sobota 31. prosince 2016

Červený stan

Název: Červený stan:
Autor: Anita Diamantová
Počet stran: 352
Nakladatelství: Leda

Můj názor:

Červený stan je historický román z Kenaanu. Dína vypráví příběh o celém svém životě.
Kniha je rozdělena na tři velké kapitoly. První se jmenuje Příběhy mých matek, kde Dína vypráví, jak se její matky setkaly s Jákobem.
Jákoby byl vykázán svým bratrem dvojčetem ke Lábanovi, který měl čtyři dcery. U studny potkal tu nejkrásnější Ráchel, do které se zamiloval. Nakonec to ale dopadlo tak, že si vzal za manželky dvě sestry a druhé dvě dostal jako věno. Lában ho nesnášel, přesto ho u sebe nechal, protože Jákob měl nadání na rozmnožování majetku a brzo byl velmi uznávaným.
Sestry se jmenovali Ráchel, Lea, Zilpa a Bilha. Každá byla úplně jiná a každá si svoje první setkání s Jákobem pamatuje jinak.
Druhá kapitola se jmenuje Můj příběh, kde Dína vypráví o svém narození až do dne, kdy ji stihne obrovská tragédie, která ji změní život.
Její matka byla Lea, ale své tety považovala také za matky. Jejímu otci se rodily samý synové, takže když se narodila Dína, byla to jediná dcera v táboře. Proto jí využívaly všechny matky a dávali jí své vědomosti. Tenkrát to ženy předávali jen dcerám, protože synové se starali o stáda a obchod. Sice to bylo pro Dínu moc vědomostí, ale díky tomu se stala chytrou ženou, kterou jednou budou uznávat. Jediné, co se nikdy nenaučila, bylo vařit, protože to byla Lei parketa a nikoho k tomu nepustila. Dína se tedy naučila praktiky porodních bab.
O tragédii toho moc neřeknu, jen to, že se jednalo o její velkou lásku a štěstí, které zmařili její nejbližší. A to dosti špatným způsobem.
Třetí a poslední kapitola se jmenuje Egypt. Dína je nucena utéct do Egypta, kde nikoho nezná. Žije tam se svojí tchýní a docela dlouho se k ní lidé chovají jako k hloupé služce, což se jednoho dne obrátí.
Tento román je naprosto uhrančivý. Autorka vzala ze starého zákona příběh, z kterého vytvořila něco překrásného, co se odehrává během mnoha desetiletí.
Setkáte se tam se zvyky dané doby, tradicemi, porody, zákony rodin, láskou, mnohočetnou rodinou, tou nejhorší vraždou a podíváte se i do Egypta.
Jestli vás zajímá, proč se kniha jmenuje Červený stan, tak to je proto, že v těch dobách v každém táboře měli velký červený stan. Ty sloužily k tomu, aby v něm pobývali ženy, když měli své dny. Nikdo jiný do nich nesměl, ani dívky, který zrovna svůj den neměli. Pro někoho je to možná smutné, že tam byly ženy zavřeny, ale ony si to užívaly. Byly to dny, kdy nemuseli dělat absolutně nic a vyprávěli si tam příběhy a tajemství. Byl to jejich svět, do které ho nikdo nesměl a vládly v něm ony.
Kniha je strašně čtivá a rozhodně zasáhne a pohltí každou ženu. Není to příběh, kde by se omílala stále dokola víra, ale ženy a jejich způsob života v té době.
Celý děj sice vypráví Dína, ale protože si v červeném stanu vše říkali, tak ho vypráví i z pohledu svých matek. O každé se tam dovíte, jaká byla, jak žila a také jak skončily.
Dínu jsem si strašně oblíbila, protože jako jediná dívka ze všech dětí to neměla lehké a přesto to byla skvělá osobnost. Dokonce i Jákoba jsem měla ráda, dokud neudělal jednu velikou chybu, která jemu i jeho potomkům zničila život.
Příběh je strašně silný, dost jsem si u knihy pobrečela, protože doba a lidé byly někdy opravdu kruté, přesto si knihu ještě mnohokrát ráda přečtu.
Knihu můžu doporučit všem ženám, ale pokud jste četli například Khaleda Hosseiniho, tak neváhejte, protože tento příběh vás naprosto pohltí.

Anotace:

Ve Starém zákonu, svatém textu plném osudových dramat, drsného humoru i mocných emocí, zarazí současného čtenáře nezvyklá stručnost nedopovězených příběhů slavných hrdinů. Zápletka je tu vlastně druhotná. Hlavní pozornost se věnuje morálním konfliktům primitivní kmenové tradice a lidským vášním, neboť divoký a vzpurný národ kočovníků teprve vychází na cestu.
Uhrančivý román Anity Diamantové, odbornice na židovské rituály, nás uvádí do života rozsáhlé rodiny patriarchy Jákoba, která čítá dvě manželky a dvě konkubíny, dvanáct synů (zakladatelů izraelských kmenů) a jedinou dceru Dínu. Dína – milovaná dědička rázné matky Ley, přičinlivá učednice porodní báby a pozorná posluchačka hovorů, jež vedou místní ženy v červeném stanu vyhrazeném pro jejich porodní a „nečisté“ dny – líčí svou zkušenost s krutou morálkou vlastního kmene. Ta vede i k dívčině tragédii a útěku do Egypta poté, co se příbuzní krvavě pomstili za Díninu náklonnost k šekemskému princi.
Syrové erotické drama o lásce, zradě a ženské touze nevymizet z dějin ožilo v podání americkožidovské autorky s takovou naléhavostí, že kniha obletěla svět a dočkala se i filmového zpracování.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda a zakoupit si jí můžete zde.

2 komentáře:

  1. Tak to zni opravdu hodne zajimave. Budu se muset na tohle nakladatelstvi podivat. Jeste jsem od nich nikdy nic necetla.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já jsem si to myslela taky a pak jsem zjistila, že tu mám od nich celkem dost knih. :-D Jinak je naprosto skvělá, takže jsem si psala i o druhou autorčinu knihu. :-) Sice jiná doba, jiný příběh, ale nevadí, sem moc zvědavá. :-)

      Vymazat