pátek 24. listopadu 2017

Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)

Název: Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
Autor: Lauren Graham
Počet stran: 207
Nakladatelství: Omega

Můj názor:

Kdo by neznal Gilmorova děvčata. Lauren Graham je herečka, která hraje Lorelai, ale jak ve skutečnosti se sžila se svou rolí? To nám zodpoví tato kniha.
Vše začíná v Honolulu na Havaji, kde se herečka narodila. Jenže život tam neměl dlouhého trvání, protože se brzo stěhovali do Japonska. Její matka tam byla hodně známá, jelikož jako cizinka uměla skvěle japonsky a proto vystupovala hodně v televizi.
Lauren si moc dlouho úplnou rodinu neužila. Rodiče šli od sebe a zůstala s tátou, se kterým se odstěhovala a žili na hausbótu. Všichni spolu ale i tak měli skvělý vztah.
Lauren vždycky věděla, že jednou něco dokáže. Nasvědčoval tomu fakt, že když ve školce jednou učitelka odběhla, našla Lauren jak čte dětem knihu. Díky tomu šla do školy o rok dřív a jak sama celý život vtipkovala, dalo jí to rok na víc, se kterým si může dělat co chce. Také to brala jako výzvu, že když v životě nastane nějaký problém, může ho kdykoliv přeskočit.
Jako herečka to opravdu někam dotáhla a největší její role byla v Gilmorových děvčatech, která se proslavila všude. Nerada hrála matku, ale po přečtení scénáře pochopila, že by nehrála typickou roli matky, ale takovou, se kterou se naprosto ztotožňuje. Jako by byla role napsána přímo pro ní.
Lauren v celém týmu nalezla svojí druhou rodinu a natáčení si užívali. A díky tomu že si psala deník, mohla sepsat knihu, kde naleznete střípky z natáčení, ale nejen z Gilmorových děvčat.
Doplnila knihu o její dětství, začátky s herectvím a poznáte, že hraní ve filmech ne vždy bylo zaměstnání, které dělala.
V některých ohledech kniha splnila má očekávání, v některých jsem čekala trošku něco jiného, ale nezklamala mě, právě naopak.
Čekala jsem, že bude kniha jen o Gilmorových děvčatech, proto mě příjemně překvapilo, že autorka doplnila knihu o své začátky jak v herectví, tak jejího života. Patřím mezi fanoušky Gilmorových děvčat, proto jsem se bála, jaká ve skutečnosti herečka bude. Jenže jsem se bála zbytečně. Z knihy vyzařovala Laurenina osobnost, která je naprosto totožná s Lorelai. Ona vlastně při hraní nemusela nic hrát, protože taková ve skutečnosti je. Proto jsem si její kolikrát nemístní vtípky v knize užívala.
Na druhou stranu jsem čekala víc o Gilmorkách, ale po pravdě, co víc o nich říct? Kdyby Lauren mohla, její kniha by byla jen věčná chvála a to by se nedalo číst, proto do knihy dala střípky a úvahy z natáčení.
Kniha se mi lehce četla, připadala jsem si díky její osobnosti, která mi je sympatická, jako bych četla o nějakém seriálu, akorát, že to byl její život. Je to nenáročné čtení, které naprosto zhltnete, obzvlášť, pokud jste fanoušci seriálu.
V knize naleznete i několik fotek a jedna je pro naprosto úsměvná. Je na ní Lauren, když chodila ještě na základku. Jelikož jí vychovával otec, tak se v něm vzhlédla a nosila hlavně klučičí oblečení. Proto by jste vůbec nepoznali, že na fotce je ona.
Obdivuji Lauren za to, že nejde ve stopách mnohých dnešních herců. Žádné plastiky, osobitý styl, sledování sebe sama v mediích. Sama přiznává, že za ty roky v hereckým světě se nenaučila nic o módě. Dokonce je v knize kapitola, kde si vzala na paškál herce a diety. Rozhodně zábavné a zajímavé téma.
Každá kapitola je rozdělená na nějakou fázi autorčina života a že ho měla pestrý. Proto knihu doporučuji. Každého fandu určitě potěší. A kdyby něco takového sepsal každý herec Gilmorových děvčat, šla bych po nich všemi deseti.

Anotace:

Sbírka esejů od milované hvězdy seriálů Gilmorova děvčata a Rodičovství o životě, lásce a ženě z Hollywoodu, doplněná historkami z natáčení Gilmorových děvčat. 

Lauren Graham se pokouší na chvíli zastavit a ohlíží se za svým životem, sdílí s námi úsměvné historky z dospívání, když začínala kariéru herečky, až po do
bu, kdy seděla ve svém přívěsu a koukala na trailer k seriálu Rodičovství a kdy se sama sebe ptala: „Líbí se to někomu?“ Otevřeně mluví o tom, jaké je to být single ve světě Hollywoodu („Nikdo nechápal, že jsem pořád sama.“) nebo o zkušenosti porotce v projektu Project Runway ("Je to, jako kdybych zažila totální módní blackout.“) 

V eseji "Jaké to bylo, první část" nás autorka vezme na procházku světem Gilmorových děvčat a především do světa „své“ Lorelai Gilmore. Esej "Jaké to bylo, část druhá" odhaluje, jaké to bylo, když se o devět let později k roli vrátila a co to pro ni znamenalo. 

O Lauren se ale dozvíte i jiné věci: jaké to bylo, když se pokusila stát se vegankou nebo další zážitky z natáčení a zákulisí Hollywoodu. 

Kniha je doplněna mnoha fotografiemi a úryvky z jejího deníku. Kniha je jako nejlepší přítel, který se s vámi o všechno vždy rád podělí.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Omega a knihu naleznete zde a zde.

2 komentáře:

  1. Mám ráda Gilmorky a po téhle knize pošilhávám. Díky recenzi si jí asi k Vánocům pořídím. Recenze je pěkná.

    OdpovědětVymazat
  2. Pěkná recenze. Na Gilmorových děvčatech jsem dá se říct vyrostla a mám je moc ráda. Proto je pro mě tahle kniha velkým lákadlem. Mám jí na seznamu a doufám, že se k ní brzy dostanu. :)

    OdpovědětVymazat