středa 15. listopadu 2017

Sestry Foxovy

Název: Sestry Foxovy
Autor: Lucie Hlavinková
Počet stran: 271
Nakladatelství: Jota

Můj názor:

Hydesville bylo obyčejné městečko. Rok 1848 se stal pro něj velmi významným. Všichni znali Maggie a Kate Foxovi. Dvě milé a hodné sestry. Každý také věděl, že ty dvě chudinky trpěli na strašné bolesti hlavy, díky kterým museli často ležet doma v posteli. Jenže jejich otec, který se po dlouhé odluce vrátil napravený a věřící, s nimi soucit neměl.
Jednoho dne dostanou dívky práci. Jenže Kate se do práce nechce, jelikož jí ze svařování mléka vždy bolí hlava. Matka by jí nechala dělat něco jiného, ale otec to razantně zamítne a matka na to neřekne ani slovo. Kate to naštve a proto se s Maggie rozhodne vymyslet plán, kterým by se pomstili rodičům. Jenže netuší, že jedna pomsta je bude doprovázet celý život.
Nastala tuhá zima a tu dobu bylo zvykem, že všichni spali v jedné ložnici, aby se nevytápěli dvě místnosti, ale jen jedna. Najednou se v noci objevilo záhadné ťukání. Rodiče nenašli nic, z čeho by mohlo vycházet. Náhle začali mít všichni strach, že začalo v domě strašit. Maggie se bojí, že to je rohatej, proto se vystrašená zeptá. A jako odpověď se ozvou dvě zaťukání. Všichni se začnou náhle ptát až zjistí, že v jejich domě je zahrabána mrtvola jednoho muže. Z toho zjištění nastane poprask a jelikož je město malé, najednou to vědí všichni.
Duchové ale komunikují jen přes sestry Foxovi, proto je všichni využívají, aby se dozvěděli něco o svých blízkých. Město se rozdělilo na dva tábory. Jeden si myslí, že za všechno může ďábel a že jsou dívky prokleté, ta druhá věří, že to je vzkaz z Hůry a mají konečně způsob, jak se dozvědět něco o svých zemřelých bližních. Vznikne nové náboženství a to spiritualismus.
Co vzniklo jako žert, skončí jako prokletí. Dívkám to změní život natolik, že nikdy nebudou šťastné. Co vše to obnášelo pro dívky, které žily v tak náročné době?

Sestry Foxovi mě nadchli. Všichni známe spiritualismus, víme že byly lidé, kteří navazovali spojení s duchy, ale málo kdo už ví, jak to všechno začalo.
Jsem moc ráda, že se Jota ujala vydání knihy, protože si s ní opravdu vyhráli. Vždy po pár kapitolách naleznete v knize černé stránky, na kterých je fotka, která souvisí se sestrami. Pak to ještě vyfotím, aby jste viděli, jak je ta kniha vymazlená.
Celý příběh se zakládá na skutečnosti a jelikož se o sestrách hodně psalo, měla autorka z čeho čerpat a držela se pravdy co nejvíce to šlo. Lucie Hlavinková dala dohromady příběh, který zaujme jen už anotací, která rozhodně čtenáře dokáže nalákat. A mě popravdě zaujala jako první obálka. Už jen z pohledu na ní jsem si říkala, že to bude mít něco společného s duchama a to já mám ráda. A když jsem zjistila o čem ve skutečnosti je, vůbec jsem neváhala.
Kniha je psaná jako beletrie, tím pádem se čtenář lehce ponoří do příběhu. A duchové na sebe nenechají dlouho čekat, takže se začtete opravdu hned. Vše začíná tím, jak spiritualismus začal a končí to smrtí tří sester. Takže pěkně od začátku do samého konce.
Nepřemáčkla jsem se. Sestry Foxovi byly opravdu tři. Ta nejstarší už nějaký čas měla vlastní život, ale když viděla článek v novinách o Kate a Maggie, rozhodla se zastoupit prostoduchou matku, jelikož otec s nimi nechtěl mít nic společného. Leah je vyzdvihla na vrchol, jenže tím je i zavrhla.
Já jsem hltala stránku za stránkou a dál mě popohánělo to, že jsem chtěla vědět, jaký to je žít jako médium a jestli dokáží být i šťastné. Hlavně sestry měli mezi sebou i nějaké sváry, takže to mě také popohánělo ve čtení.
Kniha se mi četla opravdu dobře. Je to psané nenáročné a děj je svižný, takže to rychle utíká. Ani chviličku jsem se nenudila, právě naopak, což oceňuji.  A opravdu by mě nenapadlo, že by spiritualismus začal takovou maličkostí. Dívky měli hodně pestrý život, takže se máte na co těšit. Za sebe knihu určitě doporučuji, protože je to čtení, se kterým se jen tak nesetkáte.

Anotace:

Kam odejdou duše zemřelých? Kam se poděje podstata člověka, kterého jsme milovali? Mohou se mrtví vracet a komunikovat s námi? Na tyto odvěké otázky přinesly odpověď milionům zoufalých pozůstalých sestry Foxovy v Americe druhé poloviny 19. století.
Lidem přestávají stačit staré náboženské odpovědi na otázky, které po staletí trá
pí lidskou zvědavost. Moderní doba přináší úžasné vynálezy, proč by si tedy duchové z říše mrtvých nemohli najít cestu, jak se spojit s námi živými a odhalit tak tajemství posmrtného života?
Poptávka po komunikaci s mrtvými je obrovská, lidé všech společenských vrstev jsou ochotni platit jakékoliv peníze, jen aby nalezli útěchu. U mladých, okouzlujících a nevinně vypadajících dívek, vyhledávaných médií, se dveře netrhnou. Jenomže cena za slávu, peníze a zbožnou úctu je vysoká…
Skutečný příběh, který vás zavede na spiritistické seance, do světa na pomezí života a smrti.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Jota a pokud vás zaujala, naleznete ji zde.

1 komentář:

  1. Já čekala, že to nebude nic moc, ale podle tvé recenze to vypadá skvěle! Jdu si ji dát na wishlist. :)
    Fandom Before Blood CZ

    OdpovědětVymazat