středa 6. června 2018

Za jasné noci

Název: Za jasné noci
Autor: Elizabeth Haran
Počet stran: 424
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Emily je mladá žena žijící na počátku 20.století v Austrálii. Pracuje v krejčovské dílně svého otce jako švadlena se svými bratry, kteří ji drží zkrátka od samého dětství.
Jelikož už byla zralá na vdávání, rozhodli se její bratři ji najít manžela. Jenže ti spíš hledali někoho, kdo by jim pomohl rozšířit jejich firmu, než muže, kterého by dokázala Emily milovat.
Bratrům se nakonec podařilo někoho najít, jenomže byl dvakrát starší než Emily. Ta z toho byla v šoku, protože její nápadník byl dost chlípný a nechutný. 
Jednoho dne však náhodou Emily objevila inzerát na novou práci. Jedna zámožná rodina na odlehlé farmě, hledala švadlenu pro jejich dcery, které potřebovali nový šatník.
Pro Emily to byl doslova splněný sen, protože vždycky chtěla šít pro ženy. Její otec totiž šil jen pánské obleky a Emily už toho měla plné zuby. Nemohla dokonce šít ani pro sebe, i když se o to potají pokoušela.  Emily nikdy neměla kamarádku a o svojí mámu přišla hodně brzo. A teď měla šanci se dostat do rodiny plné žen. Proto se rozhodla na inzerát odpovědět a zkusit štěstí.
Její prosba byla vyslyšena, jenomže musela utéct z domova potají. Věděla, že její bratry to naštve a otce zklame, ale ona chtěla konečně žít podle sebe.
Jednou brzy ráno vstala dřív než ostatní a odešla na nádraží. Čekala ji dlouhá a strastiplná cesta vlakem i lodí. Konečně se jí splnil sen a svými novými nápady si udělala místo v životě.
Jenže jednoho dne nastala válka a všichni muži z farmy museli odejít. Na farmě zůstalo pár starých domorodců a správce, takže nebyl nikdo, kdo by se o celou farmu postaral.
Emily se práce nebála, proto se rozhodla přidat ruku k dílu. Jenže jeden člověk na víc, nemohl nic změnit a farma mířila do záhuby.
Když to paní McBrideová viděla rozhodla se, že ona sama a její dcery pomůžou Emily a postaví farmu zpátky na nohy. To bylo ale náročné, jelikož jako zámožné ženy, které nikdy nic nedělaly, nic neuměly. Musely se všechno naučit a nejeden soused se divil, že ženy dělají mužskou práci.
Ale aspoň se snažili udržovat farmu jakžtakž v pochodu.
Emily se stala součástí rodiny McBrideových, i když tu svojí vlastní odtrhla od svého života. K tomu všemu zjistila, že není někomu až tak lhostejná. Emily však nebyla znalá lásky, proto sama nevěděla co cítí.
Dokáží zachránit farmu? Bude po válce vše jako dřív? Usmíří se Emily se svojí rodinou?

