úterý 29. srpna 2017

Zrcadlová říše

Název: Zrcadlová říše
Autor: Kameron Hurley
Počet stran: 528
Nakladatelství: Talpress

Můj názor:

Lilie žila se svou matkou a s lidmi z klanu v lese ve světě, ve kterém obloha nebyla modrá, ale jantarová. Jednoho dne byly napadeni Dhajkami z údolí, které nabírali lidi do vojska. Jenže Lilie a její máma pro ně měli cenu. Byly čarodějky krve, což znamenalo, že mohly otvírat brány do jiných světů a míst. A protože ten jejich umíral, potřebovali je.
Liliina matka udělala poslední gesto na záchranu své dcery. Jelikož se dá brána otevřít jen s prolitou krví, dala svůj život za dceřin. Díky tomu se otevřela na chviličku brána do jiného světa a jakmile Lilie prošla, zavřela se. Lilie dala matce slib, že ji najde, jen nevěděla, jak dlouho to bude trvat.
Lilie se objevila na makovém poli v údolí. Měla zraněnou nohu, díky čemuž z ní bude mrzák. Nalezla ji Kalinda Lasa a dovedla ji do chrámu Omy, kde se o ní postarali a nakonec se z ní stala jedna z učedníků. Celou dobu aniž by to věděla, měla na sobě zastírací kouzlo, které jí chránilo před ostatními a před ní samotnou. Na všechno měla přijít v ten správný čas.
Mezi tím zemi sužuje vlna útočníků, která vyvražďuje každého, kdo mu přijde do cesty a jen málo lidí ví, co jsou opravdu zač a jaká hrozba se za útoky skrývá. Hodně lidí hraje špinavou hru a snaží se k sobě přidat další.
Kaj Kirana, vůdkyně Dhajského lidu, umírá. K jejímu smrtelnému loži je zavolán její bratr Ahkio, který ještě netuší, že Ora Nasaka má s ním své plány. Má se stát dalším Kajem, protože Kirana nemá dědice. Ahkio ví, že s tím lid nebude souhlasit, protože Kajové jsou vždy jen ženy a on ještě k tomu není podobný své matce. Jenže Nasaka je neoblomná, proto po smrti Kirany musí Ahkio sníst její srdce a usednout u večeře, kde se budou podávat chody uvařené z Kirany. Jelikož Ahkio žil v ústraní, čeká ho plno nemilých informací a rozhodnutí, které mu ztíží život i vládnutí.
Co jsou vetřelci zač? Povede se jim vyvraždit všechny národy? Jakou roli v tom všem hraje Lilie?
Musím uznat, že takto propracovanou fantasy knihu jsem dlouho nečetla. I přesto, že mi to na začátku knihy díky plno různých jménům, národům, a dalších věcí dělalo problém, nakonec se mi do knihy podařilo začíst.
V knize je hodně různých národů, každé má svoje zvyklosti a každý má jiný způsob života. Na nebi jsou čtyři hvězdy, které některým lidem dávají různé schopnosti a pokud je hvězda na vzestupu, schopnosti se zvyšují.
Lidé se pohybují na velkých psech, medvědech nebo linkou, což je živý přepravní systém. Jsou to kukly pohybující se po laně, které se po příjezdu rozpustí.
Jako musím uznat, že autorka má strašně obrovskou představivost. V knize je toho tolik, že na konci knihy je několik stran popisek. Jsou tam popisy jak lidí, co se objeví v knize, tak různých národností, titulů a dalších věcí. Takže hodně velká pomoc do začátku, než se čtenář sžije s příběhem. A samozřejmě na začátku knihy mapa, bez které by to nebylo ono.
Kniha není psána jen z jednoho pohledu. Je tam opravdu hodně lidí, kteří jsou hlavními postavami a kteří mají důležitou roli v příběhu. Jednou z nich je Lilie, jak jsem zmínila na začátku, která žije v chrámu do chvíle, než se objeví sanisi ze Saiduanu. Další důležitou postavou je baroneta Zezili, která dostane od císařovny za úkol vyvraždit tábory s Dhajci a zatím netuší, že se za tím skrývá něco temnějšího. Dále je tam Maralah, sinadžistka a ministryně války za Saiduan, která má za úkol radit Patronovi a chránit ho. A takhle bych mohla pokračovat. Za zmínku ještě teda stojí Kaj Ahkio a Liliin kamarád Roh, který chce být víc, než farmářem, kterého mu předpověděli.
Co se týče zvyklostí a národů, jsou různé a některé dost nezvyklé. Muži si nevybírají manželky, ale naopak a ženy vládnou. Hlavně žena může mít více manželů a ti můžou sdílet lože i spolu. K tomu všemu jsou manželé propůjčováni sestrám. Někde muži zastávají práci doma, starají se o děti a někde jsou jen ozdůbky manželek.
Některé národy zase pojídají své mrtvé. Tělo naporcují  a uvaří vše, co se dá z něj použít. Trošku nechutná záležitost, ale z jiného pohledu okořenění příběhu.
I přes malé problémy se začtením na začátku knihy, jsem si Zrcadlovou říši zamilovala. Je to originální propracovaný svět do posledního detailu. Čím dále se v příběhu budete dostávat, tím více se bude objevovat akce a budete více poznávat svět. Posledních sto stran jsem naprosto zhltla a visela jsem na knížce dokud nebyl konec. Jenže konec tak úplně nebyl. Jen konec malé bitvy, protože ten závěr neříká nic jiného, než že bude pokračování.
Takže pokud máte rádi tlusté knihy úplně napěchované příběhem, který si vás získá a nepustí, rozhodně se na Zrcadlovou říši vrhněte. Já sama jsem z knihy úplně nadšená, takže určitě doporučuji.

Anotace:


Temná hvězda, zvěstovatel bědných zítřků, stoupá na obloze a zdá se, že je jen otázkou času, než bude celý svět pohlcen v kataklyzmatu zkázy a utrpení. Zatímco se svět připravuje na válku, útrapami stižená dívka jen tak tak unikne smrti a otroctví, aby objevila svou vlastní krvavou minulost... V lesní říši, chráněné masožravými rostlinami a pohybujícími se stromy, se musí moci chopit nedobrovolný vládce, aby spojil kmeny a navrátil zemi její dávno zašlou slávu. A ve zdánlivě všemocné říši je bitvami zocelená generálka postavena před svůj dosud nejtěžší, nepochopitelný úkol - vybít vyhladovělé a bezmocné otroky, a stát se tak někým, koho nenávidí ze všeho nejvíc. Každý čin má své následky a každá tragédie kořeny. Svět a dávné jistoty se začínají hroutit a nikdo již nebude jako dřív...

Moc děkuji eshopu Megaknihy za poskytnutí recenzního výtisku. Za mě je to nejlepší spolupráce, protože se s nimi dá dohodnout na všem a jelikož někdy i nakupuji v eshopu, tak musím pochválit snadný přehled v knihách, mnohé akce a dárečky ke knihám, které potěší. Takže pokud vás kniha zaujala, mrkněte zde.

1 komentář: