sobota 29. září 2018

Mrtví kráčí po zemi- Život v ráji

Název: Mrtví kráčí po zemi- Život v ráji
Autor: Martin Štefko
Počet stran: 250
Nakladatelství: Golden Dog

Můj názor:

Svět se změnil, mrtvý ožívají a Kovboj je na cestě sám.
V tomhle světě se nevyplácí mít společníka a Kovboj si to moc dobře uvědomuje. Má svá pravidla a díky tomu přežil tak dlouho. Nejen teda díky nim, umí také moc dobře střílet. Jenže pak narazí na něco, co nečekal, že by jen tak objevil.
Kovboj kráčí po cestě, na jejímž konci se zhroutí. Poslední co v tu chvíli vidí, je palisáda. Je snad v pekle? Když se probudí leží v posteli, což se nestalo už hodně dlouho. Ale chybí mu jeho kolty a seznamuje se s Ernestem a dost nečekaně zjišťuje, že se brzo seznámí s dalšími lidmi.
Kovboj se objevil v osadě, ve které žije jednadvacet lidí. Což je už samo o sobě překvapující. Pořád ale nechápe, jak může tolik lidí žít spolu, fungovat ale hlavně ŽÍT. Každý v osadě má svoji práci a díky tomu fungují dokonale a dokonce mají normální jídlo, za které by jiní zabíjeli. Tak jednoduché to však není. V osadě mají pravidla. 

1. Nikdy nemluvit o tom, co se stalo se světem.
2. Nenosit v osadě a používat zbraně.
3. S nikým si nezačínat.
4. Pokud opustíš osadu, už se nesmíš vrátit.

Kovbojovi přijde, že Ernest vybudoval ráj, ale stejně se mu na tom něco nezdá a bude se snažit přijít na to co. A prozatím, si toho ráje užije a bude se snažit získat zpět svoje kolty. 
Postupně se Kovboj seznamuje s chodem osady a lidmi, jenže ne každý je tak přátelský jako Ernest. Přeci jen, nikdo ho nezná, celou dobu si žijí po svém a teď jim to vše narušil nováček, před kterým se drží na pozoru.
Kovboje brzo čeká jedno překvapení za druhým. Je možné žít si  v osadě spokojeně jak dlouho to jde? Není to jen další pokus o přežití předurčený ke zkáze?

Mrtví kráčí po zemi- Život v ráji je pokračování knihy se stejným názvem, ale jedná se o prequel. Kniha je z pera českého autora, který už má na svém kontě více knih. A přesto, že jsem nečetla první díl, tak mi to nedalo a rozhodla si knihu přečíst, protože příběhu o zombie nešlo odolat.
Hlavní postavou je Kovboj, ale nenechte se zmást, není to zombie western. Příběh je z naší doby, jen hlavní postava je trošku sentimentální, proto se tak obléká a nechá si tak říkat. Co se týče jeho povahy, tak má dalo by se říct, prořízlou pusu. Co si myslí, to na rovinu řekne a jeho myšlenky jsou lehce chlípné kolikrát. Prostě chlap. Proto je pro něj těžké dodržovat jedno z pravidel a tím je s nikým si nezačínat. V osadě jsou hlavně páry a pokud by někdo podvedl s někým jiným, mohlo by to narušit chod osady. A že se Kovboj snaží, ale jen proto, aby přišel na to, proč se tolik lidí dokáže udržovat tak dlouho naživu.
Jak už jsem napsala, příběh se odehrává v naší době, proto není těžké se do příběhu vžít. A díky nemrtvým, kterých je náš svět plný, jsem byla pořád napnutá, kde se náhodou nějaký vynoří a zaútočí.
Příběh je psán nenáročně, text je jednoduchý na čtení, proto nebudete mít problém se začíst a ponořit se naplno do děje. A kniha je čtivá a to hodně. Na začátku se krátce seznámíte s Kovbojem, který má rád knihy od Kinga a přesto, že ve světě, kde jsou důležité hlavně zbraně, jídlo a pití, tak sebou jeden výtisk tahá. 
Autor se s tím nepáral a na prvních stránkách hned zažijete přepadení a nález osady. To vše v první kapitole, takže žádné natahování, čímž by byly v knize hluchá a nudná místa. S druhou kapitolou se seznamujeme s vesnicí a potom už s lidmi, s životem tam a přesto, že to je ráj, taky tam život není jednoduchý. Přeci jen, každý by se chtěl zmocnit takového místa a i přes vysokou palisádu se může dostat dovnitř něco, co by tam nemělo nic dělat.
Takže se opravdu nebojte, že se v knize nic neděje, i když se velká část děje odehrává za velkou zdí. To co v knize nenajdete, je romantika. Je opravdu znát, že knihu psal chlap, proto nečekejte románky, ale to co můžete čekat, je pořádný sex. A ne jen jednou. Čímž nechci říct, že je na tom špatného, právě na opak. Podle mě není kniha žádný zombie román, ale pořádná drsná zombie realita. Což je plus. Nedokážu si totiž představit nějaký románek v zemi zombie. To by knihu úplně zkazilo.
Kapitoly jsou delší, ale díky autorovu svižnému stylu psaní, je to úplně jedno. Kniha se opravdu dobře čte a je napínavá. Budu si muset sehnat ten první díl, protože mě zajímá, jaký měl Kovboj život po setkání s osadou.
Takže za sebe rozhodně doporučuji, pokud máte rádi knihy o zombie a drsné, ne žádné romány. 

Anotace:

Ještě než Kovboj potkal Em, ještě než došel na konec svojí cesty a posadil se vedle Stephena Kinga, dorazil na místo, které na první pohled vypadalo jako dokonalý ráj na zemi. Může existovat ráj, když mrtví kráčí po zemi?

Za knihu moc děkuji samotnému autorovi, který byl tak hodný a napsal mi. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat