neděle 24. června 2018

Zrcátko

Název: Zrcátko
Autor: Karl Olsberg
Počet stran: 456
Nakladatelství: Omega

Můj názor:

Carl Poulson vynalezl Zrcátko, což jsou takové hodinky, které radí člověku jak žít, jak být úspěšný v práci i ve vztahu. Slepým pomáhá normálně žít, ale také jinak nemocným lidem. Každé Zrcátko může mít jen jednoho majitele a stává se nejlepším přítelem člověka.
Když bylo Zrcátko ještě ve zkušební době, Carla nakoplo, že Zrcátko které dal otci mu zachránilo život. Carlův otec měl infarkt a jelikož bydlel sám, nikdo by mu nepomohl. Jenže Zrcátko poznalo, že jeho majitel je v nebezpečí a zavolalo záchranku. Tím mu zachránilo život.
Zrcátka mají svůj zrmozek a jdou k němu dokoupit i brýle, klips na ucho, či dokonce dron. Každé Zrcátko je napojeno na zrsíť, která sbírá o svých majitelích informace, které mají pomáhat ke zlepšení každého Zrcátka a tím pomoct více svému majiteli.
Zrcátka slaví úspěch, protože nejednomu člověku pomohly zlepšit způsob života, komunikaci s lidmi, dokonce zrcátko dokáže najít ideální partnerku. Jenže ne každý je tímto vynálezem nadšený jako uživatelé či Carl.
Carlův nejlepší přítel Eric mu pomáhal s vymýšlením Zrcátka. Eric je neurověděc a to bylo potřeba, protože zrmozek je poskládán jako ten lidský, jen je to neživá věc která má pomáhat lidem, ale s tím, aby se nevyvíjela a nemohla nakonec lidem škodit.
Eric si myslí, že se Zrcátkem přišli na trh moc brzo, protože ještě nebylo nic pořádně vyzkoušené. Stačí málo a mohlo by se něco zvrtnout. Proto chce z podniku vycouvat.
Mezi tím se Zrcátka pomalu dostávají mezi lidi.
Andy k jednadvacátým narozeninám dostal Zrcátko. Dostal ho od nevlastního otce, který doufal, že by se Andy mohl konečně postavit na své vlastní nohy. Zprvu se Andy na dárek tvářil nedůvěřivě, ale čím víc ho používal, tím víc mohl konečně žít, přestože měl autismus. Zrcátko mu pomáhalo rozeznat výrazy lidí, takže hned věděl, jestli něco udělal špatně či dobře. Dokonce mu radilo, co kde říkat a Andy si poprvé vyšel do města naprosto sám a to jen díky Zrcátku.
Jenže je správné, aby neživá věc radila člověku co dělat a jak se chovat? Co když Zrcátko poradí špatně?

Zrcátko je promyšlený a propracovaný thriller s prvky scifi z blízké budoucnosti. A opravdu blízké, protože si myslím, že kdyby někdo chtěl, tak vymyslet a zprovoznit něco takového v dnešní době už nebude takový problém.
V knize se seznamujeme s novou technologií, která na první pohled vypadá skvěle a nejeden člověk by ji chtěl mít. V dnešní době různých vychytávek, které nám mají ulehčit život se ani není čemu divit. Obzvlášť, pokud by jsme se naučili díky tomu lépe vycházet s lidmi, měli by jsme lepší práci, pomohla by nám si splnit všemožné sny a někdo by i zřejmě toho využil i k nalezení dokonalého partnera. Tím chci říct, že autor zvolil chytlavé a originální téma na knihu.
Co jsem koukala, autor vydal už hodně knih, ale u nás Zrcátko vyšla jako první a zatím jediná jeho kniha. A jak jsem to prozkoumávala, zaujalo mě od něj více knih, takže pevně doufám, že Zrcátkem to neskončí.
Kniha je psaná z pohledu mnohem více postav, než jsem psala výše. Čímž můžeme poznat více názorů na Zrcátko, ale také pozorovat, jak jim to mění život.
Jednou z nich je sám zakladatel Zrcátka, který se potýká s tím, aby se Zrcátko dostalo více mezi lidi, ale také s těmi, kteří jsou proti Zrcátkům.
Poté se seznámíte s autistou Andym, kterému Zrcátko pomůže žít jako ostatním lidem. Bez něj je ztracený, protože autismus mu dost ovlivňuje život i když je mu už jednadvacet.
Dále se seznámíte s Jackem, který prodává drogy. Jenže jednoho dne se dostane do problémů a půjde mu o život. Aby sehnal peníze, bude muset krást. Díky tomu se setkává se Zrcátkem, které je nové, nepoužité a jen čeká na přijmutí uživatele.
Další postavou je Lukas, nepracující a dost hloupý muž, který se zamiloval do ženy, která ho jen využívá. Když se dozvídá o Zrcátku, doufá, že by mu to navrátilo Ellen, která si našla jinou oběť. Jenže Zrcátko mu nabízí jinou a lepší ženu, se kterou by se mohl mít líp.
Pak tu je ještě jedna postava, která stojí za zveřejnění a tou je  Freya, která se živí novinařinou a jako fotografka. Zrcátko používá od samého začátku a to i s dronem, aby měla lepší fotky. Jenže jednou při návštěvě Černobilu se stane něco zvláštního, co ji fascinuje a na druhou stranu i děsí.
Těch postav je tam trošku víc a i když jich je hodně, nemusíte se bát, že by jste se ztráceli v ději. Ty postavy jsou rozdělené po kapitolách, které jsou krátké a díky tomu čtení rychle ubíhá. Ale nejen díky tomu. Písmenka nejsou malé, nahuštěné na sebe, ale větší, díky čemuž se kniha dobře čte. Proto je i díky tomu kniha silnější.
Nemusíte se bát, že by jste s příběhem bojovali. Sice je to tlustá kniha, ale autor píše hodně jednoduše, čtivě, ale přesto je opravdu propracovaná do posledního detailu. Takže žádné náročné čtení. Právě naopak, já jsem knihu naprosto zhltla.
Kniha je napínavá a je to prostě skvělé čtení, při kterém sledujete, jak jedna nová vymoženost mění lidem životy. Ale to není vše. Každá novinka, která má napodobit lidský mozek, ovládá lidské životy a je propojená přes zrsíť, kde se ukládají informace všech uživatelů může mít i špatnou stránku. Jediné co k tomu napíšu je to, že se to celé natolik vyhrotí, že budete knihu číst jedním dechem.
V knize jsou zvraty, které vás budou udržovat čím dal napjatější. Samozřejmě tam bude i dost nebezpečí, které bude hrozit některým postavám. Nechce se mi moc vyzrazovat. To si prostě budete muset přečíst samy.
Takže za sebe knihu rozhodně doporučuji. Skvělý nápad plus lehký a napínavý styl psaní rovná se prostě pecka. Co víc dodat. Můžu jen doufat, že brzo se setkám s další knihou od autora a bude to aspoň z půlky tak dobré, jako Zrcátko.

Anotace:

Nahlédněte do budoucnosti, ve které se technologie stává děsivě inteligentní.
Jako digitální odrazy nás samých, Zrcátka neustále vědí, co jejich majitelé chtějí, cítí a potřebují. Jemně řídí chování lidí a starají se, aby se každý cítil dobře. Když si novinářka Freya povšimne, že se její Zrcátko chová podivně, začín
á se ptát, jakou moc tyto přístroje vlastně mají. Pak pozná autistu Andyho a odhalí, že se Zrcátka stále víc míchají do života svých majitelů – i proti jejich vůli.
Když se svými poznatky vystoupí na veřejnosti, má to nedozírné následky…


Za knihu moc děkuji nakladatelství Omega. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde, nebo také zde.

2 komentáře:

  1. Thriller se sci-fi prvky jsem ještě nečetla a ani jsem o nějakém ještě neslyšela. Ani o tomhle konkrétním, takže děkuju za typ. :-) Nějak jsem teď byla chvíli mimo knižní svět (ať žijou zkoušky) a koukám, že jsem o dost přišla. Musím všechno pořádně prozkoumat a zjistit novinky...:-D

    OdpovědětVymazat
  2. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Obchodujte kdekoliv - Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

    Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

    OdpovědětVymazat