čtvrtek 8. března 2018

Dívka na kusy

Název: Dívka na kusy
Autor: Kathleen Glasgow
Počet stran: 410
Nakladatelství: Omega

Můj názor:

Charlottu naleznou celou od krve před nemocnicí. Když se probudí, tak zjistí, že není mrtvá, ale zůstanou ji jizvy a to i na duši. Je odvezena do Creeley centra, kde pomáhají dívkám, které se sebepoškozují a tam započne její cesta k normálnímu životu. Jenže jde se vrátit do normálního života, když má takové choutky?
Charlotte si nemůže pomoc. Každý problém zahání střepy na své kůži. Bolest jí pomáhá zapomenout. Přišla o otce, nejlepší kamarádku a její matka se nechová tak, jak by měla. Když to bylo s matkou nejhorší, utekla Charlotte z domova, jenže to ji doneslo do problémů, které už nejdou vzít zpět.
Teď je v centru, kde jí chtějí pomoct a ona sama chce žít normálně, jako každý jiný. Jenže nutkání je těžké odolat. I když jsou v centru přísná pravidla, podaří se jí spojit s Rileym. Je to starý kamarád, do kterého se zamilovala, i když měl oči jen pro její kamarádku. Ve všem tom špatném co se jí stalo, byl teď Riley její naděje. Staré city znovu vzplanuly, aleje to oboustranné, nebo jí chce pomoct jako pomáhá všem ostatním?
Náhle se Charlotte dozví, že bude muset opustit centrum, protože už její pobyt nemá kdo hradit. Přijde to jako blesk z čistého nebe. Kam má jít? S tím jí pomůže Riley. Jede s kapelou na turné, takže jí propůjčí jeho byt. K její smůle má krátký čas na to si najít práci a vlastní bydlení. Jenže kdo zaměstná poškozenou dívku?
Od své poradkyně dostane radu. Ať se vyhýbá lidem, kteří by ji mohly stáhnout zpět, ale jde to v tomhle světě? Charlottě se učí žít normálně, otvírají se jí nové dveře, ale jsou to ty správné?

Dívka na kusy je nepřímá zpověď samotné autorky. Jelikož má sama zkušenosti se sebepoškozováním, rozhodla se sepsat příběh, který se vám doslova zařízne do duše a naučí vás se dívat na svět a lidi co s tím mají problém jinýma očima. 
Kniha vás zavede do duše sedmnáctileté dívky, kterou ničí lidi co má kolem sebe a může jí to zabít. Každý má nějaký způsob, jak se vyrovnat s problémy, ale ona má takový, který na ní zanechává následky a může jí zabít. Rozhodně se jedná o kontroverzní téma, ale v naprosto poutavé a silné knize, která ve vás rozproudí emoce.
Ze začátku jsou kapitoly krátké a útržkovité a odehrávající se v centru, kde se snaží pomoct dívkám s podobnými problémy. Kapitoly se postupně prodlužují a pomalu se dozvídáte, co tam Charlotte dostalo. Takže se vám kniha bude číst rychle. Ale zase jsou tam scény, které jsou smutné a myslím si, že dostanou každého čtenáře. S Charlotte se opravdu život nemazlil, takže nečekejte oddechovou knihu.
Jinak se čte kniha hodně lehce, náročné je to spíše po té citové stránce. Číst o někom to vše co si prožil a prožívat s ním návrat do normálního života, který se nedaří je prostě chvilkami těžké. Celkově je to perfektní kniha a na konci mě dostalo doznání autorky, kde psala, že si tím sama prošla a to ji vedlo k sepsání této knihy. Díky tomu je zřejmě ta kniha tak silná.
Celý děj je psaný jen z pohledu Charlotty, takže se do jejího života ponoříte naprosto dokonale. Ale naleznete tam i jiné postavy, které se objeví v jejím životě.
Zpracování knihy je hodně povedené a obálka je perfektní a výstižná. Musím uznat, že se tohle nakladatelství povedlo a tahle kniha je sázka na jistotu.
Ačkoliv to tak nevypadá, tak čtenář bude napnut díky tomu, jak Charlotte skončí. Zničí jí život, nebo se z toho dostane? Ze začátku ty útržky budou možná trošku matoucí, než se zorientujete, ale mě to problém nedělalo. Spíše mě to nastartovalo a chtěla jsem vědět víc. Ani ždibec nudy, právě naopak. Naprosto jsem knihu hltala a nedala mi spát. Četla jsem pár podobných knih, ale žádná mě takto nevtáhla.
Je to prostě příběh ze života. Takový věci se dějí, jen se o nich nemluví. A díky tomu je kniha tak skvělá. Jestli autorka ještě něco napíše, rozhodně si knihu přečtu, ale myslím, že Dívku na kusy už to nemůže překonat.
Za sebe tedy knihu rozhodně doporučuji. Patří k nejlepším knihám co jsem kdy četla. A není to čtení jen pro dívky. Doporučuji každému ročníku se po ní aspoň ohlédnout.

Anotace:

Charlotte Davis je na tom zle. V osmnácti letech již přišla skoro o všechny blízké ve svém životě. Ale naučila se zapomínat. Její hluboké jizvy jsou plné bolesti a smutku, ale když zapomenete, naleznete trochu klidu. Nemusíte přemýšlet o otci, o vašem nejlepším příteli, který navždy zmizel ani o matce, která vám nemá co dát.
Kaž
dou novou jizvou ztvrdne Charlottino srdce o trochu víc, přesto to stále tolik bolí. Bolí to dost, abyste na to nemysleli, což je někdy jediná cesta, abyste našli cestu zpět od kraje propasti.
Hluboce dojemný portrét dospívající dívky na pokraji ztráty sebe sama a její cestě zpět do života. První próza Kathleen Glasgow je dojemně reálný a upřímný. Je to příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Omega. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde a zde.

1 komentář:

  1. Pěkná recenze, se kterou naprosto souhlasím. Je to opravdu hodně silná kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Já jsem po dočtení ještě hodně dlouho musela přemýšlet. :))

    OdpovědětVymazat