neděle 13. května 2018

Mise Saturn

Název: Mise Saturn
Autor: John Sandford a Ctein
Počet stran: 688
Nakladatelství: Omega

Můj názor:

V únoru roku 2066 měl dostat satelit Sky Survey Observatory novou kameru a to dostal na starost Martinez. Ve svém oboru byl nejlepší a povedlo se mu satelit jak opravit, tak připevnit novou kameru. V tu chvíli nikdo netušil, že se brzo všechno změní.
Sanders byl jeden z těch zbohatlických synků, kteří měli co chtěli a přesto přijal práci praktikanta Astronomickém centru. Dostal na starost hlídat Chuckovo oko, což je část satelitu Sky Survey Observytory. Byla to nudná práce, většinu zvládl udělat sám počítač. Sanders měl jen hlídat, pokud by se objevila anomálie či nějaký problém. A to se brzo stalo.
Počítač hlásil objekt, který se blížil k Saturnu a zpomaloval. Byl obrovský, ale jak by mohlo něco ve vesmíru zpomalovat? Leda že by to byla vesmírná loď. Sanders si uvědomil, že objevil něco, co může změnit dějiny. Okamžitě s tím běžel za vedoucím výzkumu a to rozpohybovalo slet mnoha událostí.
Prezidentka Santerosová ihned na vše uvalila naprosté utajení. Byl to obrovský objev a pokud by se jim podařilo k Saturnu dostat jako první a opravdu nalézt mimozemský život, mohla by nově získaná technologie posunout Spojené státy o mnoho let dopředu. Jenže postavit loď, která by tam zvládla doletět a ještě pokud možno rychle, bylo náročné a dlouhé. A zrovna když Číňani stavěli loď k osídlení Marsu. Kdyby unikla informace o nálezu, mohla by Čína doletět k Saturnu první a získat vše jen pro sebe. Už tahle mezi zeměmi byla napjatá situace a nikdo si nepřál, aby zrovna Čína dostala vyspělou technologii.
Santerosová sestavila bezpečnostní tým, který měl na starost udržet vše v utajení a získat ty nejlepší lidi, kteří by nejenže zvládly postavit rychle způsobilou loď na cestu, ale tvořili by posádku, která by se zapsala do historie. Tím začal boj o čas.
Zvládnou postavit loď, která je v bezpečí a rychlosti dopraví k Saturnu? Kdo tam bude první? A co je tam vlastně čeká?

Mise Saturn je hodně propracované sci-fi. Jenže není to napsané jen tak, ale autoři si dali velkou práci, aby příběh, fakta a technologie pokud možno co nejvíce odpovídali realitě. Co kdyby se opravdu někde daleko ve vesmíru objevila mimozemská loď? Jak s našimi stávajícími prostředky postavit rychle loď, která nejen že cestu zvládne, ale bude tam pokud možno co nejrychleji? Je vidět, že autoři si nad tím dali opravdu hodně záležet.
Stavba vesmírné lodi trvá dlouho, proto se rozhodli přestavět vesmírnou stanici. To samo o sobě stejně trvalo a cesta také. A autoři s celou prací, cestou a všemi problémy seznámí opravdu detailně.
Kvůli tomu, jak je kniha sepsaná do detailů, poznáte každý šroubek na lodi, všechny vztahy mezi lidmi a pro mě je prostě kniha fakt propracovaná. Není jako ostatní knihy, kde se prostě lidi nalodí na loď, letí někam a pak se něco děje. Člověk pak přemýšlí, jestli je to vůbec možné, ale tady ne. V téhle knize budete se vším seznámeni, můžete si třeba dohledat, jestli by to opravdu tak fungovalo a to mě na tom bavilo. Nečtete jen příběh, ale zkoumáte, objevujete, vzděláváte se, seznamujete se. Celkově je to prostě pořádná dávka příběhu, čemuž i odpovídá počet stran.
Já jsem z knihy nadšená, tak doufám, že jste mě aspoň trošku pochopily. Je mi jasné, že někomu by se to nemuselo líbit, nebo spíš zdát se, že některé části jsou nudné. Ale to snad jen málo komu. 
Jinak kniha se mi četla opravdu dobře, i když při některých technických částech pomaleji, protože nejsem zrovna technický typ, tak jsem se to snažila pochopit. Ale prakticky tam nebylo nic co bych nechápala vůbec.
Kniha je napsaná z více pohledů, protože hlavních postav je tam hodně. Děj poznáte z pohledu údržbáře, velitelky lodi, prezidentky, inženýrky, která má na starost pohon a chod lodi, šéfa bezpečnosti, Sanderse, který se na cestu dostane jako dokumentarista celé cesty a mnoho dalších. Takže v příběhu se dostanete opravdu do hloubky.
Kapitoly jsou krátké, žádná miniaturní písmenka, takže se příběh čte docela rychle. Obzvlášť, když to člověka baví. Čím dál jsem v knize byla, tím vice jsem byla zažranější do děje a nemohla jsem se odtrhnout.
Knihu jsem otvírala s nadšením a tak jsem jí i dočítala. I když se během cesty k Saturnu stalo mnoho nepříjemných událostí. Asi bych neměla opomenout, že jedna oblíbená postava cestu nepřežije. To jsem těžko rozdýchávala. Jenže vše nemůže být štastné. 
V pořádné sci-fi nemohl chybět ani nějaký mazlíček, což vás zřejmě překvapí. Jeden z členů posádky odkýval cestu jen za té podmínky, že si sebou může vzít svého kocoura. což bylo dost neobvyklé, ale knihu to zpestřilo.
Kniha byla napínavá, místy jsem se hodně zasmála, protože přeci jen na palubě bylo dost různých lidí, nastávali různé situace a nešlo se tomu nezasmát. Kolikrát jsem byla napnutá jak struna, protože jsem čekala, jak se vyvinou různé vztahy mezi lidmi, vyřeší různé problémy a hlavně, jestli zvládnou úkol který dostali.
Dokonce, to snad můžu prozradit, se na lodi objeví sázka na dva lidi, jestli si spolu něco začnou. A jelikož je cesta dlouhá, v šukbanku bude ohromná částka. To je jen další z detailů. který by vás mohl navnadit.
Za sebe tedy knihu rozhodně doporučuji. Za mě byla prostě skvělá, dobře se četla, napínavá a pokud autoři napíšou něco dalšího, rozhodně neodolám. Obzvlášť když do bude zase nějaká sci-fi.
Takže jestli máte rádi sci-fi a chcete něco reálného, co by se mohlo opravdu stát a reálného tím myslím i technologií, která byla v knize použita a něco, co vás zavede opravdu do hloubky, tak si nenechte ujít Misi Saturn.

Anotace:

Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina. 

Píše se rok 2066. Zaměstnanec Caltechu si při pozorování jen tak mimochodem všimne anomálie – něco se blíží k Saturnu a zpomaluje. V
esmírné objekty nebrzdí – to dělají jen kosmické lodě.
Závěr jednání vlády je jasný: ten, kdo dokázal postavit tuhle loď, je v technologiích nejméně sto let napřed, a kdo se této lodi zmocní a dokáže ji dostat na Zemi, bude mít tak velkou výhodu, že mu žádný jiný národ nebude moci konkurovat. Číňané souhlasí...
Začíná nejdůležitější cesta v historii výzkumu vesmíru. Dobrodružství o odvaze, zradě, vynalézavosti, tajemství a udivujících objevech, protože členové narychlo složené mezinárodní posádky zjišťují, že jejich sílu a rozum otestují nejen nepřátelé ze Země...

Za knihu moc děkuji nakladatelství Omega. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde a zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat