neděle 4. března 2018

Panský dům

Název: Panský dům
Autor: Anne Jacobsová
Počet stran: 464
Nakladatelství: Knižní klub

Můj názor:

Příběh Marie se odehrává v Augsburgu na začátku dvacátého století. Pochází z dětského domova a už pracovala v různých zaměstnáních. Podle slečny Pappertové dostane poslední šanci. Pokud zklame, bude její osud už jen v jejích vlastních rukách.
Marie se tedy chystá do domu Melzerových, rodiny důležitého továrníka, pracovat jako kuchyňská ficka. Její první den nezačal dobře, protože se složila v kuchyni. Není tomu dávno, co ležela v nemocnici s chrlením krve. Teď se ale musela rychle vzchopit, protože další šanci nedostane. Dostala pokoj společný s komornou Jordanovou, která ale neschovává svou nevoli k Marii. Jenže Marie je silná dívka a zlomit se nenechá.
Zatímco se Marie snaží vybojovat si své místo u služebnictva, ve vile to také žije. Melzerovi mají dvě dospívající dcery na vdávání. Starší Elizabeth je trošku silnější, ale už má nápadníka Klause von Hagemanna. Zato Katharina je křehká a velmi krásná dívka. Jenže pravý opak Elizabeth.
Zatímco Elizabeth je jako stvořená být manželkou a paní domu, tak Katharina trpí na časté bolesti hlavy, miluje umění a je snílek.
Elizabeth už netrpělivě čeká vyjádření k sňatku od Klause, ale pak zjistí, že se mu zalíbila její sestra. I když Katharina o něj vůbec nejeví zájem, sestry to rozeštve. Elizabeth Klause strašně miluje a je schopna udělat cokoliv proto to, aby se stala jeho ženou.
Katharina se spřátelí s Marií a i když se to nesluší, stane se Marie její důvěrnicí. Marie se díky tomu dostává z kuchyně do lepšího světa, který je ale nebezpečný pro dívky jako ona. Hlavně Marie a nikdo z rodiny netuší, proč je trnem v oku starého Melzera.
Marie, která přišla ze sirotčince, jež netuší kdo jsou její rodiče, se pomalu začíná dovídat tajemství, která jí můžou odhalit její původ. Jenže bude se to ostatním líbit? Co je Marie zač?

Panský dům je první díl rodinné ságy odehrávající se v německém Augsburgu na počátku dvacátého století. Pro lepší představu to byly roky potopení Titaniku, automobily vytlačovali z cest koňské povozy, pořádali se plesy, nedovolovali se sňatky, které by nějakým způsobem nepomohli rodině, panstvo si užívalo života, zato služebnictvo muselo znát své místo.
Příběh je z počátku trošku chaotický. Moc postav, příběhů, takže ze začátku chvilku bude trvat než se zorientujete. Ale mě to trvalo jen chvilku a pak sem se čtením neměla problém. V knize se střídá hodně pohledů, takže do děje nenahlédnete jen z pohledu jedné či dvou postav. Díky tomu dostanete dokonalý přehled o celém sídle a celkově světa kolem Marie.
Kniha je psaná nenáročně, ale dokonale. Autorka si s příběhem i postavami hodně vyhrála, je tam dost zvratů, hodně dobře vykresleno okolí i daná doba, takže čtenář má pocit jako by v té knize sám byl. Je to větší a tlustší kniha, takže je opravdu hodně napěchována příběhem. A nejlepší na tom je, že v ní nejsou hluchá místa, proto se nebudete nudit.
Já rodinné ságy mám moc ráda, protože to jsou hluboké a velké příběhy, které vás pohltí do posledního dílu. Takže doufám, že autorka z toho příběhu, který započala doslova vytříská co se dá a tahle trilogie bude hrdě vystavena v mé knihovně. Takové příběhy pokud mají smysl nikdy neomrzí a to tento určitě má.
Kapitoly jsou krátké, hlavně kvůli tomu střídání postav. Děj je napínavý, protože budete chtít vědět, co je Marie ve skutečnosti zač, proč ji pán domu nesnáší, jaký osud si předepsali Elizabeth s Katharinou, kdo je otec těhotné služky a samozřejmě několik románků a ne každý se šťastným koncem.
Hlavní postava je tedy Marie. Její minulost je tajemná, nic o ní neví, ale jakmile se k náhodou dostane jeden střípek pravdy, jde si hrdě za svým aby ji nalezla celou. Na panství se zamiluje, ale protože je to nemožný vztah, dělá ze sebe kus ledu, aby ji to nezničilo. Protože když ulítne muž, všichni nad tím mávnou rukou, ale pokud žena, je z ní vyvrhel. Marie to nemá lehké a některé služebnictvo jí život neusnadňuje.
Další postavu, která má svůj velký díl v knize a můžu vám ji představit je Katharina. Pro rodiče vždy byla andílek. V hodně věcech se jí ustupovalo a to hlavně kvůli jejím častým bolestem hlavy. Takže když se rozhodla malovat a zajímat se o umění, bylo ji to umožněno. Nikdo ale netušil, že když jí nebudou držet moc zkrátka, tak by se to mohlo jednou vymstít. Katharina nikdy moc neměla zájem o manželství, ale jeden muž ji nakonec stejně okouzlil, což bylo pro Katharinu osudné.
To jsou jen dvě postavy, takže se máte rozhodně na co těšit. Na závěr chci napsat, že se nenechte zastavit začátkem, který vás bude mást, protože to trvá jen chviličku. Poté si vás děj nepustí a vy budete příběh jen hltat jako já. Takže kdo má rád historické rodinné ságy napěchované pořádným dějem, tak určitě doporučuji.

Anotace:

Augsburg 1913
Mladá Marie nastupuje jako kuchyňská pomocnice v impozantní vile, sídle průmyslnické rodiny Melzerů. Zatímco si děvče ze sirotčince vydobývá své místo mezi personálem, panstvo si užívá zimní plesové sezony, v níž má být uvedena do společnosti nejmladší, krásná dcera Katharina. Jenom Paul, dědic rodiny, se drží stra
nou společenského mumraje – dokud nepotká Marii..


Za knihu moc děkuji nakladatelství Euromedia. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

2 komentáře:

  1. Pěkná recenze, kniha mě zaujala hned když vyšla a to na první pohled. Ráda bych si ji přečetla. :))

    OdpovědětVymazat
  2. Super recenze. :-) Na tuhle knihu se chystám. Mám v plánu si ji koupit k narozkám. :-)

    OdpovědětVymazat