čtvrtek 28. prosince 2017

Let duchů

Název: Let duchů
Autor: Bear Grylls
Počet stran: 447
Nakladatelství: Jota

Můj názor:

Will Jaeger se probudil zbitý ve věznici Black Beach v Bioku. Jeho trýznitel mu dával hodně na frak, ale Will se držel.
V Bioku se objevil jako učitel angličtiny v malé rybářské vísce. Dost nezvyklé na jeho vojenskou minulost, ale potřeboval se někde ukrýt od všech známých tváří a ty děti ho potřebovali. Před lety přišel o ženu a syna, takže potřeboval na ně zapomenout. Jenže prezident Chambara mu to nevěřil a proto skončil ve věznici.
Z utrpení ho vytrhl známý hlas. Přišel si pro něj jeho přítel Raff. Netuší jak ho v Bioku našel, ale byl za to vděčný. Ale ani propuštění nebyla  procházka růžovým sadem. Pronásledovali je Chambarovi muži, kteří je dostali do slepé uličky.
Zatím co byl Will s Raffem schovaný v močálu, velitel stál se svými muži na břehu a nedali se zastavit. Najednou se ve velitelových rukou objevil Mo, náčelníkův syn, kterého Will učil a oblíbil si ho, jako by byl jeho vlastní.
Will s Raffem ze země utekly, ale nebylo to bez následků. A Will se konečně dozvěděl, proč po něm byla sháňka. Hluboko v Amazonii byl nalezen vrak letadla a filmařská společnost Wild Dog Media se o něj zajímá. Chtějí ho prozkoumat a vše natáčet. Už byl sestaven tým, jenže v samém začátku umřel Smithy, který tomu měl velet a který byl Willův kamarád. Proto dostal Will nabídku, aby ho nahradil, zjistil co se stalo se Smithym a co je zač záhadný vrak a co skrývá.
Will je na takové podmínky vycvičen a už jen z úcty k Smithyho rodině přijímá. Čeká ho náročný a nebezpečný úkol. Postupně však začne zjišťovat, že vrak skrývá mnohem nebezpečnější a temnější tajemství, které ho může stát život.
Poradí si s tím Will? Kde se v Amazonii vzalo letadlo, které vypadá jako německé, ale má americké barvy?

Let duchů je dobrodružný román každým coulem. Rozhodně stojí za zmínku, že autor Bear Grylls je britský dobrodruh, spisovatel a moderátor. Je znám jako průvodce seriálu Nutné k přežití na Discovery a stal se nejmladším Britem, který zdolal Mount Everest. Sloužil v armádě a díky tomu všemu co se naučil a zažil, začali vznikat jeho knihy.
Už po pár stránkách poznáte, že to psal opravdu zkušený člověk. Kniha je hodně propracovaná do každého detailu. A popis Amazonie, té přírody, místních lidí a tradicí je dokonalý. Čtenář má pocit, jako by tam sám byl. Ale to ostatně u popisů všeho. Například mučení Willa byl zážitek, z kterého se mi stahoval žaludek.
V knize je hodně akce, takže se nudit nebudete a je to tak napínavé čtení, že vás to bude nutit číst dál a dál.
Will Jaeger je hlavní hrdina, se svou minulostí, která se bude pomalu poodkrývat po celou dobu čtení. Jednou při stanování přišel o ženu a syna. Díky tomu se stáhl a chtěl zmizet od známých tváří. Proto odjel do Bioka, aby na vše zapomněl. Jenže je těžké zapomenout na své milované, obzvlášť když ani pořádně neví, co se jim stalo. Čim více Will odkrývá tajemství letadla, tím více si začíná myslet, že možná nejsou mrtvý.
Will se nebezpečí nebojí a dokáže si poradit s ledasčím. Jen netuší, že je do všeho namočen už od samého začátku. To se ale dozvíte v knize.
Skoro celý příběh je z pohledu Willa, ale také z té druhé stránky. Ze začátku nebudete vědět, kdo a proč příběh vypráví, ale poté do sebe vše zapadne. Líbí se mi hlavně velké rozuzlení, protože jsem nečekala, že se to rozvine až tak hodně. Hlavně konec je otevřený, připravený na další díl a končí to tak, že budete chtít okamžitě pokračování. Stane se něco důležitého a tím to končí. Takové konce ráda nemám, ale zase se aspoň mám na co těšit.
Nemusíte se bát, že by to bylo nějaké náročné čtení jen pro muže. Kniha se čte lehce a když se našel nějaký vojenský termín, bud to vysvětlil sám autor, nebo jsem si to našla sama. Ale to se stalo jen párkrát, jinak se mi kniha četla opravdu bez problémů. A jelikož moc na dobrodružné knihy nejsem, málo kdy si něco takového přečtu, tak mě kniha úplně pohltila. Proto můžu doporučit i ženám, který mají rádi akci, drsnou přírodu a dávná tajemství.
Kapitoly jsou dost krátké, takže tloušťka knihy vás nemusí děsit. Jakmile se začtete, přečtete jí ani nemrknete. Jinak pro zajímavost. Na obálce knihy je samotný autor, což mě trklo až teď.
Na závěr tedy knihu rozhodně doporučuji, protože je napěchovaná akcí, všude číhajícím nebezpečím a nejedním tajemstvím, které překvapí každého čtenáře. Mě osobně kniha nadchla a díky tomu konci budu netrpělivě čekat na další díl.

Anotace:

Bývalý elitní voják Will Jaeger, zdrcený brutálním únosem a nejspíš i vraždou manželky a syna, uteče až na samý konec světa, aby se tam skryl a pokusil se znovu nalézt klid. V africkém vězení, kde trpí neprávem, je však objeven a přinucen podniknout ještě jednu poslední misi. Má stanout tváří v tvář kruté minulosti.
Jaeger souhlasí, že povede ostře sledovanou expedici – dokumentární natáčení a reality show v jednom – do Cordillera de los Dios v odlehlé amazonské džungli. V temném srdci ztraceného světa „Božích hor“ leží totiž záhadné letadlo z druhé světové války, stroj, který střeží výbušné tajemství. Temné síly udělají všechno pro to, aby válečný letoun navždy zůstal utajen, a Will Jaeger, aniž tuší, jde proti nim.
Když se přidá k týmu bývalých elitních bojovníků, kam patří i ledově klidná ruská agentka Irina Narovová, zmocňuje se ho neodbytný pocit, že vrak letadla ukrývá i odpověď na otázku, kterou už tak dlouho hledá: jaká je totožnost únosců jeho ženy a syna. Brzy však udeří pohroma a Jaeger s týmem musí bojovat o život v extrémních podmínkách džungle. Navíc se ve víru napínavých dobrodružství ukazuje, že šokující záhada z minulosti spojuje současné dění s hrůzami v nacistickém Německu.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Jota. Pokud vás Let duchů zaujal, naleznete knihu zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat