko nesnáší cizince a schovává to za dosti nevhodný humor. Nakonec Joe sklopil uši, vrátil se do Ameriky, kde si našel novou rodinu a žil konečně tak jak si vysnil. Tedy až do chvíle, kdy přišli útoky na jeho práci a rodinu.
Samuel si přišel vždy nedoceněný jak ze strany rodiny, tak i okolního světa. Byl chytrý, jenže na Finsko až moc. Pokud byl v něčem chytřejší jak učitel, brali to hned ve škole jako problém, který se má řešit. K tomu všemu měl problémy s láskou, jelikož se rozhodli jít každý na jinou školu, a už by vztah neměl cenu. Samuel byl také dost často používán jako náhradní chůva pro své dva sourozence. Jeho vlastní otec o něj moc nejevil zájem. Sliby neplnil, posílal jen přání k narozeninám a pokud se Samuel neozval sám, k čemuž dostával odvahu málo, tak Joe sám od sebe nikdy nenapsal.
Co k tomu víc dodat. Kniha je o vztazích v rodině, problémech dané doby. Děj je na čtení náročný, ale poutavý. Mě kniha nadchla, ale je mi jasné, že kniha nebude pro každého. Je to prostě drama o nás všech. Každý si v tom něco najde a každý si z toho něco odnese.
Obálka je nádherná a i když jsem si zprvu řikala, proč brouci, tak mi to po pár stránkách došlo. Nejsou to obyčejní brouci, ale cikády, které mají v knize své místo a důvod.
Na závěr chci dodat, že tato kniha je blíže pravdě, než jiné knihy. Na smyšlený příběh je to až moc reálné a nejde ji hltat, ale vstřebávat. Za sebe tedy knihu doporučuji a rozhodně to stojí za přečtení.

Anotace.

Úspěšný neurovědec Joe Chayefski je muž s mnoha problémy, a to nejen takovými, které občas sami zažíváme, ale i mnohem méně obvyklými. Jeho žena je zahlcena prací, dcera tráví většinu času se smartphonem nejnovější generace a kdosi neznámý začal obtěžovat rodinu protesty proti Joeovým laboratorním pokusům na zvířatech. Nějak to pravděpodobně souvisí také s jeho bývalou ženou, která žije ve Finsku, a jejich synem. Ve snaze bránit svoji novou, americkou rodinu před násilím a svou dceru před zneužíváním bezohlednou technologickou firmou je Joe donucen přehodnotit své postoje a podniknout drastické kroky, aby zachránil ty, které miluje.
 

Valtonenův velký společenský román, který se z větší části odehrává v blízké budoucnosti, přináší vypjaté psychologické drama, jehož některé pasáže spadají do žánru techno-thrilleru nebo dokonce techno-hororu. Role zločinců přísluší bezskrupulózním technologickým firmám, mediálním monopolům, farmaceutickému průmyslu a teroristickým buňkám. Hlavní postavy románu pronásleduje neklid a nespokojenost se současným světem, citové odcizení i vzájemné neporozumění mezi evropskou a americkou kulturou. Ze všeho nejvíc ale trpí nezamýšlenými důsledky svých vlastních činů v komplikovaném globálním prostředí.

Vyplatí se přečíst pozorně těch několik set stran? V tomto případě ano. Valtonenovy postavy – především sám Joe, jeho bývalá manželka Alina a jejich syn Samuel – jsou komplikované, plasticky zobrazené osobnosti, usilující o život v pravdě a současně podléhající klamným iluzím. Na povrch se dostávají staré, hluboké problémy, ale také ještě znepokojivější otázky, které souvisejí se zneužíváním digitálních technologií a psychofarmak. Budoucnost, kterou román zachycuje, se totiž už začala dít, třebaže kniha dramatičnost jejích projevů zatím daleko překonává.

Román oceněný prestižní literární cenou Finlandia (2014) byl dosud přeložen do devíti jazyků a jen ve Finsku se ho prodalo přes sto deset tisíc výtisků.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat