neděle 11. února 2018

Ztracená vládkyně

Název: Ztracená vládkyně
Autor: Steve Robinson
Počet stran: 346
Nakladatelství: Mystery Press

Můj názor:

Jefferson Tayte pomáhá lidem najít jejich původ. Právě přijal úkol od ženy, která tvrdí, že její babička se plavila na lodi jménem Empress of Ireland, jež se jednoho dne potopila a přežilo jen velmi málo lidí. Ženou z lodi měla být Alice Dixonová, jenže nikdo jejím jménem se neplavil. Jeffersonovi se ale dostal do ruky medailonek již zemřelé Alice a vzadu bylo vyryto jméno Alice Stilwellová, která na lodi opravdu plula. Je to jen náhoda, nebo jde o jednu a tatáž osobu? Její vnučka chce znát jen svůj původ. Podaří se mu to?
Pondělí 13. dubna roku 1914 v Jižním Holandsku se Alice Stilwelové vryje do paměti. Alice s manželem a dětmi byly ubytování v hotelu. Byla šťastná, protože měla milující rodinu a hlavně manžela. Vzala si toho, koho chtěla ona i když její otec z toho nadšený nebyl. Zrovna se vydali na schůzku, když u jejího muže zastavilo auto. Alice byla o trošku dál a tak zprvu nechápala, dokud neviděla zbraň přitisknutou k manželovým zádům. Než jí došlo co se děje, naložili jejího manžela i děti do auta. Nejdříve si myslela, že jí budou chtít vydírat, posléze ale zjistila, že půjde o něco mnohem většího a ona toho má být součástí. Dokáže získat zpět svou rodinu? Co jí to bude stát?
Jeffersona pátrání dostává do Anglie, kde žije rodina Stilwelova. Jenže pátrání nabírá obrátky, protože se ho někdo snaží vytlačit ze silnice. Díky tomu zjišťuje, že jeden ze členů rodiny byl zavražděn. Vyšetřovatel který má za úkol zjistit pravdu přibírá Jeffersona do týmu i když oba vědí, že někdo po něm jde a bude to nebezpečné.
Jeff je v tom po uši, ale protože sám by chtěl znát svou historii, rozhodne se svou klientku nezklamat. Pátrání mu ztěžuje fakt, že Alice byla černou ovcí rodiny a nikdo se o ni nechce bavit. Co udělala Alice špatného, že ji rodina nesnáší? Kdo se snaží zabránit Jeffovi v nalezení pravdy a proč?

Ztracená vládkyně je moje první setkání s autorem. Už nějaký čas jsem měla v plánu si něco od Steva Robinsona přečíst, ale až obálka této knihy mě doslova donutila. Nebudu lhát, musela jsem si sehnat komplet, protože po pár stránkách to nešlo jinak.
Jedná se o genealogický thriller odehrávájící se ve dvou časových rovinách. Ta první je s Jeffem a jeho pátráním po pravdě a druhá s Alice, která postupně poodkrývá smutnou pravdu. Jestli bych měla říct, která se mi líbí víc tak nevím. Jeffovo pátrání nebylo nudné, právě naopak. K tomu všemu bylo nebezpečné, protože se ho někdo pokoušel umlčet. Ale to nahlédnutí do roku 1914 bylo dokonalé. To vykreslení doby, člověk měl pocit, jako kdyby tam sám byl. Hlavně díky tomu střídání dějových linek více zabřednete do celkového děje a je to mnohem napínavější.
Jen asi stránku dvě sem byla maličko zklamaná, ale to díky tomu, že když byla Alice už na lodi, tak mi přijde, že se autor trošičku inspiroval Titanikem. Bylo tam pár okamžiků, při kterých se mi hned vybavily okamžiky Rose s Jackem. Možná to byla náhoda, ale přešla jsem to a nenechala jsem si kazit ten skvělý zážitek z knihy.
Asi si říkáte, že to možná nepůjde číst tu sérii na přeskáčku, ale naštěstí jde. Takže pokud vás tak láká tento díl i když jste ty předešlé nečetli, tak neváhejte. Nejsou tam žádné spoilery, který by vám kazili zážitek při čtení prvních dílů.
Kapitoly jsou krátké, takže děj rychle ubíhá. Celkově je kniha napsaná tak lehce a čtivě, že je hodně těžké ji odložit. Jedna kniha a autora jsem si doslova zamilovala. Dále se mi líbí, že nakladatelství zachovalo původní obálky. Hlavně ta na Ztracené vládkyni je nejlákavější. A jsem moc ráda, že autor má vydané další dvě knihy, které nás doufám brzo čekají. Do té doby musím dočíst sérii, ať to mám krásně komplet.
Autor během knihy párkrát naráží na to, že Jeff sám nezná historii svojí rodiny. Je udivující, že ve čtvrtém díle se pořád nic neví, ale za mě je to lepší, protože čím déle to trvá, tím víc knih v sérii bude. Celkově se mi totiž nápad té genealogie líbí. Hodně mi to připomíná seriál Odložené případy, které jsem milovala. Tam také pátrali co se stalo v minulosti a ještě byly záběr přímo z roku, ve kterým se to odehrávalo. Čím starší případ, tím víc se mi to líbilo. Proto kdyby ta série měla třeba dvacet dílů, tak to budu mít o to víc ráda.
Za sebe rozhodně Ztracenou vládkyni doporučuji. Hned po pár stránkách jsem se na plno ponořila do děje, který mě nechtěl pustit. I když jsem si myslela, že vím, kdo to má vše na svědomí, tak mě konec opravdu překvapil. Oba děje se totiž na konci propojili a čeká vás velké rozuzlení. V knize rozhodně nechybí velké tajemství a to jak jednotlivce, tak i rodinné. Napětí se během čtení stupňuje a jsou tam i nebezpečné situace, které knihu okoření. Nic přehnaného a ani nudného. Rozhodně doporučuji i lidem, kteří na thrillery moc nejsou. Tahle kniha musí sednout každému.
Takže na závěr bych chtěla dodat, že pokud si ještě nejste jistí celou sérií, tak na začátek doporučuji Ztracenou vládkyni, která vás určitě uchvátí jako mě.

Anotace:

POUZE MUŽ SCHOPNÝ ROZEHNAT KOUŘ MŮŽE NAJÍT ZTRACENOU VLÁDKYNI…
Jedné mlhavé noci roku 1914 se při plavbě mezi Kanadou a Anglií potopila zaoceánská loď Empress of Ireland. Při této katastrofě zemřel skoro stejný počet lidí jako na Titaniku nebo Lusitanii, přesto byla její tragédie zapomenuta.
Jednou z obětí byla i Alice Stilwello
vá… Nebo nebyla? Americkému genealogovi Jeffersonu Taytovi se dostane do rukou medailon, který naznačuje, že mladá žena neštěstí přežila, měla rodinu a prožila dlouhý život. Kým ale byla před tím, než došlo k jedné z největších tragédií námořních dějin?
Tayte se musí vydat do Anglie, aby zde vypátral Alicin původ a vyřešil záhadu jejího zmizení, které by mohlo souviset s aktivitami britských a německých tajných služeb v letech před první světovou válkou…


Za e-knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Mystery Press. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

1 komentář:

  1. Pěkná recenze, kniha už podle obálky vypadá skvěle. :) Jsem ráda, že jsi uvedla na pravou míru mé dilema, jestli jde kniha číst samostatně. :))

    OdpovědětVymazat