neděle 27. května 2018

Dívka, která chtěla zachránit knížky

Název: Dívka, která chtěla zachránit knížky
Autor: Klaus Hagerup a Lisa Aisato
Počet stran: 64
Nakladatelství: Omega

Můj názor:

Malá milovnice knih Anna, trpěla noční můrou. Nikdy z ničeho neměla strach, ale přeci se jen našla jedna věc a tou bylo stáří. Mohly za to blížící se desáté narozeniny.
Čtení knih Annu naplňovalo. Byl v nich život v různých podobách, nikdy nekončící a když se stalo v knize něco ošklivého, prostě se vrátila na začátek.
Anna četla vždy a všude. I když už měla v noci spát, vždy si zalezla pod peřinu a četla ještě chvíli potají.
V knihách našla plno nových přátel, ale opravdového měla jen jednoho. Byla jím padesátiletá knihovnice paní Monsenová. Obě měly brýle a často závodily, kolik otočí nosem stránek.
Jednoho dne však našla Anna paní Monsenovou v knihovně smutnou. Brzy poté zjistila, že je to proto, že jsou knihy, které si nikdo nepůjčuje.Jenže to nebylo vše. Zrovna se v knihovně objevil pan Berk s košíkem.
Anna zjistila, že všechny knihy, které si nikdo nepůjčuje, musí pan Berg zničit. Annu to hodně rozesmutnilo.
Tolik příběhů, postav, nových přátel i nepřátel, všichni v nenávratnu pryč. Proto se Anna rozhodla vymyslet způsob, jak všechny knihy zachránit.
Při tom narazila na jednu, kterou nikdy neviděla ani nečetla.
Ta kniha se jmenovala Zakletý les. Jenže to byla zvláštní kniha, což měla Anna brzo zjistit. Kniha, kvůli které začalo Annino pátrání.
Podaří se Anně zachránit všechny nečtené knihy? Co je na Zakletém lese tak zvláštního? Dokáže Anna zjistit pravdu?

Dívka, která chtěla zachránit knížky je poučná pohádka pro děti, ale ani dospělý čtenář nad ní neohrne nos. Knihu jsem četla dětem, a těm se moc líbila. Ale o to víc zaujala mě.
Příběh pojednává o dívce, která miluje knihy nadevše a nejradši už by nikdy nevyrostla, aby mohla přečíst vše. Poučení si v tom každý najde své, ale jedno velké přece má a každý to snad pochopí.
Kniha je napsána trošku zvláštním stylem, se kterým jsem se ještě nesetkala. Nebo jsem četla málo dětských knih. Ale děj je psán v krátkých větách, přesto to nejsou básně. Je to hodně jednoduchý příběh, přesto chytlavý a i když děti u prvního čtení před koncem usnuli, musela jsem si knihu dočíst.
Anna je moc chytrá a milá dívka, která vám připomene, co je na knihách krásného a proč by si jich člověk měl vážit. Je to opravdu krásný a milý příběh.
Jedná se o útlou knížku, která zahřeje u srdce a moc krásně se čte. A popravdě nejlepší na té knize jsou ilustrace. Ty jsou prostě nepopsatelné a nejde se s nimi nekochat, protože jsou na každé dvojstraně. Opravdu tam nenajdete jedinou bílou dvojstránku jen s textem.
Když se nebudete kochat obrázky tak dlouho jako já, tak je kniha rychle přečtená. Přesto patří mezi ty, kterou si pak v životě přečtete ještě mnohokrát.
Na to, že to byla pohádka, byla kniha i napínavá. Prostě kdo by nechtěl vědět, jak kniha skončí a jaké tajemství v sobě ukrývá Tajemný les?
Rozhodně knihu doporučuji a to nejen dětem, ale i dospělým. Dlouho jsem nenarazila na tak kouzelný příběh, který bych si zamilovala na první stránce. Tu knihu prostě už nikdy nedám z ruky, budu ji opatrovat jako oko v hlavě a těším se, až si ji znova přečtu. Což se mnou dělá málokterá kniha, obzvlášť pohádka pro děti.
Na závěr chci dodat, že kniha je pro každého milovníka knih. Ale těmi ilustracemi, jednoduchým textem je vhodná i pro děti, které už čtou sami, nebo se ke čtení nemají a chtěli by jste je něčím aspoň trošku nalákat.

Anotace:

Anna má skoro deset let a ze všeho nejvíc ráda čte. Miluje čtení tolik, že jedním z jejích nejlepších přátel je knihovník Monsen. I když mu je už přes čtyřicet! Jednoho dne Monsen řekne Anně, co se stane s knihami, které si v knihovně nechce nikdo půjčit. Zmizí. Jsou zničeny. Ale co se stane se všemi, kteří v těchto knihách žijí? Zmizí také? To přeci nejde! Anna musí knížky zachránit! Ale jak? 

Okouzlující, poetický a magický příběh o zvláštní lásce ke všem, kteří žijí uvnitř knih, napsaný jedním z nejznámějších a nejoceňovanějších norských spisovatelů. Knihu doplňují kouzelné ilustrace Lisy Aisato.


Za knihu moc děkuji nakladatelství Omega. Pokud vás kniha zaujala, naleznete ji zde, nebo také zde.

1 komentář:

  1. Kniha vypadá naprosto kouzelně. Mám úplně chuť si ji přečíst a věřím, že dětem se musí líbit (já bych z ní jako dítě byla nadšená) :)

    OdpovědětVymazat