sobota 14. dubna 2018

Pod zámkem

Název: Pod zámkem
Autor: Maude Julienová
Počet stran: 240
Nakladatelství: Jota

Můj názor:

Příběh Maude začal ještě mnoho let předtím, než se narodila.
Luis Didier v roce 1936 byl na vzestupu. Stal se ředitelem podniku v Lille a byl zasvěcen do tajemství svobodných zednářů. Téhož roku potkal chudého horníka s velmi početnou rodinou. Didier se s ním dohodl, že pokud mu dá nejmladší dceru, zajistí jí vzdělaní a život, který by ji nikdy nemohli dopřát.
Malá Jeannine už nikdy svou rodinu neviděla. Za to dostala to nejlepší vzdělání a stala se z ní bakalářka.
Maude netuší, zda její matka věděla, jaký s ní měl Didier plány. Když Jeannine dostudovala, vzal si ji Didier za ženu a ta mu porodila dceru Maude. Všechno to vzdělání Jeannine dostala jen proto, aby mohla učit svou dceru doma a uchránili ji před světem.
Maude se dostává tvrdé výchovy. Z domu se dostane jedině, když jedou na nákup. Didier sedí v autě a odpočítavá jim čas, zatímco Maude s matkou běhají po trhu, aby vše stihli. Nakonec už ani na nákupy nejezdí a Didier vše nechá vozit přímo do domu.
Když si Maude přeje psa, dostane ho. Ale za velkou cenu. I když pes na Maude lpí, tak Didier jí ukáže, že i když se někdo tváří, že má někoho rád, kousne. A to se stane. Maude musí sledovat, jak Didier ubíjí psí duši, až se z něj stane troska.
Už v mladém věku musí Maude také pracovat. Pomáhá se zedníky na domě, v zahradě, připravuje snídaně. Celý den má nalinkovaný a žádné dětské radosti v rozvrhu nemají místo.
Luis Didier chce ze své dcery dostat vzdor, strach, chce z ní mít dokonalého člověka, který bude všem vládnout. Podaří se mu to?

Kniha Pod zámkem je podle skutečné události. Autorka sepsala příběh, který se jí stal v dětství a dala tím všem najevo, že se mohou člověku stát v životě všemožné hrůzy, ale když se jim člověk postaví, může žít spokojeně dál. Díky tomu se z Maude stala uznávaná terapeutka, která se specializuje na traumata a pomoc lidem, které utlačuje rodina či sekta.
Její příběh je krutý a hodně smutný. Já vydržím hodně, ale není lehké číst o někom, kdo byl takhle utlačován už v tak raném věku. Bohužel to nebyly nejhorší věci, co se Maude stali. Prošla si doslova peklem a já si osobně nedokážu představit, že bych si nesáhla na život. Je neskutečné, jaká je autorka silná osobnost. Proto možná nedoporučuji slabším povahám, protože jsem část knihy obrečela a nejednou se mi zvedal žaludek. Je to opravdu hodně silné čtení.
Na druhou stranu, se kniha čte strašně lehce a rychle. Jen prostě jsou tam pasáže, nad kterými se budete pozastavovat kvůli té krutosti a nespravedlnosti.
Celá kniha je psaná z pohledu Maude, takže se do její kůže vžijete opravdu na plno. Budete jí doprovázet od samého dětství až do chvíle, kdy se osvobodila. Jenže vše má své následky.
Maude je prostě hrdinka. Dokázala to, co mnohé zlomí.
Na světě se stali a ještě dějí mnohá zvěrstva, jenže nechápu, že někteří lidé i když to vidí nezakročí, což se stalo i v případě Maude. Didier, její otec mi byl nesympatický od samého začátku. Silně věřil v to co dělá, proto si říkám, jestli netrpěl nějakou nemocí, ale to už nikdo nezjistí.
Je to prostě skvělá a přesto krutá kniha. Donutí vás přemýšlet, zamyslet se nad tím, co je správné a co špatné.
Rozhodně doporučuji si ji přečíst, protože příběh nebohé dívky se vám zavrtá do hlavy a jen tak nepustí.

Anotace:

I po více než padesáti letech si Maude Julienová pamatuje ten zvuk, když se za ní zavřela mříž. Její otec právě koupil pochmurný dům obklopený parkem v oblasti Saint-Omer. Maude, které tehdy byly tři roky, zde bude žít zavřená, aniž by kdy šla do školy, aniž by kdy měla přátele. Je také uzavřená psychicky, protože patriarcha chce ze své dcery udělat „nadčlověka“. Musí se učit překonávat strach, nouzi, bolest i samotu, aby byla schopná uskutečnit poslání, k němuž ji předurčil. Až po dlouhé době pochopí, že její otec, vysoký hodnostář ezoterické zednářské instituce, vytvořil závratný projekt, v němž ona hraje hlavní roli.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Jota. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

1 komentář:

  1. Kniha vypadá vážně dost děsivě, zvlášť když si člověk uvědomí, že se jedná o skutečné události. Nevím, jestli bych měla vůbec sílů knihu číst...

    OdpovědětVymazat