sobota 3. září 2016

Milenci- Romeo a Julie z Afghánistánu

Název: Milenci- Romeo a Julie z Afghánistánu
Autor: Rod Nordland
Počet stran: 392+8 stran barevné obrázkové přílohy
Nakladatelství: Ikar

Můj názor:
Láska nekouká na národnost ani náboženství.Zakija a Alí jsou z dvou různých světů.
Zakija je Tádžická dívka a Alí Hazár.Znají se od dětství, jejich rodiny měli pole vedle sebe a dokonce si i pomáhali když to bylo nutné.
I kdyby byly stejného náboženství a národnosti, tak by stejně nemuseli být spolu, protože v jejich zemi jsou sňatky dohodnuté a většinou je to tak kdo dá víc.
Dívky to v Afghánistánu nemají lehké.Zakija si mohla hrát jak se jí zlíbilo a s kým se jí zlíbilo, ale když byla trošku starší, bratři ji začali hlídat a musela nosit burku.Už se nemohla bavit s kluky, ale jen holkami.
Alí to měl lehčí, byl kluk.Jenže když se zamiloval do Zakiji, mohli si říct jen pár slov a pak oba museli pokračovat v cestě.Kdyby si začali povídat o trošku déle, už by to bylo neslušné a oba by je čekal trest.
Jejich láska ale byla silná, takže si našli cestu, jak spolu komunikovat.
Jednoho dne Alí požádal Zakiju o ruku a protože je takový svazek u nich nepřípustný, vydali se na útěk, čímž si podepsali rozsudek smrti.Kdyby je policie nebo Zakijina rodina našla, ukamenovali by je.
Milenci jsou srovnávány s Khaledem Hosseinim, ale je to mnohem víc.Rod Nordland napsal skutečný příběh milenců a je pravdivý v každičkém detailu.
Rod Nordland je novinář a díky pracovnici0 z azylového domu se dozvěděl o jejich příběhu.Neváhal, nasedl do letadla a tím se navždy spojil s jejich osudem.Začal sepisovat jejich příběh, pomáhal jim na útěku a lidi, pomocí článků, seznámil s dvojicí, jejichž láska je zakázaná.
Rod v knize píše o jejich dětství, setkání, momentu kdy se do sebe zamilovali, útěku, ale i o celé problematice žen, jež je v Afghánistánu.
Je to silný příběh o lásce, protkán mini osudy dívek z Afghánistánu, který vás nenechají chladnými.I když je dívka nespravedlivě označena za znásilněnou, čeká ji smrt.Muži z toho mnohdy vyjdou nevinně.Je neuvěřitelné, že se něco z toho děje v dnešním světě.I hadr je důležitější než žena a pokud se něco stane, dívku zabijí vlastní rodiče.Svatba  dvanáctileté dívky se šedesátiletým mužem je také běžná.
Ke knize si připravte krabici kapesníčků, protože jestli nemáte srdce z kamene, většinu probrečíte.Je to čtivé a nutí vás to číst dál i přesto, že tam narazíte na dost nepěkné věci.
Nedoporučuji si číst popis o autorovi vzadu v knize, protože je tam velký spoiler.Takže jestli vás zajímá, jaké to je když nemůžete být s milovaným člověkem a jak jejich příběh dopadne, neváhejte si knihu přečíst.
Láska Alího a Zakíji vás zahřeje u srdce a jejich osud vás donutí přemýšlet.

Anotace: Romeo a Julie Afghánistánu, tímto přirovnáním označuje autor příběh afghánské dvojice mladých lidí, kteří riskovali vše, aby mohli být spolu. Zakija a Alí vyrůstali vedle sebe, přesto jako kdyby byli každý na jiné straně zeměkoule – jejich rodiny pocházely z odlišného prostředí a panovala mezi nimi nesmiřitelná propast. Když tedy Alí požádal Zakijina otce o dívčinu ruku, dočkal se kategorického odmítnutí. Zamilovaná dvojice se však rozhodla vzít osud do svých rukou a vzali se tajně. Od té doby se ukrývají a hrozí jim smrt.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Euromedia.
Knihu si můžete zakoupit zde.2 komentáře:

  1. O knize jsem ještě neslyšela, ale vypadá hodně zajímavě. Děkuji za tip. Tyhle typy příběhů mám nejraději.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Není zač, já také, jen je to fakt síla že se to opravdu děje. :-(

      Vymazat