úterý 13. února 2018

Anna Boleynová - Králova posedlost

Název: Anna Boleynová - Králova posedlost
Autor: Alison Weirová
Počet stran: 472
Nakladatelství: BBart

Můj názor:

Anně bylo jedenáct, když se doslechla, jaká budoucnost ji čeká. S rodiči a sourozenci žila na hradě Hever. Anna nebyla jako jiné dívky a ani neměla blízko ke své sestře. Zatím co Anna byla chytrá a všechno se hned naučila, její sestra byla krásná a přesně ten typ, který chtěl každý muž. Proto i když Anna byla mladší, rozhodl se jí otec poslat ke burgundskému dvoru regentce Markétě.
Pro Annu to byl začátek všeho. Naučila se tam různé hry, flirtovat, každý chtěl mít na sobě to co Anna, protože si sama upravovala šaty a každému se to líbilo. Sama Anna ale byla počestná a díky různým knihám, které se jí dostali do ruky si začala vytvářet svůj vlastní názor na církev a manželství. Rozhodla se být pannou, dokud se nevdá. Hodně jí v tom utvrdilo to, když její sestru znásilnil sám francouzský král. Po tomto zážitku se začali otevírat nejedny dveře s tajemstvím, které ji ve svém názoru jen utvrzovali.
Anna vystřídala několik dvorů a u jednoho dokonce poznala Jindřicha VIII., jenže se jí vůbec jako muž nelíbil. Kdyby tenkrát jen tušila, že ten velký muž jí jednou změní život.
Nakonec se Anna dostala do služeb Jindřichovi manželky Kateřiny. Anna ji měla ráda, dokonce ji Kateřina nepřímo dopomohla k lásce. Jenže osud, či někdo jiný nechtěl, aby se Anna provdala. Harry Percy její pocity sdílel, dokonce se jí vyslovil a Anna přijala. Ale jak rychle láska vzplanula, tak rychle byla zatracena. Harry měl zákaz se s ní stýkat a nemohl za to nikdo jiný než kardinál Wolsey. Anna se zapřísahala, že ho za to jednou zničí.
Jednoho dne však Annu překvapí přízeň někoho, od koho by to nečekala. Je zdrženlivá, nebude s ním spát dokud nebudou svoji. Ale je koruna tak důležitá, aby si za to vzala někoho, kdo se jí hnusí?
Anna se vydává na dlouhou a strastiplnou cestu, která ji zajistí moc. Problém je v tom, že zatímco se jí dvoří sám král, její srdce zůstalo jinde. Zvládne se přes to Anna přenést?

