sobota 7. dubna 2018

Strážkyně podsvětí

Název: Strážkyně podsvětí
Autor: Elizabeth Peters
Počet stran: 328
Nakladatelství: Alpress

Můj názor:

Rodina Amelie Peabodyové se shledává a je zase kompletní. Ameliina a Emersonova adoptovaná dcera Nefret je už mladá dáma zralá na vdávání. David je mladý elegantní muž a jejich syn Ramses si nechal vypěstovat knírek, což je trnem v oku pro Amelii. Přesto jsou všichni spolu, ale klidu si moc neužijí.
Emersonovi někdo dal do kapsy lístek s varováním. Mají se držet daleko od hrobky 20A. Problém je v tom, že ta hrobka neexistuje a ještě větší problém je, že Amelii to nedá spát a rozhodne se záhadě přijít na kloub. Jelikož má Emerson v Údolí královen práci, nebude pro Amelii těžké se tam porozhlédnout. Hlavně má spojence ve svých dětech.
Jenže to není vše. Ramses dostává dopis od jejich staré známé Enid s prosbou o pomoc. Při schůzce Ramses zjišťuje, že její manžel je v moci jisté dámy, slečny Jonesové, která mu dává zprávy ze záhrobí od Tašerit, jeho lásce z minulého života. Tyto seance už pana Frasera stály hodně peněz, jenže je naprosto v její moci a chce nalézt Tašeritinu hrobku. Jonesové se to naprosto vymklo z rukou a hrozí jí vězení za podvod.
K tomu všemu Amelii stále prosí o pomoc Plukovník Belingham s tím, že někdo usiluje o život jeho milované dcery Dolly. Emerson se od všeho snaží držet dál, protože se vždy do něčeho zapletou a zdržuje je to od jejich práce. Jenže Amelie si vždycky najde cestu k tomu, aby někomu pomohla. Hlavně se jich to pomalu začne týkat, jelikož Dolly je dosti prohnaná dívka, které se zalíbil Ramses. Dolly se stále snaží vyhledávat jeho blízkost a tím se Ramses zaplétá do jejích problémů.
V jednom parčíku napadne Ramsese někdo zezadu a tím se celý problém s Dolly stává problémem celé rodiny. Všichni se snaží za zády Emersona všemu přijít na kloub, aby ho nerozrušovali. To se však mění do chvíle, kdy najdou hrobku s mumifikovanou ženou, která ale není z dob faraónů. Což znamená, že se nedávno udála vražda, která je potřeba vyřešit. A Amelia Peabodyová se nevzdá, dokud vše nevyřeší.

Strážkyně podsvětí je devátý díl z devatenácti dílné série jménem Amelia Peabody. Jedná se o detektivky z dvacátého století odehrávající se v Egyptě a jejími hlavními postavami je rodina egyptologů.
Egypt, mumie, hrobky, archeologie je pro mě vždy hodně lákavé téma. Proto jsem neváhala v tom, abych vyzkoušela tuto sérii. Sice je to hloupé začít devátým dílem, jenže celý komplet se těžko shání. Ale mě to problém nedělá a spoilery tam nejsou tak velké. A sice jsem nikde nezaznamenala rok, ve kterém se kniha odehrává, ale tipuji to zhruba začátek dvacátého století, protože dívky potřebovali doprovod, jinak se to považovalo za neslušné a elektrické světlo se ještě považovalo za luxus. Tuto dobu mám nejradši, protože ženy to v těch letech neměli lehké, pátrání bylo o to těžší a celkově ty léta mají své kouzlo.
Na začátku knihy se seznamujeme s rodinou, která se po krátkém odloučení shledává a můžeme díky tomu poznat kdo je kdo. Tím pádem nevadí, že jste nečetli předešlé díly a můžete se v klidu začíst. Postupně jim ale rodinnou idylku narušují problémy jiných lidí, které je potřeba vyřešit. Děje se toho popravdě tolik, že se při čtení nebudete nudit.
Kapitoly jsou delší a ještě rozdělené na úseky a kvůli tomu, kolik je toho potřeba vyřešit, se skáče od jednomu problému k druhému, díky čemuž je čtenář udržován ve stálém napětí.
Kniha je hlavně psaná z pohledu Amelie, ale najdete tam části, ve kterých je pohled Ramsese. Jedná se o zápisky, které čtenáři pomůžou nahlédnout do toho, co prováděl Ramses, zatímco si Amelie myslela, že provádí nevinné klukovské věci, nebo plní povinnosti, které měl. Co se týče zápisek, je to takové ozvláštnění knihy. Jedná se jakoby o ztracené zápisky rodiny, díky kterým je trošku jasnější, jak rodina pátrala.
Styl psaní a celkově způsob vyprávění mi připomíná Agathu Christie, akorát se příběh odehrává v jiném prostředí. Ale to bude tou dobou ve které se kniha odehrává, způsobem konverzace mezi postavami a postupné pátrání. Jak to popsat. Amelia se nikam nežene, pátrá v klidu, postupně, prostě klasická starší detektivka.
Ramses se nejednou vyskytne v nebezpečí a Amelia také, takže se dočkáte i nějaké akce. Celkově se kniha strašně lehce čte, takže čtenáře hned vtáhne do děje a už nepustí. Já jsem si tu rodinu zamilovala a chci s nimi pátrat dál. Naštěstí autorka napsala hodně dlouhou sérii, takže jejich dobrodružství mě bude doprovázet ještě nějaký čas. Jen škoda, že autorka už nežije. Naštěstí po sobě zanechala úžasnou sérii, která si podmaní nejednoho čtenáře.
Pro zajímavost, v knize najdete mapu Údolí králů. Mě osobně to nedalo, a vyhledávala jsem na internetu, kdo v jaké hrobce je a co byl daný král zač. Rozhodně je to zajímavá kniha, která v čtenáři probudí zvědavost a ve mě tu dětskou touhu po pátrání po starých hrobkách. Tenhle sen měl v dětství asi skoro každý, proto je to pěkné zabloudit do Egypta a pátrat aspoň pomocí knih. A to Elizabeth Peters splňuje dokonale.
Proto knihu rozhodně doporučuji a moc doufám, že nakladatelství znovu vydá ostatní díly, protože bych ráda měla doma komplet. A věřím, že nebudu jediná.

Anotace:

Právě když se členové rodiny Emersonových pouštějí do dalších vykopávek v Údolí králů, obdrží Amélie varovné znamení, aby se držela dál od hrobky označené 20A! Sny o veliké kočce, egyptském znamení štěstí, naopak popohání Amélii v kopání, dokud neobjeví mumii ženy, která byla zavražděna teprve před několika lety. Rodině nezbývá než odhalit temný stín, který chce za každou cenu jejich pátrání zhatit.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Alpress. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde.

4 komentáře:

 1. Hned na první stránce je "století je staré teprve tři roky" ;) :) Já jsem si tuhle sérii neskutečně zamilovala... Jinak začínat devátým dílem pro zorientování není určitě jednoduché, ale všechno, co ti případně nebylo jasné, se v dalších knihách vysvětlí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže moje chyba. Úplně mi to uteklo, nebo jsem to po přečtení zapomněla, vůbec nevim. Ale tak tipla jsem to celkem dobře. :-D

   Vymazat
 2. Pěkná recenze, o knize (respektive sérii) jsem neslyšela, ale nalákala jsi mě. Sama se o historii zajímám a tu egyptskou mám moc ráda. Rozhodně se proto na sérii pořádně podívám. :) Díky za tip. :))

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkná recenze, tuhle sérii vůbec neznám, ale prostředí Egypta mě láká. Musím tu sérii trochu omrknout. :-)

  OdpovědětVymazat