čtvrtek 8. prosince 2016

Smrt a jiné vrcholy mého života

Název: Smrt a jiné vrcholy mého života
Autor: Sebastian Niedlich
Počet stran: 296
Nakladatelství: Ikar

Můj názor:

Když bylo Martinovi sedm let, zemřela mu babička. Byl s ní sám, ne ale na dlouho, protože se vedle něj objevila postava v kápi. Ten muž vypadal sympaticky, tak se s ním dal Martin do řeči, což muže překvapilo. Nikdo jí nikdy neviděl a teď s ním mluví malý chlapec. Ta postava je smrt.
Smrt přišla udělat svou práci a tou bylo chytit do síťky motýla, který vylétl mrtvé babičce z úst. Chlapec se jí zalíbil, přeci jen to musí mít nějaký důvod, že jí vidí a hlavně po tolika staletích si může s někým popovídat, takže Martinovi slíbí, že se ještě potkají.
Netrvá to dlouho a Smrt navštíví Martina v jeho pokojíčku. Povídají si o různých věcech, jenže smrt pak pochopí, že Martin je na některé úvahy ještě malý, takže ho naučí šachy.
Od té doby Martina navštěvuje hodně často a hrají šachy. Jednou Martinova maminka však přes dveře uslyší, že si Martin s někým povídá. Myslí si, že má imaginárního přítele, jenže čím je Martin starší, tím mají rodiče větší obavy. Proto ho pošlou k psychologovi, kde se Martin přizná, s kým se kamarádí, což mu samozřejmě nevěří.
Martin má ve škole kamaráda, s kterým se nepohodnou. Přesto ho stále za kamaráda považuje. Jednoho dne Martin potkává Smrt ve škole na hřišti. Myslí si, že přišla za ním, pak mu ale Smrt prozradí, že je tam pracovně. Jeho jediného kamaráda má zasáhnout oštěp.
Martin neváhá a běží svého kamaráda upozornit, jenže ten mu nevěří, strhne se to v šarvátku, během které mine Martina oštěp a zapichuje se do jeho jediného přítele.
I přesto, že to byla nehoda, lidé ho považují za vraha a to se s ním táhne celý život. Jako by to nebylo málo, začne na lidech poznávat kdy a jak zemřou. Se Smrtí se nakonec pohádá, protože mu vyčítá, že mu bere blízké a lidi, který nic špatného neudělali. Proto se Martin rozhodne bojovat se smrtí.
Tato kniha nezaujme jen obálkou, ale i originálním příběhem. Příběh Martina a Smrti se odehrává během mnoha let, takže můžeme sledovat, jak Martin roste, jak se vyvíjí rozumově ale vlastně i jaký byl život na konci dvacátého století v Německu.
Nejen že Martin v knize dospívá, ale i text dalo by se říct, že dospívá. Ze začátku je to psané, jako by příběh vyprávělo malé dítě a na konci už jako dospělý muž.
Příběh je vsazen do našeho reálného světa, takže se tam setkáte s katastrofami, které se opravdu událi a při kterých zahynulo mnoho lidí.
Strašně hodně se mi líbí, že smrt nemá kosu, ale síťku na motýli. Každému kdo zemře vylétne z úst motýl a toho Smrt chytne. Takže když se stane nějaká katastrofa, kde zemře stovky lidí, je místo plné motýlů. Je to pěkná myšlenka, když tedy přehlédnu ty mrtvé.
Další plus dávám za to, že se kniha odehrává v dlouhém časovém úseku, takže jsem s Martinem mohla prožít velkou část jeho života, dokonce i vojnu.
Knize jsou i úvahy nad životem a smrtí, protože Martin nechápe, proč by například mělo zemřít malé dítě jen proto, že ho máma pořádně nehlídá.
Je to opravdu hezká kniha, která se moc dobře čte a chytne na samém začátku, který začíná tím, že Martin čeká na to, až zemře. Poté to pokračuje tím, jak se seznámil se Smrtí a jak obtížné bylo jejich přátelství, protože mu Smrt jen znepříjemňovala život. Přesto ale byla Martinova nejlepší přítelkyně.
Knihu rozhodně doporučuji, protože něco takového jsem ještě nečetla, je to originální příběh, který vás donutí se i zamyslet.


Anotace: Hlavní hrdina Martin není právě nadšený, když u postele své umírající babičky potká ztělesněnou Smrt. Ta si přišla pro duši staré dámy a raduje se, že ji konečně někdo vidí a slyší. Jedním si je jistá: Jim dvěma s Martinem je předurčeno, aby se stali nejlepšími přáteli. Tenhle kluk je opravdu milý človíček. A mimochodem, nikdo vám s jistotou nezaručí, že se nedá umřít na nudu nebo na zlomené srdce…Martin si časem zvykne, že se Smrt vynoří vždycky ve chvíli, kdy se mu to nejméně hodí. Když však potká ženu, o níž tuší, že je to ta pravá, musí si položit rozhodující otázku: Má vůbec smysl žít, milovat a toužit po štěstí, když stejně všechno skončí smrtí?

Za knihu moc děkuji nakladatelství Euromedia a knihu můžete zakoupit zde.

2 komentáře:

  1. Díky za recenzi, asi ji už nebudu moc odkládat :)

    OdpovědětVymazat
  2. Na knížku se také chystám! :D Do její obálky jsem se naprosto zamilovala :D

    OdpovědětVymazat