čtvrtek 26. října 2017

Žena z kajuty č.10

Název: Žena z kajuty č. 10
Autor: Ruth Ware
Počet stran: 368
Nakladatelství: Leda

Můj názor:

Každý si myslí, že domov je bezpečný přístav, kde se mu nemůže nic stát. To samé si myslí Lo Blacklocková. Její přítel Juda je na cestách a ona je sama doma. V noci ji něco probudí a je jí divné, že dveře do ložnice jsou otevřené, přitom je zavírala. Když se jde podívat, vidí v kuchyni cizího muže v rukavicích. To jí naprosto ochromí a neví co má dělat. On to vyřeší za ní a zabouchne dveře, které ji zraní. Nic jiného jí neudělal a zatímco je zavřená ve své ložnici, cizí muž jí vykrádal byt. Když její byt utichl, musela utéct jinudy, protože dveře ložnice nešli otevřít. Ven se dostala, vyvázla, měla štětí, ale pocit bezpečí zmizel a měla strach zůstat doma. Policii zavolala, dokonce si udělala nové zámky, ale bylo to pořád čerstvé a všechno se to stalo den před plavbou na kterou měla jet.
Lo píše články. Už dlouho se drží na jedné pozici a díky nemoci její vedoucí se jí naskytne příležitost se dostat výš. Jde o plavbu na luxusní lodi, která je pro bohaté lidi, kteří chtějí luxus a klid. Má poprvé vyplout a ona to má vše zaznamenat a sepsat do článku. Je to velká příležitost a tu si Lo nenechá ujít i když se jí stalo co se stalo.
Lo je ubytovaná v kajutě č. 9, první den pomalu poznává lidi, kteří jsou také na lodi a jedná se o samé známé tváře. Když se připravuje na večer, zjistí, že v té rychlosti přehlédla, že nemá řasenku. Byla v kabelce kterou jí ukradl ten zloděj. Tak se jde do vedlejší kajuty zeptat a doufá, že je tam žena, která by jí pomohla. Má štěstí, protože jí otevře dívka. Vypadá vyplašeně, ale řasenku jí nejenže půjčí, ale i daruje.
U večeře je Lo divné, že tam dívku nepotkala. Když jde nakonec spát do své kajuty, z ničeho nic jí probudí šplouchnutí, jako by někdo vyhodil něco velkého z lodi. Jde se podívat na terasu a na skle mezí jejím a vedlejším pokojem vidí krev. Zavolá posádku a šéf ostrahy se jde podívat do kajuty č.10. Jenže ten je naprosto prázdný a čistý, jako by tam nikdo nebydlel. A podle údajů muž který měl kajutu obývat na poslední chvíli pobyt na lodi zrušil. Co tedy Lo viděla a slyšela? Opravdu tam ta dívka byla? Stalo se někomu něco? Nebo se z ní stává blázen, jak si to už pomalu myslí ostatní?
Ruth Ware se nám už představila knihou Všude kolem černý les a letos u nás vyšla druhá kniha s názvem Žena z kajuty č.10. Na rovinu, myslela jsem si, že Všude kolem černý les je hodně dobrá kniha, ale Žena z kajuty č. 10 je mnohem lepší.
Jedná se o naprosto výborně propracovaný thriller, kdy už čtenář sám neví, co je pravda a co výplod hlavní hrdinky a konec byl naprosto překvapivý. Vůbec jsem nečekala, že by to mohlo být tak jak to dopadlo. Většinou v knihách už tuším, ale tady ani náznakem.
Styl vyprávění mi hodně připomíná Agathu Christie, což jsem si během čtení řekla snad tisíckrát. Hodně mi to připomnělo Vraždu v Orient Expresu. Akorát místo luxusního vlaku se zbohatlíky se nám tady jednalo o loď a Lo se nejdříve sama snažila uhádnout, kdo by mohl být vrah. Po té jí pomáhal její bývalý, jenže ani tomu nakonec nemohla Lo věřit. Prostě pomalé pátrání, rozuzlování, neustálý strach kdo to byl a jestli nezasáhne znovu a Lo ke všemu musela dělat, že se nic neděje, protože někdo věděl že čmuchá a bála se o svůj život.
Kniha je psána nenáročně, takže se strašně lehce čte a přesto je propracovaná natolik, že vás autorka dokáže zmást a to ani nemluvím o napětí, které vás žene až do samého konce. Já jsem si autorku zamilovala už její první knihou, ale tato pro mě byla velké wow. Proto doufám, že se nakladatelství ujme i její třetí knihy, po které skočím všemi deseti.
Hlavně musím nakladatelství Leda pochválit za obálku. Mě se ta originální hodně líbila a oni z ní vycházeli a nejen to. Když se na ní podíváte třeba v knihkupectví, tak uvidíte, že není hladká, ale je na ní znázorněná voda, jakoby opravdu po knize stékala. S knihou si vyhráli a rozhodně si to zaslouží.
Takže pokud máte rádi thriller kde jde o život a až do úplného konce nebudete vědět, jestli je to skutečnost nebo výplod mysli a máte rádi napětí až do samého konce, tak rozhodně po knize mrkněte. Já za sebe určitě doporučuji a těším se, čím mě překvapí autorka příště.

Anotace:

Novinářka Lo Blacklocková, která píše do cestovatelských časopisů, právě dostala životní šanci: má se spolu s hrstkou cestujících z vyšší společnosti účastnit luxusní okružní plavby po norských fjordech. Soukromá jachta Polární záře se právě vydává na svou panenskou plavbu – obloha je modrá, moře klidné a hosté dobře naladěni. Noblesní kajuty, večeře ve velkém stylu, elegantní konverzace… Pohádka se však zvrhne v noční můru: Lo v polotmě zahlédne, jak někdo srazil s paluby do moře jakousi ženu. Novinářka je jediná, kdo incident viděl, a nikdo jí nevěří – vždyť nikdo z hostů nechybí! Lo se zoufale snaží zjistit, co se stalo, ale loď pluje dál, jako by o nic nešlo. Jenže něco je tu špatně, skrznaskrz špatně… Důmyslně vystavěný román, který připomíná vrcholná díla Agathy Christie, je plný překvapivých zvratů a mrazivých odhalení.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Leda a pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat