pondělí 15. ledna 2018

Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená

Název: Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená
Autor: Hana Whitton
Počet stran: 248
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Za časů, kdy ještě mezi lidem nebyla známá jiná víra než bůžci a proroctví, se kněžna Ludmila rozhodla vyzkoušet, co jí vědma poví o budoucnosti. Podle vědmy z ní bude mocná vládkyně, najde muže, který jí bude vroucně milovat a ona jeho. Dokonce z té mocné lásky vzejdou synové. Ludmila je lehce skeptická. Stará víra už jí tolik nenaplňovala a nevěděla, jestli spíš jen neslyšela jen to, co slyšet chtěla. Splní se jí vše? Nebo to byly jen povídačky staré paní?
Ludmila už byla zralá na vdávání. Její otec, pšovanský kníže Slavibor jí hodlá vdát tak, aby byla to pomohlo jejich knížectví. Dříve se dělali smlouvy, aby nedocházelo k bojům, jenže časy se mění a není lepší smlouvy, než manželského svazku. Přesto dceru miluje a chce pro ní to nejlepší, takže jí jen tak někomu nevydá.
Na hrad se sjíždějí knížata z okolí, aby se ucházeli o ruku Ludmily. Slavibor má ale v plánu ty dva nejmocnější a tím jsou Stodorané a Přemyslovci. Osud ale ukáže, koho si Ludmila vybere.
Ludmila se jednoho dne vytratí své poddané a kamarádce Mladě, aby se vykoupala v řece jako za starých časů. Hrad je plný návštěvníků, tak chce před tím na chvilku utéct. Kdo ví, třeba už je to naposled co se v rodné zemi bude moci vykoupat a užít si chvilku svobody. Jenže právě když vylézá z vody, objeví se dva muži stodoranského knížete. Aniž by věděli o koho se jedná, mají v plánu si z ní zašpásovat. Ludmilu naštěstí zachrání neznámí muž o kterém po sléze zjistí, že je to poddaný knížete Bořivoje.
Ludmila se s ním nedávala do řeči, raději rychle uprchla zpět domů, ale už věděla, že se zamilovala. Což bylo špatně, protože si nemohla vybrat někoho, s kým by nebyl sňatek výhodný pro otce. Jenže to Ludmila nevěděla, že ne všechno je tak jak se zdá. A zatímco si Ludmila lámala hlavu nad svými city, její přítelkyně Mlada, obyčejná služka, spřádala plány, jak se stát mocnější. Ludmilu měla vždy ráda, ale celý život jí jen záviděla a chtěla mít to co ona. Jenže co se může stát, když obyčejná služka prahne po moci? A vyhoví Ludmila otci, nebo poslechne srdce? Jde to skloubit dohromady?

Věčné intriky, lži a boj o moc se nevyhýbají žádnému vládci. Tak to platí i v případě Bořivoje. A nejhorší je zrada z vlastních řad. Zemi sužují neustálé nájezdy z Východofranské říše. Zatím nic co by Bořivoj se Svatoplukem nezvládly, jenže netuší, že se chystá něco velkého.
Kniha kněžna Ludmila je historický román. Hlavní postavy jsou Ludmila a Bořivoj, ale v knize naleznete i děj o Mladě, protože tahle služka ve všem sehraje významnou roli. Ačkoliv měla Ludmila doposud šťastný život a pozná svou lásku, čekají jí i nesnáze, se kterými se nejednou objeví v nebezpečí.
Mlada chce od života víc. Narodila se do chudé rodiny a potom se dostala do služeb Ludmily. Celý život se musela koukat na její štěstí a život v přepychu. A i když to byla Ludmily nejlepší kamarádka, která se k ní chovala jako ke své rovné, přála si pro sebe to samé. Takže když byl hrad plný vlivných návštěvníků, rozhodla se toho Mlada využít. Ludmila byla vždy velmi hodná, ale netušila, že by se jí to mohlo někdy vymstít.
Toto byla moje první kniha od autorky Hany Whitton a určitě ne poslední. Zase mě nakladatelství Alpress přesvědčilo, že co se týče historických románů a celkově jejich knih, tak mě nikdy nezklamou.
Kniha se čte lehce, děj je svižný, napínavý a poutavý, což u historických románů oceňuji, jelikož, když je to zdlouhavé, náročné a těžko se to čte, tak mě taková kniha moc nebaví. To ale není případ této knihy. Do ní jsem si vžila a začetla od samého začátku. A i když mám nejradši Tudorovskou dobu, tak autorka mě jejím stylem psaní naprosto vtáhla do děje. Nejen že sem mohla sledovat osud dvou žen a Bořivoje, ale také vznik křesťanství a prvních kostelů. Bořivoj vládl pevně, spravedlivě a během jeho vlády nastaly významné změny, i přesto ho lid miloval a vždy stáli při něm.
V knize budou samozřejmě i zvraty, protože se najdou tací, co budou chtít Bořivoje svrhnout a získat vládu jen pro sebe. Jenže nejenom vládu, ale i Ludmilu. Ta se nejednou dostává do nebezpečné situace. Takže se nemusíte bát, že i když je to historický román, že bude nudný. Jak jsem psala, ke každému vládci patřily intriky a boj o moc, takže se toho v ději stane dost.
Na konci knihy v Epilogu se dozvíte, jak Ludmila a její synové skončily. Kdyby to v knize nebylo, rozhodně bych si to vyhledala sama. Jediné totiž co si z historie pamatuji je, že Bořivoj s Ludmilou byly první Přemyslovci. Takže nahlédnutí do jejích životů bylo dokonalé. Mít takové knihy když jsem chodila do školy, hned by se mi učilo tenkrát lépe. Autorka rozhodně psát umí a ještě se snaží držet historických faktů, takže nejen že se čtenář nechá unášet poutavým dějem, ale ještě mu to něco dá.
I když jsou kapitoly delší, tak jsou ještě rozdělené, protože je kniha psaná z více pohledů. Díky tomu se čtenář víc ponoří do děje a snáz pochopí, či nepochopí skutky některých postav. A co se týče obálky, tak ta je výstižná a dokonalá.
Už mám vyzkoušeno několik autorů historických románů z nakladatelství Alpress a Hana Whitton už též patří k mým top. Jenže jak její všechny knihy sehnat, to je mi záhadou, protože autorka už napsala velké množství knih. Ale jedno vím určitě. autorčiny díla musím mít doma komplet.
Za sebe tedy na závěr knihu rozhodně doporučuji. Kniha mě nezklamala, naprosto okouzlila a nejlepší je se o naší historii dozvědět více z pera této autorky, která ten příběh umí podat.

Anotace:

Ludmila se s radostí podvolí otcovu přání a provdá se za přemyslovského knížete Bořivoje. Když se jim narodí syn, jejich štěstí se zdá být úplné. Zdání však klame: někdo touží nejen po Bořivojově knížecím titulu, ale také po jeho krásné a urozené manželce Ludmile.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

3 komentáře:

 1. Tak počkej, až ti jednou Ludmilina místa ukážu i s Pšovem :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To na tom musí být nejlepší. Bydlet tam a když čteš tak to i vidět.... :-)

   Vymazat
 2. Pěkná recenze, českou historii mám ráda a tahle kniha vypadá naprosto skvěle. :)

  OdpovědětVymazat