úterý 13. prosince 2016

Dívka o půlnoci

Název: Dívka o půlnoci
Auror: Katarzyna Bonda
Počet stran: 560
Nakladatelství: Jota

Můj názor:

Zima 1993.
Dva osmnáctiletí chlapci, Martin a Vojta, jsou dvojčata. Jejich strýc Slon je nejobávanější člověk podsvětí. Otec dvojčat pro Slona pracuje, aby dopřál rodině jen to nejlepší. Snaží se ale, aby se synové do ničeho nezapletly.
Vojta je chytrý, rozumný, vždy byl ten, kdo se nedostal do problémů. Zato Martin na sebe problémy přivolával. Jednoho dne, kdy Martin s jeho kamarádem  Přemkem šmírují u školních koupelen, zahlédne dívku. Náhle zjistí, že Monika je Přemkova sestra, přesto se do ní zamiluje.
Jenže Martin je stále bez peněz, do toho zase dluží Vojtovi. Jak sbalit a zaujmout takovou holku? Jednoho dne k nim přijde Sklon a vezme ho do otcovi dílny, kde se sešlo pár lidí z podsvětí.
Oranžové Lamborghini, luxusní auto na jeden den. Martin neodolal a nevědomky se tak něčemu upsal, aniž by věděl čemu. Bylo mu to jedno, konečně měl něco, s čím by se předvedl před Monikou.
Jeden den, jedna jízda, skončilo to smrtí Moniky a jejího bratra Přemka.
Jaro 2013
Saša Zaluská se z ciziny vrátila zpět do Polska. Žije tam její rodina a i přesto, že s ní se baví jen matka a bratr, ostatní se od ní distancují, vrátila se kvůli nim, protože rodina je základ. Chce aby aspoň její dcera to poznala.
Jednoho dne je pozvaná na schůzku s mužem přezdívaným Bully. Někdo mu posílá ryby bez hlavy a další nepřímé výhrůžky. Bojí se o život, tak najímá Sašu, aby vypracovala profil člověka, který to dělá.
Bully je majitel klubu Jehla, který vlastní se svým společníkem Jehlou. Saša začíná s pátrání tam, jenže krátce po její návštěvě je Jehla s jeho asistentkou zastřelen. Vše zamotává fakt, že Bully se kterým se setkala, nebyl ten, za koho se muž vydával.
Proč tedy Sašu někdo najal? Kdo zabil Jehlu a proč má tušení, že v Jehlově hitu Dívka o půlnoci je schováno tajemství, které s tím vším má hodně společného?

Dívka o půlnoci odněkud ze severu,
na tváři mrtvý úsměv, vytřeštěné oči,
vím, že se znovu vrátí a znovu budou mými hosty,
než se rozplynou, než spočinou na věčnosti.

Takového neštěstí a proč? Protože pár mladých nezkušených lidí připletlo do věcí mafie. Úplně omylem, úplně zbytečně.
Vydávají se severské detektivky, anglické, americké, ale polské? Takovou knihu jsem držela v ruce prvně a rozhodně ne naposled. I když jsou to naši sousedi, život je tam dost drsný.
Dívka o půlnoci je hodně propracovaná kniha, ani jsem se nepokoušela uhádnout pachatele, protože je příběh tak zamotaný, že to ani nejde. Což je dobře, protože nerada tuším, kdo je vrah.
Je to tlustá kniha, takže o hodně mrtvých je tam postaráno. Což znamená nejednoho pachatele, mnoho důvodů a jeden bude lepší než druhý. Díky tomu je kniha opravdu strašně moc napínavá.
Jak už jsem psala, je kniha opravdu hodně propracovaná, je vidět, že se autorka snažila aby kniha byla sepsána co nejreálněji. Takových znalostí o mafii, církvi, bankovnictví, kriminalistiky a dalších. Každý důležitější člověk v knize má svůj příběh, někdo kratší, někdo delší.
Nejvíce mě zaujala Saša, která prováděla profilování. Povolání, které je jinde uznávané, ale v Polsku se tomu jen smějí. Kdyby tam Saša neměla známé, zřejmě by na tom nemohla s kriminálkou dělat. Ze začátku je Saša tajemná. Má dceru, nikdo neví kdo je otec a je vyvrhel rodiny. Když v Polsku pije muž, je to přehlíženo, ale když žena, tak je z ní černá ovce. Což je Saši případ.
Kniha není napsaná jen z pohledu hlavní hrdinky, skoro každý tam má svoji kapitolu, takže část příběhu můžete prožít například i z pohledu padoucha.
Pokud vás tedy zajímá opravdu pořádné vyšetřování, mafie, příběh co se odehrává během mnoha let a dávná tajemství, je to kniha přímo pro vás.
Jinak zjistila jsem, že jsou další dva díly, takže se moc těším na pokračování.

Anotace:

Zima 1993.
V luxusním hotelu v Gdaňsku je nalezeno tělo mladinké dívky. O několik hodin později umírá při autonehodě její starší bratr. Obě úmrtí zůstávají neobjasněna.

Velikonoce 2013.
Forenzní psycholožka Saša Zaluská se vrací na pobřeží Baltského moře. Ráda by vedla klidný život, pracovala v bance a starala se o osmiletou dceru. Vše se však změní, když se s ní spojí Pawel „Buli” Blawicki, majitel nočního klubu v Sopotech. Muž tvrdí, že jeho obchodní partner s přezdívkou Jehla, bývalý známý zpěvák, ho chce zabít. Dochází k vraždě... Saše rychle dochází, že případ, který přijala, je mnohem komplikovanější a že existuje spojení mezi současnou vraždou a tragickými úmrtími sourozenců před dvaceti lety.

A klíčem k případu je zřejmě jedna stará ohraná píseň. 

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Jota a knihu můžete zakoupit zde. 
1 komentář: