pondělí 16. dubna 2018

První život

Název: První život
Autor: Gena Showalter
Počet stran: 440
Nakladatelství: Omega

Můj názor:

Existují tři říše, kam se duše po smrti dostanou. Je to druhý a věčný život a je na každém, co si vybere. Aspoň pro některé to platí.
Říše se jmenují Myriad a Troika. Roky spolu bojují. V Myriadu vládne tma, zatímco v Troice světlo. Obě říše zasahují do prvního života lidí a každý si může vybrat ještě než zemře. Díky tomu i na světě jsou mezi lidmi rozdíly a nepokoje kvůli tomu, kdo si vybral jakou říši.
Jenže existuje i třetí říše a té se říká Říše mnoha konců a tam skončí nezapsaní. Povídá se, že tam lidi prožívají doslova muka.
Každá z říší má své plusy a mínusy. Proto se stává, že se člověk nemůže rozhodnout, kde prožít druhý život, což se přihodí i naší hlavní hrdince.
Tenley Lockwoodová alias Desítka, je sedmnáctiletá dívka, která nechce poslechnout své rodiče. Proto jí poslali do ústavu Prynne, kde jí měli přesvědčit, aby si vybrala Myriad pro svůj druhý život po smrti. Rodiče Desítky se upsali už dávno a za to můžou využívat jistá privilegia. Jenže Myriad Desítku chce za každou cenu mít u sebe, což se jí samozřejmě nelíbí. Ani do Troiky se jí nechce.
Chce se rozhodnout sama, svobodně až bude čas.
Jenže čas je to jediné, co její rodiče nemají, proto jí pošlou na místo, kde jí donutí za jakoukoliv cenu. Prynne je doslova peklo pro ty, co nevědí, kterou říši si vybrat a nechtějí poslechnout rodiče, kteří rozhodují za ně. Celé místo má na starost doktor Vans, který si nebere servítky.
Desítka má mnoho šrámů na těle i na duši, ale zlomit se nenechá. Můžou jí bít jakkoliv, ale o její svobodné rozhodnutí ji nepřipraví.
Jednoho dne má ve své cele spolubydlící Bow. V celku se jí zamlouvá, ale nechápe, proč stále mluví o Troice, obzvlášť, když se v Prynne nesmí mluvit o říších. A jako by to nebylo málo, objeví se tam i další nováček v podobě naprosto sexy kluka jménem Killian, který pro změnu básní o Myriadu.
Na Desítku všichni tlačí čím dál víc, protože dochází čas. I přes tvrdé rány, si drží svůj důvtip a přemýšlí, jak se z toho pekla dostat.
Jakou říši si Desítka vybere? Dostane se vůbec z Prynnu?

Kniha První život je prostě jedna z těch, kterou naprosto zhltnete a čeká vás na konci obrovské "WOW".
Autorku Genu Showalter můžete znát díky knize Alenka v říši zombie, ale První život je něco naprosto jiného. Jde o naprosto originální svět, který autorka promyslela do samého detailu a který vás naprosto pohltí.
První život je pro lidi jen jakási zkouška a záleží na tom druhém životě. To ale ještě neznamená, že si první život nemůžou lidi užít. Každá z říší má mezi lidmi ty svoje a snaží se pomoct lidem rozhodnout, kde chce strávit věčnost. Je to nenásilná pomoc, ale někteří jsou předurčení k vyšším cílům a tam se snaží říše co to jde, aby se zapsali zrovna u nich.
Mezi ně patří i Desítka. Její prarodiče byly u Troiky, ale její matka se rozhodla pro Myriad, když potkala svého muže. Což znamená, že v druhém životě své rodiče nikdy nepotká. Myriad jim za to poskytl peníze a slávu. Už od narození Desítku její rodiče chránili co se dá, protože nechtěli, aby se jí stala nějaká nehoda a skončila nezapsaná. Díky tomu přišla o mnohé slasti i strasti života. Jenže ona nevěděla co chce a potom co jí poslali do Prynnu, rodiče nenáviděla. Jen ten, komu jde o zisk a ne o lásku k dítěti, by poslal dítě na místo, kde mučí nezletilé kvůli rozhodnutí.
Kdyby se Desítka rozhodla pro Troiku, rodiče by o všechno přišli. Netušila, že říše o ní stojí natolik, že jsou schopní čehokoliv.
Desítka jako hlavní hrdinka mě naprosto dostala. Je tvrdá, snáší rány a přesto si stojí za tím, že její svobodná volba je nejdůležitější. Má dokonce takovou zvláštní vlastnost. Je posedlá čísly a její kalendář v cele pro ní znamená hodně. Psala ho vlastní krví a díky němu ví, kolik jí schází do plnoletosti a tím i svobody.
V Prynnu potkává Bow a stávají se z nich kamarádky, i když si jí Desítka snaží držet od těla, protože na takovém místě nejde spoléhat na nikoho a přátelství by mohlo spíš uškodit než pomoct.
V knize naleznete i románek. Přeci jen je to náctiletá dívka a když se v okolí objeví krásný kluk, tak která by se nezamilovala. Problém je v tom, že neví jestli je nebezpečný, nebo ne.
Kniha začíná emaily mezi pracovníky říší a jejich velícími. Díky tomu hned na začátku zjistíte, že každý pracovník z dané říše má za úkol získat Desítku na svou stranu. Jenže každá říše má jiná pravidla. Zatímco Troika nikoho nenutí a snaží se nenásilnou cestou, Myriad používá všemožné postupy, i když nejsou zrovna pěkné.
S první kapitolou se hned objevujeme v Prynnu a seznamujeme se jak s Desítkou, tak tamním prostředím a tím, jak se tam dostala. Žádné dlouhé okliky, či nudné pasáže. Autorka šla hned na věc a od začátku je kniha napínavá. Mě vtáhla hned. Po pár stránkách jsem se naprosto zamilovala do příběhu a knihu jsem naprosto zhltla.
Čte se lehce a rychle, až mě mrzelo, že jsem už na konci a na pokračování budu muset čekat kdo ví jak dlouho.
Kapitoly jsou delší, ale jak jsem psala, kniha se čte strašně dobře, takže to čtenář ani nepostřehne. Na začátku každé kapitoly je citát z jedné říše a po kapitolách se střídají. Celá kniha je z pohledu Desítky až na ty emaily pracovníků říší. Takže s ní prožijeme vše do posledního detailu.
Na konci knihy vás ještě čeká rozhovor se samotnou autorkou, což jsem ocenila a člověk si udělá lepší obrázek o osobě, která dokázala vykouzlit tak dobrou knihu.
Rozhodně tedy čekejte hodně akce, napětí a i plno mrtvých, protože bez toho by to nebylo ono.
Knihu můžu rozhodně doporučit. Těšila jsem se hodně dlouho na to až vyjde a naprosto si mě získala. Vůbec nezklamala a dostala jsem víc, než jsem čekala. Perfektní čtení, perfektní námět. Co víc dodat. Kniha je dokonalá.

Anotace:

Tenley „Desítka“ Lockwoodová je obyčejná sedmnáctiletá dívka, která posledních pár měsíců strávila v ústavu Prynne. Proč? Není to kvůli její posedlosti čísly, ale protože odmítá dovolit, aby její rodiče rozhodovali o tom, kde bude žít… až zemře. Všichni lidé už přijali jednoduchý fakt – život na Zemi je pouhá zkouška a opravdový život začíná po smrti.

Na věčnosti vládnou dvě říše – Troika a Myriad, odvěcí rivalové a nepřátelé na život a na smrt. Obě říše udělají cokoliv, aby dostaly Desítku na svou stranu. Pošlou za ní své nejlepší agenty. Desítka se brzy ocitne na útěku, zatímco světem zmítá válka mezi dvěma říšemi, které bojují o její duši. Komu může věřit? A co když kluk, do něhož se zamilovala, nepatří do říše, která je jí milejší? Rozhodne se správně?


Za knihu moc děkuji nakladatelství Omega. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde, nebo také zde.

1 komentář:

  1. Pěkná recenze, o knize jsem uvažovala, protože mě na první pohled zaujala, nakonec jsem ale rozhodla, že ji nechám na později. :))

    OdpovědětVymazat