Všichni ví jak Anna Boleynová skončila. Je známá tím, že byla jedna z manželek Jinřicha VIII.. Ale jak ve skutečnosti žila a co ji dovedlo k jejímu smutnému konci?
Alison Weirová je pro mě nejlepší autorka historických románů. Drží se historických skutečností a z toho sepíše poutavý příběh, který nás zanese do doby, ve které se kniha odehrává. Vždycky když čtu autorčinu knihu, tak mám pocit, že to snad autorka musela sama zažít, protože skutečnější už to snad ani nemůže. Podle jejích knih by byly filmy dokonalé.
I když čtenář ví, jak dopadne konec, tak přesto není kniha nudná. Autorčin styl si každý zamiluje. Jednoduchý a přesto propracovaný, takže se kniha čte sama. Ten děj vás vtáhne natolik, že nebudete chtít, aby už byl konec.
Kapitoly jsou sice delší, ale když se začtete, ani si toho nevšimnete. Celá kniha je z pohledu Anny Boleynové, takže jí i její činy dokáže čtenář pořádně pochopit.
Anna to chtěla někam dotáhnout, ale ne za každou cenu. Chtěla mít milujícího muže, měla vyhraněné názory na víru i na to, jak by se měli ženy chovat. A hlavně muži, kteří si mohly brát co chtějí a už nebrali ohledy na následky.  Když muž znásilnil ženu, tak byla souzena žena a nedej bože když otěhotněla. Muži mohly podvádět ženy, ale pokud podvedla žena, byla by souzena. Byla to zlá doba a pokud žena chtěla něco dokázat, musela být chytrá a silná.
Což Anna byla, jenže touha po pomstě ji dohnala tam, kde nebyla plně šťastná a stálo jí to život.
Celkově mě překvapilo, že Anna Jindřicha nesnášela a ani ji nepřitahoval. Už jsem o ní něco četla, dokonce i viděla nějaký film či seriál a vždy to bylo tak, že do něj byla moc zamilovaná, ale nechtěla být jen jeho milenkou.
Alison Weirová nepíše historický román jen tak. Vždycky si najde co nejvíc reálných skutečností které spojí a sepíše z toho naprosto čtivý román. A její pohled na Annu se mi líbil nejvíc. Hlavně vždycky když její knihu čtu, tak mám pocit jako by se mi před očima odehrával nějaký film. Prostě dokonale sepsané, že se kniha čte sama.
Samozřejmě musím nakladatelství pochválit za to, jak je kniha krásně zpracovaná. Nejen že má okouzlující obálku, ale naleznete tam i rodokmeny které vám mohou pomoct v orientaci a pár básní, které sepsali lidé té doby. Na konci knihy najdete seznam osob, které v knize naleznete a co jsou zač. A pak krásně sepsán sled událostí od roku 1485 do roku 1536 kdy končí život Anny.
Celá kniha se rozděluje na čtyři části, které rozdělují určité fáze Annina života a ty poté na kapitoly. Děj je přehledný, žádné ztrácení v postavách a na to že je to historický román tak není nudný. Což na autorčiných knihách miluji.
Za sebe tedy knihu rozhodně doporučuji. Pro mě je Alison Weirová vždy jasná volba, protože díky jejím knihám se dokonale vnořím do příběhu a prožívám ten neskutečný a přesto skutečný život dané osoby, o které kniha je. 

Anotace:

Mladá žena, která změnila běh dějin. Anna se po letech strávených v královských palácích Francie a Burgundska vrací do Anglie, strhává na sebe pozornost anglického dvora a rozehrává hry dvorské lásky. Když ale král zavelí, všechna hra končí. Anna má ducha i odvahu hodné koruny – a korunu chce také získat. Za každou cenu. Anna
Boleynová byla druhou ženou Jindřicha VIII. Toto je její příběh. Historie nám říká, proč zemřela. Tento fascinující román vypráví o tom, jak žila. Alison Weirová rozkrývá životní osudy odvážné a odhodlané ženy.


Za knihu moc děkuji eshopu Dobré knihy a pokud vás zaujala, naleznete ji zde. A rozhodně stojí za zmínku, že v oddělení historických románů naleznete další krásné knihy.

5 komentářů:

 1. Skvělá recenze. Kniha vypadá super, rozhodně se po ní podívám a nejspíš zakoupím. :-) Historické romány mě poslední dobou začínají děsně bavit. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, Boleynová je vděčný námět na psaní. Četla jsem už několik románů na podobné téma, a zatím ve všech byla "Ta cílevědomá zlatokopka" . Možná by nebylo od věci přečíst si něco z jiného úhlu pohledu :)

  Příběhy z mlhy a éteru

  OdpovědětVymazat
 3. uzasna sbirka, taky bych je chtela vsechny :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkná recenze, knihu spolu s většinou dalších od autorky mám doma a naprosto je miluju. Všechny knihy jsou psány velmi čtivě, přesto s pravdivými fakty. :) Anna Boleynová na mě čeká doma a už se na ní moc těším. Jako milovník doby tudorovců, jsou autorčiny knihy přesně pro mě. :))

  OdpovědětVymazat
 5. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost ziskovosti

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat