úterý 27. března 2018

Tip na českou knihu- ŘEČ ČÍSEL Z HOKEJOVÝCH MS

Název: Řeč čísel z hokejových MS
Autor: Matěj Novobilský
Počet stran: 77
Rok vydání: 2018
Nakladatelství: Samonáklad
Formát: elektronická kniha (PDF, MOBI, EPUB, AZW3, HTMLZ, PDB)

Anotace:

 Jste fanoušky ledního hokeje? Jaký pocit máte, když na led vstoupí hokejisté v českém národním dresu a jdou bojovat o titul mistra světa? Česká republika vždy byla a stále je hokejovou velmocí schopnou porážet celý svět. Věděli jste, že tato krásná hra skrývá mnoho tajemství, která jsou skrytá ve statistikách? Jaké to je, když na vás lední hokej, tedy dosud konaná mistrovství světa, promluví řečí čísel? Budete této řeči rozumět?
Na slovíčko s autorem:

1. Jaký je to pocit, napsat vlastní knihu?

Je výborný pocit se jí „zbavit“ :D. Je to hodně nadlehčené, ale než na knížce začnete pracovat, máte to pravé nadšení. Jako svěží vítr vás to žene kupředu a přináší vám to čerstvé nápady. Brzy ale zjistíte, že uběhlo pár měsíců a velký pokrok jste v psaní neudělali a občas to nadšení padá, až je střídáno povinností to něco dokončit. Jak jsem zjistil, je asi lepší psát i ve chvíli, když se vám do toho nechce, i když to moc nedělám – prostě něco nějak zformulovat a pak se k tomu vrátit, když máte náladu a třeba to kompletně přeškrtat. Pocit dopsat knihu, udělat opravdu poslední tečku, je výborný, protože těch pár stránek je něco, co vás určitě přežije, a někdo na světě vás bude znát jen podle vaší knížky. To se mi na tom tak líbí, že to psaní samotné je vaše vizitka, jste to v podstatě vy samotní a něco to o vás vypovídá, protože ten text je vašim světem, do kterého jste ostatní nechali proniknout a číst si v něm.

2. Co vás vedlo zrovna k tomuto tématu knihy?

Lední hokej je podle mě jeden z nejpoctivějších kolektivních sportů vůbec. Jen se podívejte, co dělá hokejista, když jej protihráč sestřelí u mantinelu, až mu teče krev z obličeje. Často se rána zašije a hráč pokračuje v zápase, což je u jiných sportovních disciplín nemyslitelné, protože v nich jejich souputníci simulují pády a hrají divadlo na rozhodčí. Bohužel tyto situace ovlivní nejen výsledek utkání, ale i dojem ze hry, což se v hokeji tak často nestává. Další věc, když si k tomu vezmeme ještě úspěchy českých hokejistů, schopnost porážet celý svět a předpoklady hrát tu a tam o medaile, je jasné, že to je naše národní hrdost, která lidi spojuje, když například hrajeme o zlato. V tomhle mohou politici těm chlapům s bruslemi jen závidět.
A to konkrétní téma, proč hokej… Před pár lety jsem od partnerky dostal knížku Hra čísel od Chrise Andersona. V ní jsem se dočetl mnoho zajímavostí, jež vyplynuly z analýzy sledovaných dat ve fotbale. Tyto analýzy byly výjimečné v tom, že byly objektivní a pravdivé – kolik jaký tým dává gólů a z jaké části hřiště, jaký je předpoklad, že bude proměněn rohový kop, atd. Napadlo mě, že bych rád pracoval na něčem podobném ale pro hokej a zaměřil se hlavně na český národní tým, protože naše reprezentace napsaly mnoho významných a moc důležitých kapitol této hry. V mé nové knížce Řeč čísel z hokejových MS se dívám na jednotlivé šampionáty a podotýkám zajímavosti, které mi z dat vyplynuly. Je dost možné, že vydám další knížku, která se ve statistikách ponoří mnohem hlouběji. Mám k tomu hodně dat v Excelu, která jsem si pro dosavadní knížku připravil, tak by nebylo špatné je prozkoumat podrobněji.

3. Chtěl byste vzkázat něco čtenářům, které vaše kniha zaujala?

Aby e-knize dali šanci, zdá-li se jim zajímavá. U mne je výhoda, že za ni mohou zaplatit jen v případě, že se jim bude četba líbit a to tolik, kolik sami uznají za vhodné. V opačném případě si jejich finanční příspěvek nezasloužím a posílat by nic neměli.

4. Jaká byla vaše cesta k vydání knihy? Čímž myslím, jestli jste nejdřív zkoušel nakladatele, popřípadě jak jste u nich pochodil?

Nataša, což je moje první knížka, vyšla pod vydavatelstvím Mafra jako e-kniha, ale necítil jsem, že to je to pravé ořechové. Vydavatel za vás udělá mnoho práce s propagací, někde jsem dokonce sám narazil na reklamu na mou knížku, protože oni mají přístup tam, kde jedinec by sáhl hluboko do kapsy. Každopádně já si říkal, že e-knihy v Česku teprve vzkvétají, že bych chtěl mít něco vlastního. Navíc si můžete koupit knížku, kterou po hodině odložíte a už neotevřete, což se pak rovná vyhozeným penězům. Říkal jsem si, že bych chtěl vydávat tím způsobem, že čtenář si určí hodnotu mé knížky sám. Nejlépe po dočtení. V tom věřím, že je tento systém na mých stránkách spravedlivý a oproti vydavatelům určitě unikátní. Číst může kdokoliv, platí jen spokojení. Takže tím i odpovídám na zkoušení u nakladatele, s tímto způsobem by se nakladatel logicky nesmířil, tak jej nevyhledávám.

5. Co byste vzkázal lidem, kteří by chtěli vydat vlastní knihu?

Ať si prvně napíší osnovu a rozmyslí se, jak se bude knížka vyvíjet. Když to neuděláte, dřív nebo později se ztratíte ve vlastním psaní a to příjemné rozhodně není. Dále je třeba znát dobře prostředí, ve kterém se děj odehrává. Taky si myslím, že někomu může pomoci stejná denní doba, kdy psát, stejné místo…

6. Jaký máte názor na nedůvěru nakladatelů v české začínající autory? 

Ne každý nakladatel je v tomto stejný. A taky těžko říci, jestli se jedná o nedůvěru z osobního pohledu. Hořkým faktem ale je, že mnozí knížku začínajícího autora ani neotevřou. To už je pro mě arogance. Na druhou stranu nakladatel za výrobu tištěné knihy vydává nemalé sumy a ten je logicky jen nechce zpět, ale chce na titulu vydělat. To ho živí. Další věcí je velikost českého knižního trhu a potenciál domácích autorů, které nikdo nezná. Přečtete si raději Harryho Pottera, který má desítky jazykových překladů a miliony fanoušků po celém světě, nebo sáhnete po Zaklínači Jakubovi  z Dolní Lhoty? Doufám, že taková knížka neexistuje, abych se nikoho nedotkl. Hodně lidí si knížky vybírá podle doporučení známých. Podle mě je e-kniha taky dobrým startem pro vydání tištěné verze. Když se bude dařit elektronické knížce, je předpoklad, že bude zajímavá pro vydavatele v možné tištěné formě.

7. Máte v plánu další knihu? Pokud to tedy není tajné. 

Nedávno jsem napsal povídku Tajemství osmého města, kterou bych rád přepsal, aby hlavně bavila i mě samotného. Je to příběh o invazi mimozemšťanů a hlavní hrdina bude mít co dočinění se zápornou stranou, což si bude vynucovat mnoho, doufám, překvapení. Samozřejmě chci, aby příběh v sobě nesl něco hlubšího, významnějšího, co se odhalí čtenáři po přečtení, aby nad tím přemýšlel i po dočtení. De-facto je to napsané, ale není to ve fázi, za kterou bych byl rád a jedna literární soutěž, kam jsem to poslal v jisté podobě, mi to jen potvrdila. Tohle je něco, co by mělo mít více dílů a chci, aby to zkrátka bylo pro mě čtivé a zajímavé, aby to krásně zapadalo všechno do sebe bez jediné nudné kapitoly. Dříve to nevydám. Až to bude bavit mě, půjde to do světa a jsem zvědavý na srovnání zpětné vazby s mým názorem. To jsem ostatně vždycky…

Ukázka knihy:

Československý hokej byl značkou světového formátu

Za svou relativně krátkou existenční linii dosáhlo Československo nesmírných úspěchů, které nyní na svých historických bedrech dále nese samostatná Česká republika. Nemá smysl se bavit o tom, jak moc je to férové, když to tak moc korektní není, protože úspěchů jsme dosáhli společně. Ale, každopádně československý hokej byl známý a pro své výsledky i uznávaný. Když přijeli hokejisté ze středu Evropy na nějakou akci, byli obvykle černým koněm a postrachem soupeřů.
 Od roku 1920 až po rok 1992 (a počítám jen mistrovství světa, nikoliv mistrovství Evropy) se konalo 56 turnajů mistrovství světa, kde Československo vybojovalo 34 medailí (mistrovství bylo naposledy součástí olympijských her v Grenoblu 1968 – další olympijské medaile nejsou v těchto součtech započítány).
  Nejvíce třpytivých odměn si předchůdce naší země na ledových hřištích připsal do kolonky bronzů, kterých bylo šestnáct, stříbrných dvanáct a zlatých šest. Jak můžete vidět v následující tabulce, obhájit zlatou medaili se Čechoslovákům podařilo jen jednou – prvenství z Katovic 1976 se opakovalo ve Vídni o rok později. Mimochodem, v Československu se tehdy muselo slavit – mistři světa v hokeji, mistři Evropy ve fotbale, ale to je z jiného soudku. Nás zajímá jen a pouze lední hokej.
A v tom jsme obhájili stříbro v rozmezí let 1965 až 1968. A bronz jsme dokázali potvrdit hned čtyřikrát v řadě – 1987 až 1992 – před další bronz-party zabírající prostor od Plzně až po Košice jsme byli zastaveni rozpadem federace, jinak samostatná Česká republika brala tuto medaili i o rok později, ale o tom až později… Teď se důstojně rozlučme s hokejem československým. Turnaj v Praze a Bratislavě konaný v roce 1992 byl něčím výjimečným…

Další knihy autora:

Název: Nataša
Počet stran: 185
Nakladatelství: Samonáklad
Rok vydání: 2015 (Původní vydání)
Formát: e-kniha (PDF, MOBI, EPUB)
Anotace:

Chladná a temná noc. Od úst se kouří a konečky prstů rudnou následkem zimy. Na vlakovém nádraží v cizí zemi se potuluje spousta nepředvídatelných lidí. Mladá a krásná Nataša právě vykráčela z vlaku, který ji měl dopravit z Ukrajiny za studiem medicíny v Ostravě. Chvíle nepozornosti pramenící z vyčerpanosti po dlouhé cestě zaviní, že Nataša ztrácí zavazadlo, ve kterém má doklady i peníze. V okolí jen lidé, kteří o Natašin osud nejeví zájem. Z neznámého prostředí přichází člověk, který chce nádherně ženě pomoct. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí… Je možnost volby, když vpadnete do pasti? Nebo je příliš pozdě na cestu zpět?
Kniha je dílem Matěje Novobilského, který se dlouhou dobu aktivně zajímá o život na Ukrajině, kde si i našel spoustu přátel. Autor se touto knihou snaží otevřít diskusi na téma zneužívání lidí bez sociálního zázemí, kteří se zneužití k prospěchu jiných přímo nabízejí. Podle Novobilského rozhodně není v pořádku, aby „oslabení“ jedinci sloužili s omezenými právy těm „druhým“. Část osobního honoráře věnuje spisovatel dvěma spolkům na ochranu zvířat, neboť se jedná o velkého podporovatele ochránců těch, kteří se jinak sami bránit nemohou.

Název: První poločas
Počet stran: 446
Nakladatelství: Samonáklad

Rok vydání: 2016
Formát: e-kniha (PDF, MOBI, EPUB, AZW3)
Anotace: 

Znáš to? Ta sláva okolo, pocit radosti a blaženosti. To vidím, když zavřu oči. Svět okolo pohasl a já sním. Po letech už na své touhy nemyslím, ale přicházím na to, že jsem se přiblížil k něčemu výjimečnému. Na dveře klepe můj sen a já už chápu, že když o něco bojuješ, pak si to i zasloužíš. Moje cesta je ale trnitá a někdy bolestivá. Nevzdávej se a pojď do toho se mnou. Se srdcem totiž dojdeš nejdál. Z počátečního neúspěchu si nic nedělej. Jsem Patrik Kroupa – fotbalista na hřišti, bojovník v životě. Pokud Ti někdo říká, že na něco nemáš, neposlouchej to! Lidé jako já a Ty mění svět…

Matěj Novobilský přichází s knihou, která se zaměřuje na mladého outsidera Patrika Kroupu, který dávno pohřbil své sny – hrát fotbal v profesionálním Baníku Ostrava. Jak se tak sejdou okolnosti v jeho mateřském klubu v krajském přeboru, dostává se mu pod nos hořká příchuť korupce, která v něm nastartuje touhu po něčem cennějším, než jen žít všedním životem. Už to však tak bývá, když se v něčem daří, jinde to zase skřípe, protože život neustále klade člověku do cesty překážky. Autor příběhu si ale myslí, že pouze houževnatost může pohnout světem.


Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji za dobrovolný poplatek stáhnout na stránkách autora zde. Nebo také můžete mrknout na fb stránku autora zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat