čtvrtek 29. března 2018

Subjekt

Název: Subjekt
Autor: Patrik Svoboda
Počet stran: 368
Nakladatelství: Nová Forma

Můj názor:

Ve světe zavládl chaos. Všude se šíří virus I.R.E., který dělá z lidí krvelačné bestie. Stačí jedno kousnutí a napadený dostane třas, oči mu zčernají a všechna lidskost se ztratí. Celý svět se změnil během pár měsíců.
Vasilij se probudí sám v místnosti na nemocničním lůžku. Neví kde je, ani kdo je. Nebýt náramku na ruce a složky kterou našel, nevěděl by ani jak se jmenuje. Vydá se na průzkum, ale budova, nebo kde se nachází, je jen uzavřené bludiště se zamčenými dveřmi. Jedny se mu podaří otevřít, ale je to jen šatna, čehož využije, protože na sobě nic nemá.
Po chvilce uslyší kroky. Za rohem najde muže v bílém plášti. Jenže když se na Vasilije otočí, vidí zrůdu s černýma očima. Vasilij se snaží pochopit co se děje, ale když se nakažený k němu rozběhne, je mu jasné, že to znamená jediné. Zabij, nebo budeš zabit. Vasilij neváhá. Musí udělat co je nutné, aby zjistil kde je, kdo je a co se to vlastně děje.
Mezitím z Paříže letí tým vojáků do Novosibirska splnit svůj úkol. Doktor Boris Ivanov je tam poslal něco najít v podzemní laboratoři. Tým neví co je čeká, proto je překvapí, když uvnitř najdou živého muže klečet nad mrtvolou nakaženého. Není to nikdo jiný, než Vasilij.
Seržant Hart okamžitě zavelí k cestě zpět a Vasilije berou sebou. Nathalie z něj nemůže spustit oči. Co tam celou dobu dělal sám? Jak je možné, že netuší, co se stalo se světem?
Celý tým s Vasilijem jsou na cestě zpět do Paříže, do karanténní zóny. Jenže ani karanténa není v bezpečí, protože mají mezi sebou zrádce, který zaměstnává armádu. Stačilo by málo a karanténa by mohla být ohrožena. Jedna skulinka ve zdi která je chrání a to jediné bezpečné místo by se stalo pastí, ve které by zahynulo mnoho lidí.
Vasilij je po příjezdu do karantény odveden vojáky. Ostatní v týmu to nezajímá, jen Nathalii se to celé nezdá. Kvůli Novosibirsku umřeli nevinný lidé. A to vše kvůli muži, o kterém nikdo nic neví, ani on sám.
Nathalie pracuje jako sestra v nemocnici v karanténní zóně, což ji umožňuje se dostat k informacím. Začne po Vasilijovi pátrat, protože chce znát pravdu. Co je Vasilij zač? Bude se Nathalii pravda kterou nalezne líbit? Jak přežít ve světě, kde na každém rohu číhá smrt?

Subjekt je prvotina mladého autora Patrika Svobody a také jde o první díl post-apokalyptické trilogie. Já jako milovník hororů, zombie a hlavně Resident evil, jsem neodolala si Subjekt přečíst. A jsem naprosto nadšená. Obzvlášť, když si knihu autor vydal sám přes nakladatelství Nová Forma.
Je vidět, že kniha není psaná jen tak z plezíru, ale že je děj promyšlený a dosti propracovaný. Knize nechybí ani napětí, akce a dost nebezpečí, které číhá za každým rohem.
Celkově je děj strhující a stále jsem byla napnutá, protože jsem čekala, odkud vyskočí nějaký nakažený a jestli nějakého hrdinu kousne nebo ne. Hlavně celkově děj je vymyšlený tak, že vlastně by to mohlo být opravdu skutečné a o to více je to děsivější.
V jedné tajné laboratoři se pracovalo na látce, která by mohla vylepšit vojáky do boje a ta se jmenuje I.R.E.. Jak už to bývá, výzkum se vymkl kontrole a virus unikl do světa. Už to samo o sobě je děsivé, protože nikdo nemůže vědět, jestli někdo neměl podobný hloupý nápad a nepracuje na něčem podobném.
V příběhu se střídá více postav, takže poznáte mnoho pohledů na situaci a děj. Hlavní postavy jsou Vasilij a Nathalia, ale příběh poznáte také z pohledu letců, Harta, odstřelovače a dalších. Hlavně poznáte i tu temnou stranu a tou je Frederic Fletcher, který stojí za útoky v karanténní zóně.
Na to, kolik postav tam je, je děj přehledný a čtenář se v něm neztrácí. A jména tam jsou natolik různá, že máte okamžitě přehled v tom, kdo je co zač, takže se vám postavy nepletou.
Kapitoly jsou kratší a v nich se ještě střídají postavy, takže tím je děj více napínavý. Mě to rozhodně nutilo číst dál, protože jsem musela vědět, co bude následovat.
Kniha se čte naprosto lehce a dobře, takže vám čtení bude rychle ubíhat. Nic náročného a nudného. Právě naopak. Nejsou tam žádné zbytečné scény a hned na začátku knihy vás autor hodí toho světa sužovaného virem. Co je Vasilij zač, se budete dozvídat lehce a pomaloučku během toho, co jeho a Nathalii potká na náročné cestě za bezpečím a pravdou.
Trošku mě zamrzela smrt některých postav, které jsem si oblíbila a doufala jsem v nějaký vývoj či posun v ději. Jenže to by nebylo ono, kdyby v post-apokalyptické knize někdo neumřel. Ale překvapilo mě to, bylo to nečekané a to mám zase ráda. Takže čekejte dost zvratů a to hlavně ke konci.
Za zmínku stojí obálka knihy, která je jednoduchá a k příběhu se hodí dokonale. Obálka na knize dělá hodně a Jakubovi Štěpánkovi se rozhodně povedla, proto ho i zmiňuji.
Celkově je příběh strhující, až mě překvapuje, že kniha nevyšla u nějakého většího nakladatelství, jelikož si to rozhodně zaslouží. Ale zase můžeme být rádi, že se ji autor rozhodl vydat, protože si nedokážu představit, že by kniha byla schována někde v šuplíku. Proto doufám, že si autora někdo všimne a dostane šanci. A rozhodně se těším na pokračování. Jen doufám, že čekání na něj nebude dlouhé, protože příběh skončil dost otevřeně.
Za sebe tedy knihu doporučuji, jelikož autor napsal dokonalý a čtivý příběh, od kterého se jde těžko odtrhnout a věřím, že jednou díky svým knihám prorazí a jeho jméno bude slyšet všude. Na mě naprosto zapůsobil jeho styl psaní, takže neváhejte a po knize mrkněte. Mě totiž málokdy vydrží nadšení od začátku čtení až do konce a to se právě stalo.


Anotace:

Svět, jak ho známe, skončil. Hrstky přeživších den co den bojují o vlastní životy uzavření v karanténních zónách. Za jejich zdmi vládne zlo s pohledem temnějším než kdy dřív. Stojí lidstvo opravdu na svém konci?
O tom se na vlastní kůži přesvědčí vojenský seržant Hart, zdravotní sestra Nathalie, i neznámý muž, který se v
 zemi nikoho probouzí, aby našel odpovědi na otázky z dávno zapomenuté minulosti.

Moc děkuji autorovi za knihu, která tu bude na čestném místě čekat na pokračování a já sním.
Pokud vás kniha zaujala, zde naleznete knihu v pevné vazbě, nebo kdo preferuje brožované vydání, mrkněte zde. Subjekt vyšla i jako e-kniha, tu najdete tady.
Pokud by jste chtěli sledovat autora a vývoj pokračování, tak zde má stránku na fb.

Žádné komentáře:

Okomentovat