Kniha Za jasné noci vypráví o osudu a lásce Emily. Pro mě toto byla první kniha od Elizabeth Haran a rozhodně ne poslední, protože jsem se do příběhu naprosto ponořila a zamilovala.
Příběh je plný štěstí i neštěstí, nenaplněné lásky, náročné rodině a kruté válce. Děj se odehrává během mnoha let a kniha mě opravdu hodně bavila, protože jsem tam nenalezla ani jednu stránku, která by byla nudná, na to, kolik se toho v knize odehrává. Podle toho, co jsem napsala výše je znát, že je to příběh hlavně o ženách, které si v Austrálii vytrpěly své za války.
V Austrálii se sice válka neodehrávala, ale vzala všechny schopné muže, které byli pro život na farmách nezbytní. Mnoho farem tenkrát bylo prodáno, protože nebyl nikdo, kdo by se o ně staral. Ale našlo se také hodně žen, které se nenechaly zastrašit a vzaly mužskou práci do svých rukou, i když to na tu dobu bylo hodně nezvyklé.
Kniha je sice silnější, má něco málo přes čtyři sta stran, ale je napsána tak lehounce a čtivě, že se čte dost rychle. Já jsem kvůli ní dokonce jednu noc šla spát až k ránu, jelikož jsem se nemohla odtrhnout a chtěla jsem zjistit, jak to vše skončí. A to se mi často nestává, protože ráno brzo vstávám. Tak si asi dokážete představit, jak jsem z knihy nadšená.
Příběh není napsán jen z pohledu Elizabeth, ale i dalších postav, které obývají farmu. Jelikož paní McBrideová má tři dcery na vdávání, tak můžete sledovat i jejich nešťastné osudy. A že se s nimi osud nemazlil. Autorka si se všemi postavami opravdu vyhrála, takže se máte na co těšit.
Co jsem koukala, tak autorka ve všech knihách dává jako hlavní téma Austrálii a po přečtení této knihy se ani nedivím, protože ji vykreslila tak dokonale, že člověk hned touží tam jet se podívat. Hlavně co se týče války, tak poukázala i na to, že se to dotklo i jiných světadílů, než jen Evropy.
Hned na začátku knihy, vás autorka naláká způsobem života Emily se svými bratry. Tím si mě autorka získala, protože jsem to s hlavní hrdinkou hodně prožívala. A dále o to víc, když vzala osud do svých rukou. Ale jsou tam i části, nad kterýma se pousmějete. Například na lodi Emily potkává nepříjemného Číňana, který všem plavbu hodně znepříjemňuje. Jenže to Emily netuší, že osud jí toho člověka ještě pošle do cesty. Když ty dva se dali pokaždé do křížku, tak jsem se fakt od srdce zasmála.
Kapitoly v knize jsou delší, ale ještě rozdělené na části a to vždycky tak, že se něco nakousne, a pak to skočí na jinou osobu, nebo situaci. Čímž vlastně autorka zvyšuje napětí a ono nejde jen tak říct "dočtu kapitolu a jdu spát". To prostě nejde. Proto jsem víc jak půlku knihy dala opravdu na jeden zátah.
I když je tam hodně lásek naplněných i nenaplněných, nečekejte žádnou slaďárnu. Je to napsáno tak decentně a rozumně, takže to není žádná červená knihovna. Což se mi hodně líbilo.
Na závěr bych chtěla dodat, že knihu rozhodně doporučuji. Já jsem se do příběhu ponořila opravdu na plno a autorčin jednoduchý a chytlavý styl psaní mě zaujal, protože pak to dělá knihu nenáročnou a čtivou.
Tohle jedna z těch knih, kde sledujete nepřízně osudu a to nejen Emily, ale i dalších lidí na farmě. Takže tím máte přehled o každém, kdo se v knize objeví. Hlavně na to, kolik se tam toho děje, tam nenajdete ani kousek děje, který byl byl o ničem, či nudný. Kniha je prostě napínavá a na tolik čtivá, že nebude lehké ji odložit. Rozhodně ji prožijete do každičkého detailu.
Celkově to ten příběh beru jako čest ženám, které museli za války zvládnout vše možné i nemožné. Tohle je přesně ta kniha, u které je váhání zbytečné. Nedokážu si představit, že by se našel čtenář, kterému by se nelíbila. Takže šup do ní a já si seženu i další knihy autorky, protože chci víc takových příběhů.
Anotace:

Když Emily prchne před domluveným sňatkem na farmu v severozápadní Austrálii, nečeká, že ji tak okouzlí zdejší krajina, i Liam, syn jejích zaměstnavatelů. Liam je zasnoubený s půvabnou Glenys a pro Emily je těžké poručit svému srdci, ale čeká ji daleko těžší zkouška. V Evropě vypukne válka, Liam i jeho otec se rozhodnou narukovat a opuštěné ženy musí držet pospolu.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

3 komentáře:

 1. Ctu uz nekolikaty nazor a vsechny jsou skvele. Pisu si ji na seznam. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkná recenze, romantické knihy od Alpressu mám ráda a tohle, jak je vidět, nebude vyjímka. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Obchodujte kdekoliv - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

  OdpovědětVymazat