sobota 23. června 2018

S cejchem ďábla

Název: S cejchem ďábla
Autor: Oldřiška Ciprová
Počet stran: 152
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Kateřina z Komárova byla mladá a moc krásná dívka. Ráda sbírala bylinky a pomáhala čeledi co to jen šlo. Jenže jednoho osudného dne se v ní něco zlomilo a to mělo změnit její osud.
Když si sama vyjela na koni na bylinky, kůň ji shodil a utekl. Byla sama v lese a zraněná. Tak sama ale zase nebyla. Měla pocit jako by ji někdo pozoroval a brzy viděla kdo. Kousek od ní se objevil nějaký otrhaný muž, na jehož výrazu bylo znát, že ji nehodlá pomoct. Chtěl ji oloupit a možná i něco víc. Strhla se mezi nimi hádka, začali se prát a Kateřině bylo jasné, že jde o život. Buď ona, nebo on.
Měla štěstí, naskytla se jí příležitost a muže zabila. Jenže jakmile ho bodla, nemohla přestat.
Kateřinu celou od krve našel její otec Jiří z Komárova. Ten nezaváhal ani vteřinu a dal hned příkaz muže zahrabat a zahladit stopy.
I když to nebyla Kateřiny chyba, její otec jí zpráskal bičem, jak to dělal pokaždé, když Kateřina něco udělala. Díky této události se více sblížila s podkoním Michalem. I když je pro ně vztah tabu, nemohly se od sebe odtrhnout a stýkat se museli potají. Což mělo brzo skončit.
Jiří dlouho hledal Kateřině ženicha, jenže pro ní chtěl vždy někoho významného, proto hodně nápadníků odmítl. A kdyby někdo věděl, co Kateřina spáchala, nechtěl by jí nikdo. Naštěstí se jeden významný nápadník nakonec objevil. Byl jím pan z Bechyně, purkrabí na Karlštejně.
Kateřina z toho nebyla nadšená, byl to už starší zapáchající muž. Jenže na tom otci nezáleželo, hlavně že měl pán z Bechyně blízko k těm nejvyšším. Horší pro ní ale bylo, jak to říct Michalovi. Nakonec sebrala odvahu a šla za ním. Michal z toho samozřejmě nebyl nadšený a žádal jí, ať aspoň poprvé je to s ním, když už jí nemůže mít na celý život. To ale Kateřina odmítla, protože by jí to mohlo o svatební noci jen přidělat problémy. A tak se stalo něco nečekaného.
Michal byl nalezen mrtvý ve stáji a každý tušil, kdo by to mohl být. Jenže vyšetřování pro Kateřinu dopadlo dobře. A tak se stalo, že se vdala, plna nenávisti ke svému manželovi a každému, kdo jí přišel do cesty. Tohle však byl jen začátek. Proč se Kateřině přezdívalo krvavá bestie? Jaký osud ji čeká?

Kniha S cejchem ďábla je historický román podle skutečné události. Já jsem se s autorkou seznámila už z předchozích jejích knih, ale musím uznat, že tahle pro mě byla nejlepší. Což je díky tomu, jakou historickou postavu si tentokrát autorka zvolila.
Já jsem touto knihou slyšela o Kateřině z Komárova poprvé a už po pár řádkách jsem chtěla vědět více. Autorka mi každou svou knihou otvírá nové obzory ohledně naší historie a já jsem jí za to vděčná. Co se týče Kateřiny, tak je to zrovna ta část, která láká už jejími činy. Ne že bych byla nějak zvrhlá, ale netušila jsem, že jsme i u nás měli někoho tak urozeného a krvelačného.
Na Kateřiny obranu musím napsat, že se pravděpodobně jednalo o nemoc, která tou dobou prostě nebyla známá. A na ty časy takto nemocný člověk prostě v očích jiných vypadá jak posedlý ďáblem. Hlavně měla krušný život a jedna hloupá událost to v ní spustila. Samozřejmě ale trest si zasloužila i když na můj vkus byl moc krutý.
Ale i po tom jak se chovala, se našli světlé stránky její osobnosti. Měla služku, která ji byla vždy po ruce a Kateřina ji bezmezně věřila. Nikdy by na ní nedala dopustit a vše špatné šlo mimo ní. Dokonce se jí v životě objevil i muž, přestože byla vdaná, díky kterému poznala, co to je láska a opravdová vášeň. Bohužel, jak to tak bývá v té naší historii, ne vše má šťastný konec. Rozhodně to bylo silné čtení z kterého místy mrazilo. Kateřiny mi bylo dokonce líto, protože nemohla za to, co se jí přihodilo. I když vraždy jsou špatné. Jen se narodila ve špatné době.
Oldřiška Ciprová umí psát neskutečně lehce a čtivě, proto každá její kniha je pro mě jednohubka. Hlavně vždy mě příběh natolik vtáhne a je tak napínavý, že to vůbec nejde se odtrhnout. Jakmile její knihu otevřete, tak jí neodložíte, dokud nemáte dočteno. Pomáhají tomu i krátké kapitoly a to, že autorka píše stručně. Prostě nic zdlouhavého a natahovaného.
V ději se střídají i postavy, není to psáno jen z pohledu Kateřiny. Takže se na její osobu podíváte z více úhlů, což vám o ní udělá pořádný obrázek.
Na konci knihy ještě naleznete úryvek z knihy Dívčí válka, která je též od Oldřišky Ciprové, ale pro mě osobně to je zbytečné. Kdo přečte jednu, chce další. Ale pro ty co se rozhodují, je to skvělý nápad.
Když to shrnu, je to čtivá, skvělá, napínavá a dost krutá kniha o ženě, která utkvěla v naší historii díky svým činům. Rozhodně doporučuji si knihu přečíst, protože nevíte, o co přicházíte. Pro mě je kniha dalším důkazem o tom, že autorka prostě umí. Ale to vím už od první knihy co jsem od ní četla, proto se její knihy v mé knihovničce pomalu a nenápadně množí. A jsem moc zvědavá, koho si autorka vybere pro příště.

Anotace:

Mladá Kateřina z Lažan je obdařena nadpozemskou krásou. Pochází z urozeného rodu a její věno je větší, než by si mohl každý ženich přát. Snad i proto je stárnoucí Jan z Bechyně překvapen, jak rychle jeho žádosti o ruku vyhověla. Vždyť zájemců musí být celé zástupy! Brzy po svatbě však začne vycházet najevo, že pod vlídnou tváří se skrývá temnota.

Za knihu strašně moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat