neděle 25. prosince 2016

Faraonův následník

Název: Faraonův následník
Autor: Karel Cubeca
Počet stran: 320
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

 Ve starověkém Egyptě řádí žlutá nemoc, umírají jak staří, tak mladí. Přesto, že lidé mají palác a faraonovu rodinu za nedotknutelnou, zasáhla nemoc i tam. Faraon Ahu zůstal naprosto sám. Zemřela mu královská manželka i s dětmi.
Ahu je už moc starý a zůstal bez následníka. Jediný kdo mu zůstal byl Ram, kterého se ujal potom, co zemřeli jeho rodiče. Ahu by mu svěřil vládu, jenže Ram zdědil hodně špatné vlastnosti po svém otci a Egypt by uvrhl do zkázy.
K tomu všemu Ram nechce čekat, až Ahu zemře přirozenou smrtí, takže má v plánu ho zavraždit a svést to na žlutou nemoc.
Ahu je naštěstí chytrý a má ještě dva přátele, kteří mu pomůžou Rama na chvilku přelstít, takže Ahu unikne z paláce, aby našel svého nástupce.
Každý faraon měl nejen svou královskou manželku, ale i konkubíny, se kterými měli plno nemanželských dětí, aby mohly usednout na trůn, kdyby se něco stalo. Ahu má ale z mládí špatnou zkušenost, takže byl své manželce naprosto věrný.
Přesto je tam šance na to, že existuje někdo, kdo by mohl na jeho místo nastoupit a byl jeho krve.
Stihne to Ahu, než ho dostihne Ram? Je vůbec někdo takový? Padne Egypt do správných rukou?
Miluji starověký Egypt, ráda čtu jak beletrii, tak naučné knihy. Jsem ale na knihy s tímto tématem náročná. Taková kniha se musí držet skutečnosti pokud možno co nejvíce a musí být opravdu dobrá, abych si ji přečetla. Což Faraonův následník splnil.
Kniha mě pohltila na samém začátku, kde se dovídáme, že existuje žlutá nemoc, přezdívaná také žluté podsvinče. Nic na ní nezabírá a zabíjí každého, kdo jí přijde do cesty.
Na pár chvil mě trošku zarazilo, mírné poučování o věcech dané doby, přeci jen je to román. Nakonec jsem si ale řekla, že to není špatný nápad, protože né každý ví, jaká tehdy byla pravidla a co mělo jaký význam. Bylo to jen pár momentů v knize, takže nic, přes co by se nedalo jít. Upozornila jsem na to kvůli tomu, že je to hned na začátku knihy, takže by vás to nemělo odradit, jelikož kniha má krásný děj, který stojí za přečtení.
Faraonův následník se čte strašně lehce, takže nic náročného. Autor se dokonce nebojí sprostých slov, takže na pár jich tam narazíte a nejen na ty, ale i trošku zvrácenější vztahy, to je ale dáno dobou. Například pokud chtěl otec s dcerou zplodit dítě, tak se nad tím nepodivovali, spíš řešily, co s manželem dcery.
Knize nechybí samozřejmě také napětí a pořádné zvraty, kterých tam je požehnaně. Nejednou jsem vydýchávala to, že se nějaká situace vyvinula tak, jak jsem absolutně nečekala.
Celá kniha se neodehrává jen v jedné časové linii, ale dvou. v té první je náš starý Ahu, který se snaží zajistit dobro Egypta a v té druhé mladičký Ahu, který ještě není faraonem a prožívá svojí první velkou lásku.
V jednu chvíli byl Ahu můj oblíbenec, protože to byl dobrý věrný faraon, který by pro svoji zemi a lid udělal první poslední. Po té jsem se ale začala přiklánět k Meritamm, protože to byla prostá otrokyně, do které se zamiloval. Jenže pak nastal moment, po kterém bych jí nejradši uškrtila.
Takže za mě je to skvělá kniha a rozhodně se porozhlédnu i po jiných autorových knihách.


Anotace: 


Starověký Egypt devastuje epidemie žluté nemoci.
Faraon Ahu přišel nejen o celou svoji rodinu,
ale i o příznivce. Jeho nevlastní syn Ram využije
příležitosti a  pokusí se uchvátit egyptský trůn.
Stařičký faraon unikne smrti a prchá na jih země.
Ram se snaží Ahua vypátrat. Zatím netuší, že Ahu
má dobře promyšlený plán, jak dynastii vlastní
krve na trůnu udržet.


Moc děkuji nakladatelství Alpress za poskytnutí recenzního výtisku.


Žádné komentáře:

Okomentovat